Radical30 World
Κάνετε κλικ σε μια φωτογραφία του Τίτλου ή στη λέξη Φόρουμ για να δείτε τα θέματα μας.

Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Radical30 World
Κάνετε κλικ σε μια φωτογραφία του Τίτλου ή στη λέξη Φόρουμ για να δείτε τα θέματα μας.
Radical30 World
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Σύνδεση

Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου

Πρόσφατα Θέματα
» 5 Μαρτίου 1943: Η μεγαλύτερη νίκη της Αντίστασης.
Ποδόσφαιρο Ελλάδα (Σχόλια) - Σελίδα 4 EmptyΚυρ 06 Μαρ 2016, 12:59 από radical30

» Forsaken-2015 ******
Ποδόσφαιρο Ελλάδα (Σχόλια) - Σελίδα 4 EmptyΔευ 22 Φεβ 2016, 10:13 από radical30

» The First Grader *******
Ποδόσφαιρο Ελλάδα (Σχόλια) - Σελίδα 4 EmptyΔευ 08 Φεβ 2016, 13:05 από radical30

» Περί των "Κοινών Αγαθών"
Ποδόσφαιρο Ελλάδα (Σχόλια) - Σελίδα 4 EmptyΠαρ 05 Φεβ 2016, 02:20 από radical30

» Ο δικός μου "χιονάνθρωπος"
Ποδόσφαιρο Ελλάδα (Σχόλια) - Σελίδα 4 EmptyΤετ 03 Φεβ 2016, 06:11 από radical30

» Δημήτρης Βαρδαβάς
Ποδόσφαιρο Ελλάδα (Σχόλια) - Σελίδα 4 EmptyΤετ 03 Φεβ 2016, 04:52 από radical30

» Η "Νονά"
Ποδόσφαιρο Ελλάδα (Σχόλια) - Σελίδα 4 EmptyΣαβ 23 Ιαν 2016, 06:11 από radical30

Μάης 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Ημερολόγιο Ημερολόγιο

Ψηφοφορία
Τροφοδοσία RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Παρόντες χρήστες
48 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 48 επισκέπτες :: 1 μηχανή αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 151, στις Τρι 19 Νοε 2019, 12:57

Ποδόσφαιρο Ελλάδα (Σχόλια)

4 απαντήσεις

Σελίδα 4 από 5 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Ποδόσφαιρο Ελλάδα (Σχόλια) - Σελίδα 4 Empty Ποεδριλίκια....

Δημοσίευση  radical30 Τρι 24 Αυγ 2010, 04:15

Όπως αναμενόταν, νέος πρόεδρος της Σούπερ Λίγκας είναι ο Βαγγέλης Μαρινάκης. Ο μεγαλομέτοχος της ΠΑΕ Ολυμπιακός, που ήταν ο μοναδικός υποψήφιος, έλαβε 12 ψήφους συμπεριλαμβανομένων και αυτών Παναθηναϊκού και ΠΑΟΚ. Λευκό από ΑΕΚ και Άρη. Ο Γιώργος Μποροβήλος διατήρησε τη θέση του αναπληρωτή προέδρου.

Δεν υπήρξαν εκπλήξεις στη διαδικασία εκλογής νέου προεδρείου της Σούπερ Λίγκας. Μετά την απόσυρση της υποψηφιότητας του κ. Κανελλόπουλου, ο Βαγγέλης Μαρινάκης ήταν ο μοναδικός υποψήφιος και τελικά εκλέχθηκε με σχετική πλειοψηφία, καθώς έλαβε 12 ψήφους. Λευκό έριξαν ΑΕΚ και Άρης, απείχε της διαδικασίας ο Ατρόμητος, ενώ απουσίαζε ο εκπρόσωπος της Καβάλας.

πηγή: super spor fm

Σχόλιο:
Χωρίς περιστροφές και ίχνος υποκρισίας. ΔΗΛΩΝΩ από τώρα και μακάρι να διαψευτώ από τα πράγματα: Δεν μου αρέσει καθόλου αυτή η εξέλιξη. Θεωρώ ότι είναι η πρώτη λάθος κίνηση του Β.Μαρινάκη από τη στιγμή που πήρε τα ηνία του Ολυμπιακού. Χωρίς να την ονομάσουμε Γιάννη, ακόμη δεν την είδαμε καλά καλά, νομίζω ότι ο Βαγγέλας έβαλε γερά θεμέλια για μια αξιόμαχη ομάδα.
Με απίστευτη για την εποχή διάθεση και βάζοντας βαθιά το χέρι, στην γεμάτη είναι η αλήθεια τσέπη του, γέμισε το ρόστερ της ομάδας με πολύ καλούς παίκτες σαν όνομα και παρελθόν, που δίνουν λογικές ελπίδες για επιστροφή στον γνωστό αλλά χαμένο φέτος,από τον ΠΑΟ, ρόλο του Πρωταθλητή.

Είναι απείρως πιό δύσκολο έργο να κυβερνήσεις ένα καράβι, από να το αγοράσεις. Και πριν δούμε τι καπνό φουμάρει σαν καπετάνιος, πάει και γίνετα Πρόεδρος και των ποδοσφαιρικών Εφοπλιστών. Τι ζήλεψε; Τη περσινή "δόξα" του φίλου του
Νίκου Πατέρα ή την πολιτικάντικη σταδιοδρομία του δικού του πατέρα;

Από αύριo θα είναι ένα, εκ των πραγμάτων, αμφιλεγόμενο πρόσωπο. Για ποιό λόγο να το κάνει αυτό; Δεν έμαθε, τουλάχιστον από τον πατέρα του, ότι όταν ανακατέβαισε με τα πίτουρα σε τρώνε οι κότες; Δεν είδε και δεν άκουσε ή δεν αντιλήφθηκε, τι άκουσε πέρσι ο προκάτοχος και φίλος του, δίκαια ή άδικα. Δεν αμαυρώθηκε, δίκαια ή άδικα, το φετεινό νταμπλ του ΠΑΟ, από τις φήμες για εξαγορές διαιτητών κλπ.; Δεν ξέρει τι αντίστοιχα λούστηκε, όλα αυτά τα χρόνια της κυριαρχίας του, ο προκάτοχός του στον Ολυμπιακό, Σωκράτης Κόκκαλης;

ΟΚ, δεν είναι κανένας τυχαίος. Η μέχρι τώρα επιτυχίες του σε επιχειρηματικό επίπεδο,δείχνουν άτομο ικανότατο και αποφασιστικό. Τώρα έξω από τα νερά του κινδυνεύει να χύσει τη καρδάρα, με χωρίς κέρδος κέρατα. Εκτός αν θέλει να πέσει τέσσερα πέντε επίπεδα και να τακιμιάσει με τα γνωστά λαμόγια ποδοσφαιρικών προέδρων και διαιτητών, "σιγουρεύοντας" τη πρωτιά του κώλου.
ΣΙΓΑ ΤΟ ΚΟΥΡΑΔΟΚΑΣΤΡΟ....

radical30
για το ονόρε




radical30
radical30
Admin

Εγγραφή : 28/09/2009
Δημοσιεύσεις : 3499
Τόπος : Πόρτο Ράφτη
Ηλικία : 93

http://radicalrvolution-radical30.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποδόσφαιρο Ελλάδα (Σχόλια) - Σελίδα 4 Empty Δείγμα χαρακτήρα που μετράει ...

Δημοσίευση  radical30 Παρ 30 Ιουλ 2010, 12:12

.....και μάλιστα πολύ. Δεν τον ξέραμε και από πέρσι τι σόι άνθρωπος είναι ο Βαγγέλης Μαρινάκης. Εντάξει είναι γαύρος από παιδί, ο πατέρας του υπήρξε και Πρόεδρος στον ΟΣΦΠ κάποιο φεγγάρι, τότε στα "πέτρινα χρόνια" της Ομάδας και ο ίδιος είχε αναλάβει προ ετών σαν χορηγός και επί κεφαλής για κάποιο διάστημα, στο τμήμα του Βόλευ Μπόλ. Μέχρι εκεί. Τώρα όμως είναι ο ηγέτης του Όλυμπιακού και η στάση του προς τον ευκαιριακό φίλο τού ΟΣΦΠ, τον κ. Λαυρεντιάδη, δείχνει ότι δεν μασάει και δεν συμβιβάζεται. Και αυτό αρέσει πολύ σε όλους τους καλομαθημένους"γαύρους"από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη, τον Σ. Κόκκαλη......
=================
Με σκληρό τρόπο εκδικήθηκε ο Β. Μαρινάκης τον Λ. Λαυρεντιάδη την άρνηση του τελευταίου να μπει στην αύξηση του μετοχικού κεφαλαίου της ΠΑΕ Ολυμπιακός. Ήδη ο Σ. Κόκκαλης είχε κριτικάρει αυστηρά τον Λ. Λαυρεντιάδη στην συνέντευξη Τύπου της παράδοσης – παραλαβής του Ολυμπιακού από τον πρώην μεγαλομέτοχο της ΠΑΕ, στον νυν μεγαλομέτοχο της ΠΑΕ και πλέον ήρθε η σειρά του Β. Μαρινάκη να δείξει στον Λ. Λαυρεντιάδη ότι είναι χολωμένος που δεν τον ακολούθησε στο δύσκολο εγχείρημα της αναγέννησης του Ολυμπιακού.

Πως, λοιπόν, το έκανε αυτό το καινούργιο αφεντικό του Ολυμπιακού; Βρήκε την ευκαιρία όταν ο Λ. Λαυρεντιάδης εξέφρασε την επιθυμία να έχει δικό του άνθρωποι στο νέο διοικητικό συμβούλιο της ΠΑΕ, όπως είχε στο προηγούμενο.

Ξέρετε ποια ήταν η απάντηση του Β. Μαρινάκη; Ένα μεγαλοπρεπέστατο «ΟΧΙ». Του τόνισε δε, σύμφωνα με πληροφορίες μας: «Λαυρέντη αν θέλεις, να μπεις εσύ στο διοικητικό συμβούλιο». Και βέβαια, το μήνυμα ήταν σαφές: Ότι όποιος θέλει να ασχολείται με τον Ολυμπιακό θα πρέπει να το κάνει ο ίδιος και να μην θέλει να βάζει μπροστά εκπροσώπους ή ακόμα χειρότερα, αχυρανθρώπους....

πηγή: balla.gr
radical30
radical30
Admin

Εγγραφή : 28/09/2009
Δημοσιεύσεις : 3499
Τόπος : Πόρτο Ράφτη
Ηλικία : 93

http://radicalrvolution-radical30.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποδόσφαιρο Ελλάδα (Σχόλια) - Σελίδα 4 Empty Απ: Ποδόσφαιρο Ελλάδα (Σχόλια)

Δημοσίευση  radical30 Παρ 30 Ιουλ 2010, 10:21

[ Μα αν δεν υπήρχαν και τα "προφορικά" κείμενα οι άνθρωποι θα ήταν μουγγοί.....
Όλα αυτά που έχουμε πει και εξομολογηθεί, αμοιβαία, είναι που μας έχουν κάνει φίλους πραγματικούς. Εγώ π.χ. δεν έχω καλύτερο φίλο από εσένα και τη Μαρία. Όμως:
Είναι δυνατόν να είσαι monterator σε ένα φόρουμ κα να απαξιώνεις ...]

Γιώργο δεν μου αρέσει να κάνω το παγώνι και δεν ξεφεύγω ποτέ όσο δύσκολο και να είναι ένα θέμα ή μια πρόκληση. Λες ότι δεν σου απάντησα στο πιο καυτό σημείο της απάντησής σου, περί προφορικού λόγου κλπ. Μα έκανα ακριβώς αυτό που μου καταλογίζεις σαν υπεκφυγή!! Δες παραπάνω πως ξεκινάει η απάντησή μου, γιατί και εδώ υπάρχει το αξίωμα "τα γραπτά μένουν", ευτυχώς. Τώρα αν αυτό δεν σε καλύπτει, πες μου τι άλλο θέλεις να σου γράψω, μπας και αποφύγω τα κολλήματα που μου καταλογίζεις...Νάσαι καλά, αλλά δεν θα με βγάλεις "σκάρτο" με το έτσι θέλω....
radical30
radical30
Admin

Εγγραφή : 28/09/2009
Δημοσιεύσεις : 3499
Τόπος : Πόρτο Ράφτη
Ηλικία : 93

http://radicalrvolution-radical30.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποδόσφαιρο Ελλάδα (Σχόλια) - Σελίδα 4 Empty Απ: Ποδόσφαιρο Ελλάδα (Σχόλια)

Δημοσίευση  G3M Παρ 30 Ιουλ 2010, 09:29

radical30 έγραψε: Μα αν δεν υπήρχαν και τα "προφορικά" κείμενα οι άνθρωποι θα ήταν μουγγοί.....
....... Όμως: Είναι δυνατόν να είσαι monterator σε ένα φόρουμ κα να απαξιώνεις τόσο ισοπεδοτικά την πρώτη ύλη της δουλειάς σου; Αν σε κάτι υστερείς σαν moderator, είναι αυτή ακριβώς η απουσία δηιουργίας ενδιαφερόντων θεμάτων για συζήτηση πραγματική και όχι για "σαματά".
Δεν είναι αυτή η δουλειά των Moderators ή όχι μόνο αυτή.

Αν δεν σε ενδιαφέρει αυτό, τότε τι σε ενδιαφέρει; Η ενημέρωση του φόρουμ με εκατοντάδες ενδιαφέροντα θέματα από διάφορες πηγές, που χάνουν όμως την αξία τους αν κάποιος τις τρακάρει, μάλλον τυχαία, καααάποιος εδώ;
ΟΚ Μπορούμε να το κλείσουμε (έτσι κι' αλλιώς υπάρχει το Facebook και άλλα δίκτυα κοινωνικής δικτύωσης που καλύπτουν αυτά που λες). Kαι κάτι ακόμη. Είναι αρκετές φορές που σου απαντάω σε κάτι και περνάς στο ντούκου την ουσία της απάντησης μου (που εδώ είναι το "Εκτίθεμαι αρκετά με απευθείας επιστολές (με ονοματεπώνυμο), εκεί που χρειάζεται ......") και απαντάς σ' αυτά που εσύ θέλεις.

Τα θεματικά μέρη που χειρίζεσαι άψογα από κάθε πλευρά είναι τα αθλητικά και τα μουσικά. Γιατί εκεί ανοίγεσαι και παίρνεις θέση...
Κι' εκεί αναλύσεις κάνω δεν παίρνω θέση ιδιαίτερα. Για παράδειγμα θέση θα ήταν να γράψω ότι ο Ολυμπιακός (ειδικά στο 1ο ημίχρονο) ήταν νεκρός και μία όχι και τόσο σημαντική ομάδα προηγήθηκε με ένα αυστηρό πέναλτι και είχε και δοκάρι στο 45΄και μετά ήταν και τυχερός γιατί αν δεν υπήρχε τραυματισμός πιθανό να μην έμπαινε αναγκαστικά ο Ζαϊρί που άλλαξε την εικόνα του Ολυμπιακού και αν δεν απέβαλε ο διατητής παίκτη της Μακάμπι στο 60΄ ίσως δεν κέρδιζε ο Ουμπιακός αργότερα. Αυτό θα ήταν ανάλυση και ας έβριζαν οι Ολυμπιακοί.

Ελπίζω ότι δεν με παρεξηγήσεις και πάλι και σε παρακαλώ ας τη σταματήσουμε εδώ αυτή τη κωλοσυζήτηση, αφού δεχτώ ότι ίσως και να λέω μπούρδες..Δεν μπορώ να πω για μπούρδες αλλά για κόλλημα σε ορισμένα πράγματα μπορεί..

Και κάτι ακόμη επάνω στο τελευταίο. Έβαλες ξανα σήμερα το θέμα για τον Μίκη με την άποψη σου (βλέπω ότι το έστειλες και με mail !!!), ενώ σου έχω ήδη απαντήσει στη "γωνιά" του Radical30 στο "Να τα χιλιάσεις Μίκη".
G3M
G3M

Εγγραφή : 30/09/2009
Δημοσιεύσεις : 213

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποδόσφαιρο Ελλάδα (Σχόλια) - Σελίδα 4 Empty Απ: Ποδόσφαιρο Ελλάδα (Σχόλια)

Δημοσίευση  radical30 Παρ 30 Ιουλ 2010, 05:55

Μα αν δεν υπήρχαν και τα "προφορικά" κείμενα οι άνθρωποι θα ήταν μουγγοί.....
Όλα αυτά που έχουμε πει και εξομολογηθεί, αμοιβαία, είναι που μας έχουν κάνει φίλους πραγματικούς. Εγώ π.χ. δεν έχω καλύτερο φίλο από εσένα και τη Μαρία. Όμως:
Είναι δυνατόν να είσαι monterator σε ένα φόρουμ κα να απαξιώνεις τόσο ισοπεδοτικά την πρώτη ύλη της δουλειάς σου; Αν σε κάτι υστερείς σαν moderator, είναι αυτή ακριβώς η απουσία δηιουργίας ενδιαφερόντων θεμάτων για συζήτηση πραγματική και όχι για "σαματά". Αν δεν σε ενδιαφέρει αυτό, τότε τι σε ενδιαφέρει; Η ενημέρωση του φόρουμ με εκατοντάδες ενδιαφέροντα θέματα από διάφορες πηγές, που χάνουν όμως την αξία τους αν κάποιος τις τρακάρει, μάλλον τυχαία, καααάποιος εδώ;
Τα θεματικά μέρη που χειρίζεσαι άψογα από κάθε πλευρά είναι τα αθλητικά και τα μουσικά. Γιατί εκεί ανοίγεσαι και παίρνεις θέση...

Ελπίζω ότι δεν με παρεξηγήσεις και πάλι και σε παρακαλώ ας τη σταματήσουμε εδώ αυτή τη κωλοσυζήτηση, αφού δεχτώ ότι ίσως και να λέω μπούρδες...
radical30
radical30
Admin

Εγγραφή : 28/09/2009
Δημοσιεύσεις : 3499
Τόπος : Πόρτο Ράφτη
Ηλικία : 93

http://radicalrvolution-radical30.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποδόσφαιρο Ελλάδα (Σχόλια) - Σελίδα 4 Empty Απ: Ποδόσφαιρο Ελλάδα (Σχόλια)

Δημοσίευση  G3M Παρ 30 Ιουλ 2010, 02:29

radical30 έγραψε: Ποδόσφαιρο Ελλάδα (Σχόλια) - Σελίδα 4 Icon_biggrin Όταν λέμε ότι κάποιος εκτίθεται, συμβαίνει για πολλούς και διάφορους λόγους........................... Γιατί τα γραπτά μετράνε, ως γνωστό, μόνο και μόνο επειδή δεν διαψεύδονται εκ των υστέρων.
Το ξέρεις καλά αυτό και είναι ο λόγος που αποφεύγεις να εκτεθείς γράφοντας ένα δικό σου κείμενο, ενώ στη κριτική αριστεύεις θυμίζοντας Μαμάκη και Γεωργουσόπουλο.......
Τα δικά μου "κείμενα" είναι όλα όσα σου έχω πει προφορικά πάνω στους τρόπους, τις θέσεις, τις σχέσεις σου κτλ. κτλ.
Το να γράψω ένα κείμενο, απλά για να το γράψω ή για να τραβήξω την προσοχή ή για να γίνει "σαματάς" με άνοιγμα συζητήσεων δε με ενδιαφέρει. Εκτίθεμαι αρκετά με απευθείας επιστολές (με ονοματεπώνυμο), εκεί που χρειάζεται (υπουργούς, κόμματα, πολιτικούς, κανάλια κτλ).
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΟΙΧΕΙΑ (μια και τα γραπτά μένουν και μετράνε όπως γράφεις).
G3M
G3M

Εγγραφή : 30/09/2009
Δημοσιεύσεις : 213

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποδόσφαιρο Ελλάδα (Σχόλια) - Σελίδα 4 Empty Απ: Ποδόσφαιρο Ελλάδα (Σχόλια)

Δημοσίευση  radical30 Πεμ 29 Ιουλ 2010, 05:16

G3M έγραψε:Ξεκόλλαααα !!! .......Υ.Γ. Και αν ήταν αυτός ο λόγος που εκτίθεμαι (σε σένα μόνο), πάλι καλά αν με συγκρίνω με άλλους που εκτίθενται με πολλά πράγματα.
Ποδόσφαιρο Ελλάδα (Σχόλια) - Σελίδα 4 Icon_biggrin Όταν λέμε ότι κάποιος εκτίθεται, συμβαίνει για πολλούς και διάφορους λόγους.
Ας πούμε δεν με ενδιαφέρει, μπορώ να πω ότι το γουστάρω κι΄όλας, να ''εκτίθεμαι" για την επιθετική φρασεολογία μου ή και κάποια κοσμητικά που σοκάρουν κυρίως εσένα (μπάμιας, κόπανος, μαλάκας, χαμούρα), αλλά που είναι λέξεις καθημερινές, όπως και να το κάνουμε. Κοιτάζω όμως να μη ενοχλώ, ούτε να γίνομαι κακός ή πικρόχολος....
Πως ξέρεις όμως ότι εκτίθεσαι μόνο σε μένα; Έχεις κάποιες διαβεβαιώσεις ότι οι άλλοι εγκρίνουν ότι κι' αν έχεις γράψει; Γιατί τα γραπτά μετράνε, ως γνωστό, μόνο και μόνο επειδή δεν διαψεύδονται εκ των υστέρων.
Το ξέρεις καλά αυτό και είναι ο λόγος που αποφεύγεις να εκτεθείς γράφοντας ένα δικό σου κείμενο, ενώ στη κριτική αριστεύεις θυμίζοντας Μαμάκη και Γεωργουσόπουλο......
Τώρα για "αντιπαναθηναϊκός" δεν θα το έλεγα έτσι ακριβώς. Χωρίς να θέλω να γίνω καυστικός, τι να του ζηλέψω;
Τα πρωταθλήματα, τα κύπελα, τι; Αν δεν ήταν αρχαιότερος σαν σύλλογος και αν δεν υπήρχε και το μπάσκετ, που εκεί ήσαστε ο σντίστοιχος ΟΣΦΠ, δεν θα υπήρχε καμιά σύγκριση...διαχρονικά.
radical30
radical30
Admin

Εγγραφή : 28/09/2009
Δημοσιεύσεις : 3499
Τόπος : Πόρτο Ράφτη
Ηλικία : 93

http://radicalrvolution-radical30.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποδόσφαιρο Ελλάδα (Σχόλια) - Σελίδα 4 Empty Απ: Ποδόσφαιρο Ελλάδα (Σχόλια)

Δημοσίευση  G3M Τετ 28 Ιουλ 2010, 14:13

Ξεκόλλαααα !!! Μάλλον (τι μάλλον, σίγουρα), εσύ είσαι πολύ κολλημένος Ολυμπιακός οπαδός και αντιπαναθηναϊκός.
Αυτό το αρθράκι είναι καινούργιο και το έβαλα (δεν έψαξα κάτι για να το βάλω) και μάλιστα ήθελα στον τίτλο να συμπληρώσω (αλλά θα ήταν πολύ μεγάλος), "Να πως γίνονται οι μεταγραφές και να πως μας δουλεύει η κυβέρνηση ακόμη μια φορά". Πιο πολύ πολιτική ήταν η σκέψη μου.
Το ίδιο θα έκανα αν έβλεπα ένα τέτοιο καινούργιο δημοσίευμα για τους Βαρδινογιάννηδες, με λαμογιές και οικονόμες.

Και θα σου επαναλάβω άλλη μια φορά. Είμαι φίλαθλος και όχι οπαδός. Για παράδειγμα μου τη σπάει να κερδίζει ο Παναθηναϊκός χωρίς να παίζει καλά και κάνω σκληρή κριτική. Το ίδιο κάνω και για τις άλλες ομάδες. Δεν μπορεί να πει κανείς ότι ο ΠΑΟΚ ήταν "σούπερ" σήμερα και πήρε την ισοπαλία με 1 - 1 με τον Άγιαξ. Στα 80 λεπτά του αγώνα ο Άγιαξ τον έπαιζε στο μισό γήπεδο και έχασε πολλές ευκαιρίες. Τυχερός ο ΠΑΟΚ σε μια αντεπίθεση έβαλε το γκολ της ισοφάρισης. Με γεια του με χαρά του. Αλλά να μην πουν οι Παοκτζήδες ότι έπαιξε μπάλα.
Αν βέβαια "πέσω" σε φωλιά οπαδών (και συνήθως είναι Ολυμπιακών), αντιδρώ κάποιες φορές σαν οπαδός κι' εγώ.
Εδώ όμως δεν υπήρχε λόγος να το κάνω αυτό και μάλλον εσύ σαν οπαδός το πήρες στραβά.

Υ.Γ. Και αν ήταν αυτός ο λόγος που εκτίθεμαι (σε σένα μόνο), πάλι καλά αν με συγκρίνω με άλλους που εκτίθενται με πολλά πράγματα.
G3M
G3M

Εγγραφή : 30/09/2009
Δημοσιεύσεις : 213

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποδόσφαιρο Ελλάδα (Σχόλια) - Σελίδα 4 Empty Απ: Ποδόσφαιρο Ελλάδα (Σχόλια)

Δημοσίευση  radical30 Τετ 28 Ιουλ 2010, 09:44

Θυμίζεις για ακόμη μια φορά το αντιολυμπιακό σου πάθος και παρά το ότι είσαι ένα έξυπνο άτομο, σε τέτοιες περιπτώσεις εκτίθεσαι χωρίς άλλο λόγο. Τι τον ήθελες τον τίτλο "Να πως γίνονται οι μεταγραφές" ???? Δηλαδή είναι σε βάρος του Κόκκαλη ότι τα οικομομάει χοντρά σαν νταβατζής από παντού, αλλά τα ακούμπαγε (κάποτε) για την ομάδα του?
Οι δικοί σας νταβατζήδες, που τρόγωνται σαν τα σκυλιά, γιατί ...........
radical30
radical30
Admin

Εγγραφή : 28/09/2009
Δημοσιεύσεις : 3499
Τόπος : Πόρτο Ράφτη
Ηλικία : 93

http://radicalrvolution-radical30.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποδόσφαιρο Ελλάδα (Σχόλια) - Σελίδα 4 Empty Να πως κάνουν μεταγραφές !

Δημοσίευση  G3M Τετ 28 Ιουλ 2010, 00:36

Ποδόσφαιρο Ελλάδα (Σχόλια) - Σελίδα 4 Opap_i10
Ο ΟΠΑΠ θα επεκτείνει τη σύμβασή του με την Intralot
Αθήνα 28/7/2010

Ο ΟΠΑΠ θα επεκτείνει τη σύμβασή του με την Intralot, σε μια κίνηση που εκτιμάται ότι θα του δώσει τη δυνατότητα να προσφέρει νέα προϊόντα, καθώς απελευθερώνεται η αγορά τυχερών παιχνιδιών, σύμφωνα με όσα φέρεται να δήλωσε την Τετάρτη στέλεχος του Οργανισμού στο Reuters.

Η Intralot είναι υπεύθυνη για την συντήρηση του εξοπλισμού του ΟΠΑΠ, αλλά το συμβόλαιό της λήγει στις 31 Ιουλίου.
«Η παράταση είναι μονόδρομος», φέρεται να είπε στο Reuters υψηλόβαθμο στέλεχος του ΟΠΑΠ. «Όλη η ιστορία είναι για μια παράταση της σύμβασης για 1 συν 1 ή 2 συν 1 έτη», συμπλήρωσε.

Το 2007, ο ΟΠΑΠ υπέγραψε σύμβαση 96,5 εκατ. ευρώ με την Intralot για την αναβάθμιση της υλικοτεχνικής υποδομής και του λογισμικού του και την εγκατάσταση περίπου 29.400 τερματικών στα πρακτορεία.

Κατέβαλε επίσης 78,5 εκατ. ευρώ για να αποκτήσει την ιδιοκτησία του εξοπλισμού.

Το επιπλέον κόστος υπηρεσιών συντήρησης είναι περίπου 100 εκατ. ευρώ για όλη τη διάρκεια της σύμβασης.

Αναλυτές λένε ότι η ανανέωση της συμφωνίας είναι μια καλή κίνηση για τον ΟΠΑΠ, δεδομένου του υψηλού κόστους που ενέχει η μετάβαση σε άλλο πάροχο για την συντήρηση του τεχνολογικού του εξοπλισμού μόλις τρία χρόνια μετά την ολοκλήρωση της αναβάθμισής του.

Το στέλεχος του ΟΠΑΠ είπε ότι η εταιρία θέλει να ανανεώσει τη σύμβαση με κόστος κάτω των 45 εκατ. ευρώ το χρόνο. Το ΔΣ της εταιρίας αναμένεται να επικυρώσει την νέα συμφωνία έως το τέλος της εβδομάδας (πιθανότατα την Πέμπτη).


πηγή in.gr - Newsroom ΔΟΛ
G3M
G3M

Εγγραφή : 30/09/2009
Δημοσιεύσεις : 213

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποδόσφαιρο Ελλάδα (Σχόλια) - Σελίδα 4 Empty Για του λόγου το αληθές

Δημοσίευση  radical30 Πεμ 15 Ιουλ 2010, 03:27

Ο συντάκτης του κειμένου υπογράφει σαν "Μπαμ και Κάτω" και έχει και ραδιοφωνική εκπομπή στο ίδιο κανάλι. Τόσο γνωρίζω τόσο σου λέω. Για δες όμως το παρακάτω άρθρο,ενός δηλωμένου Παναθηναϊκού δημοσιογράφου (όχι αθλητικού) και θα διαπιστώσεις ότι το 'τρώγονται μεταξύ" τους είναι η πραγματικότητα και όχι το αποθημένο ενός γαύρου...

=======
Ποδόσφαιρο Ελλάδα (Σχόλια) - Σελίδα 4 Konsta10 Από Δήμαρχος κλητήρας;
του Άλκη Γαλδαδά από το protagon.gr 14/7/10

«Δεν μπορεί να κάνεις μετά διαφήμιση για πίτσα ή άλλα τέτοια αφού πρώτα σε έχουν κάνει αρχηγό κόμματος. Θα πρέπει να μπαίνει όρος. Για δέκα χρόνια μετά τι επιτρέπεται να κάνεις και τι όχι». Αυτά μου είπε χθες αργά το βράδυ και κατάλαβα ότι ήταν ακόμη αρκετά εκνευρισμένος ένας φίλος, που κατέχει σημαντική θέση στο κόμμα της πλατείας Κουμουνδούρου. Εκεί που για πολλά χρόνια μπαινόβγαινε ο Νίκος Κωνσταντόπουλος ως αρχηγός του Συνασπισμού.
Πιο νωρίς το απόγευμα είχαμε μείνει άφωνοι από την είδηση ότι πρόεδρος του Παναθηναϊκού ορίστηκε από την οικογένεια Βαρδινογιάννη ο άνθρωπος που για μια στιγμή το όνομά του έπαιξε μέχρι και για να γίνει Πρόεδρος της Δημοκρατίας. Κάποιος, που πριν χρόνια άλλοι κομουνιστές αποκαλούσαν σύντροφο και τώρα τελευταία μας έκανε να χαρούμε διότι είχε αναλάβει μαζί με την κόρη του Ζωή να κοντράρει τον Αλέξη Κούγια, υπερασπιστή του δολοφόνου Κορκονέα στη δίκη για το θάνατο του μικρού Αλέξανδρου Γρηγορόπουλου.

Σύλλογος μεγάλος, δεν υπάρχει άλλος. Που η διοίκησή του να τη «σπάει» τόσο πολύ στους οπαδούς. Θα μπορούσαν να πουν οι Παναθηναϊκοί ότι ζωή είναι αυτό που τους συμβαίνει ενώ εκείνοι κάθε φορά άλλα σχεδιάζουν. Γιατί και αυτή τη φορά ενώ εκείνοι είχαν προτείνει για πρόεδρο το Νίκο, ένα νεαρό μέλος του «οίκου Βαρδινογιάννη», που η νοοτροπία του ταιριάζει αρκετά με τις δικές τους συμπεριφορές, ο μεγαλομέτοχος Τζίγκερ, εξάδελφος του Νίκου, και οι αδελφοί Γιαννακόπουλοι (παρόλο που η Πράσινη, εφημερίδα του γιού του Παύλου κάνει λόγο στην πρώτη σελίδα για «Παγωμάρα» και ότι άλλα περίμεναν οι οπαδοί) έβγαλαν από το καπέλο Κωνσταντόπουλο και έπεσαν τέζα όλοι οι άλλοι.

Ο νέος πρόεδρος, κοντά στα 68, όπως κάνουν και οι περισσότεροι εκ μετεγγραφής παίκτες, δεν παρέλειψε να δηλώσει πως από μικρός, εκεί στα Κρέσταινα της Ηλείας, ήταν Παναθηναϊκός. Επίσης ότι σε κάποια επαφή με την μπάλα έχει έλθει, όταν νεαρός ακόμη την κλωτσούσε στην αλάνα μπροστά στην τότε Σχολή Ευελπίδων χωρίς να φαντάζεται ότι αργότερα θα περνούσε την πόρτα του συγκροτήματος των κτιρίων αυτών σαν ένας πολλά υποσχόμενος δικηγόρος. Που όλοι πρέπει να του αναγνωρίσουμε ότι στις δίκες των αγωνιστών ενάντια στη Δικτατορία ως υπερασπιστής τους αναδείχθηκε σε μεγάλη μορφή ενώ φυλακίστηκε και ο ίδιος από τους Συνταγματάρχες-πραξικοπηματίες.

Ο Τζίγκερ αυτή τη στιγμή σιχαίνεται ό,τι έχει σχέση με τον προηγούμενο πρόεδρο του Παναθηναϊκού. Οι οπαδοί της ομάδας βέβαια λάτρεψαν και λατρεύουν ακόμη τον χειμαρρώδη Νικόλα που δεν κρύβει πλέον την αντιπάθειά του για τους Βαρδινογιάννηδες. Επιλέχθηκε λοιπόν κάποιος που πρέπει να είναι ό,τι πιο αντίθετο σε σχέση με τον εφοπλιστή Πατέρα, σε νοοτροπία, πολιτική, γλώσσα, ντύσιμο, τρόπο ζωής. Ο πρώην λοιπόν λέγεται Νικόλας ο νυν είναι Νίκος.
Το Φθινόπωρο που οι μάντεις κακών προβλέπουν ότι οι πολιτικοί θα κυκλοφορούν με περούκα και μουστάκι ψεύτικο για να γλιτώσουν από την οργή των πολιτών ο πρόεδρος Νίκος θα του αρκεί να φοράει ένα πράσινο μπλουζάκι με ένα τριφύλλι στο στήθος. Μετά το Φθινόπωρο όμως θα έλθουν τα δύσκολα και για εκείνον, όταν θα έχουν αρχίσει οι αγώνες σε Ελλάδα και Ευρώπη. Δεν υπάρχει τίποτα πιο αχάριστο επάνω στη Γη από τη φυλή των οπαδών. Ας ρωτήσει όποιος αμφιβάλει τον (πρώην) πρόεδρο Σωκράτη. Και εκεί σηκώνουν τα χέρια ψηλά οι απέξω. Πώς θα μπορέσει να ανεχτεί διάφορα πράγματα ο στριφνός και χωρίς πολύ χιούμορ δοτός πρόεδρος; Ξέρει άραγε πού έμπλεξε;

Θα είναι στο ίδιο γήπεδο και θα απολαμβάνει αγώνα όταν γύρω του διάφοροι θα βρίζουν, θα πετούν φωτοβολίδες αλλά και δυναμιτάκια που τραυματίζουν υπαλλήλους του γηπέδου, όταν απέξω θα συγκρούονται οπαδοί της ομάδας με την Αστυνομία, όταν θα πέφτει ξύλο στην εξέδρα των επισήμων όταν δηλαδή η παραβατική συμπεριφορά θα είναι και πάλι στις δόξες της; Όταν θα κραυγάζουν οι οπαδοί «Βαρδινογιάννη πούλα» ή ακόμη χειρότερα «βάλε στον κ..ο τα λεφτά»; Ποια θέση θα πάρει στο θέμα του νέου γηπέδου; Αν και μερικοί πράσινοι οπαδοί στη βιασύνη τους κακώς τον ταύτισαν με όσους έχουν υπερασπιστεί τους «κορμοράνους» του Βοτανικού. Κι εδώ να θυμίσω ότι η κόρη του Ζωή είναι συνήγορος του Αλέξη Τσίπρα στη μήνυση που έχει καταθέσει εναντίον του ο Ανδρέας Βγενόπουλος. Βρισκόμαστε μάλλον μπροστά στο σχηματισμό ενός νέου νεφελώματος όπου επιχειρηματίες συμπλέουν ανοικτά πλέον με λαίμαργους για διασημότητα πολιτικούς και αδιαφορούν για το αν βρίσκονται απέναντι σε αρνητικά διατεθειμένες μάζες;

Η ικανότητα για οβιδιακές μεταμορφώσεις του Κωνσταντόπουλου είναι πιστοποιημένη. Από Κεντρώος σε οπαδό του Ανδρέα Παπανδρέου, διαγραμμένος από τον Ανδρέα, στο Συνασπισμό, δικηγόρος της Ελευθεροτυπίας αλλά και του Αλαφούζου, εκλεκτός για ένα φεγγάρι στο μυαλό του Καραμανλή ανιψιού για Πρόεδρος της Δημοκρατίας και λαγός μέσα από το ημίψηλο του Βαρδή. Τώρα θα κάνει άραγε και την πάπια αδιαφορώντας για όσα θα γίνονται γύρω του κολλώντας τα τελευταία ένσημα και δείχνοντας το δρόμο και σε άλλους ή άλλες πολιτικούς; Σε τι θέση θα παίζει άραγε; Ένας οπαδός πάντως έγραψε ήδη: «Λέγαμε από καιρό ότι στον Παναθηναϊκό είχαμε πρόβλημα στα αριστερά αλλά αυτή είναι η λύση;».
radical30
radical30
Admin

Εγγραφή : 28/09/2009
Δημοσιεύσεις : 3499
Τόπος : Πόρτο Ράφτη
Ηλικία : 93

http://radicalrvolution-radical30.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποδόσφαιρο Ελλάδα (Σχόλια) - Σελίδα 4 Empty Με δάκρυα στα μάτια ...

Δημοσίευση  radical30 Δευ 12 Ιουλ 2010, 11:13

Το «μυστικό» του Σωκράτη!

Τρίτη, 06 Ιουλίου 2010 18:17
Ποδόσφαιρο Ελλάδα (Σχόλια) - Σελίδα 4 ShareThisΠοδόσφαιρο Ελλάδα (Σχόλια) - Σελίδα 4 Kokkal10

Η... τελετή «παράδοσης-παραλαβής» στα διοικητικά της ΠΑΕ Ολυμπιακός ολοκληρώθηκε και ο «Κύριος Πρόεδρος» μέσω του gazzetta.gr σχολιάζει τον... άλλο Σωκράτη Κόκκαλη!

Κύριε πρόεδρε,
Εσείς ξέρετε τον σκληρό Σωκράτη Κόκκαλη. Τον ΕΠΙΘΕΤΙΚΟ. Τον αποφασιστικό. Τον ΔΥΝΑΜΙΚΟ. Αυτόν που δεν σταματά μπροστά σε ΚΑΝΕΝΑ εμπόδιο. Εγώ κρατούσα καλά ένα «μυστικό». Ήξερα τον διαφορετικό Σωκράτη Κόκκαλη. Αυτόν που μόνο καλοί του φίλοι μπορούσαν να «γνωρίζουν. Τον ευαίσθητο. Τον ρομαντικό…
Έλεγα κάποτε στα παιδιά της «Θ7»: Ευτυχώς που δεν τον γνωρίζετε, θα ΄χε πουλήσει ΤΑ ΠΑΝΤΑ για τον Ολυμπιακό.

Από χθες δεν έχω δικό μου το πολύτιμο «μυστικό». Ο Σωκράτης Κόκκαλης λύγισε μπροστά σε όλους. Με τρεμάμενη φωνή, βαθιά συγκίνηση που λύγιζε γόνατα, παρέδωσε τον Ολυμπιακό, την ΜΕΓΑΛΗ του ΑΓΑΠΗ, στα χέρια του Βαγγέλη Μαρινάκη. Με ένα δάκρυ, ίσως και περισσότερα που δεν είδαμε ποτέ… Τον είχαν κλονίσει οι αποδοκιμασίες. Δεν του άξιζαν. Έφυγε όπως ήρθε, ΔΥΝΑΤΟΣ!

Οι περισσότεροι γνωρίζουν τον κ. Μαρινάκη ως ΔΥΝΑΜΙΚΟ εφοπλιστή. Το ίδιο ΣΚΛΗΡΟ με τον Κόκκαλη. Το ίδιο αποφασιστικό. Όσοι ήξεραν το δικό του «μυστικό», οι λίγοι φίλοι του, από χθες δεν έχουν το προνόμιο αυτό. Γιατί και ο Βαγγέλης Μαρινάκης «προδόθηκε», από ένα δάκρυ, και τη βαθιά συγκίνηση… Δυο άνδρες ξεχωριστοί ΛΥΓΙΣΑΝ κάτω από το βάρος της ευθύνης για το νέο Ολυμπιακό. Αυτό είναι το αισιόδοξο μήνυμα τις ίδιες στιγμές που οι «απέναντι»… σφάζονται!

Κι αυτό το μήνυμα δίνει το στίγμα της αισιοδοξίας για τον Ολυμπιακό που έρχεται… Δεν το βλέπετε, πόση διάχυτη αγάπη υπάρχει…

ΥΓ: Μεταγραφές και λογιστικά, είναι μια απλή παράμετρος της συγκλονιστικής συμπεριφοράς των δύο ανδρών…

πηγή: gazetta.gr
radical30
radical30
Admin

Εγγραφή : 28/09/2009
Δημοσιεύσεις : 3499
Τόπος : Πόρτο Ράφτη
Ηλικία : 93

http://radicalrvolution-radical30.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποδόσφαιρο Ελλάδα (Σχόλια) - Σελίδα 4 Empty Ο απόλυτος ξεπεσμός

Δημοσίευση  radical30 Δευ 12 Ιουλ 2010, 11:08

Ποδόσφαιρο Ελλάδα (Σχόλια) - Σελίδα 4 27475_1029468858_9883_q
? Dimitris Vardavas

? ???????? ???????? ???? ??????????????
??????? ??????? ???????

A?????? ??????. ?????? ? ???? ?????? ?????? ??? ??? ??????? ? ?????????? ???, ??? ??? ?????????? ?? ??????? ??? ???????? ??? ??? ??? ??????????? ??? ???????? ???????? ??? ??????, ?? ????? ??????????? ???? ?? ??????? ???.
?????? ?? ????? ?? ????????? ??? ??? ?????????? ????? ??? ??? ????????????? ??? ?????????, ??????????????? ?? ????? ?????? ???? ??? ??? ???????? ??? ??????????? ??? ??VA. ??? ????? ????? ????????? ??? ???????? ??????? ????? ??? ?? ?????????? ??? ?????? ??? ??? ?? ?????????. ??? ????? ??????????? ?????? ?????, ????? ???????? ????????? ???? ??? ?? ?????? ???. ??? ????, ???? ????? ???.

?? ?????? ??' ??? ??? ???? ??????? ? ?????? ??? ????????, ??? ?????? ????????, ???? ?????? ???? ??????? ?????????, ???? ?? ?????? ??????? ??????, ????? ???? ????????? ?? "??????? ?? ?? ??????" ??? ? ????????????????? ???? ????????. ?????
???? ???????? ??????? ???? ????? ?????? ??????????. ???? ?' ????? ???? ??? ?????????? ??? ??????? ??? ?? ??? ????? ???, ??? ???????????? ???? ???????? ??????? ??????. ?????? ??????????? ??? ??? ???????? ?? ??? ??????? ???, ?.?. ???? ?????, ? ?? ????? ????????? ? ???????? ??? ??? ????????? ???, ? ?? ???? ??????? ??? ???? ??? ?? ? ?????? ???? ?????????? ??? ??? '?????, ?????? ?? ??? ????????? "???? ?????? ???? ???" ??? ?????????. ??? ?????? ???????? ???? ?????, ????, ????? ????? ??????????? ??? ?? ?????? ?? ?? ?????????????. ????? ??? ????? ??????? ??????? ??? ??????? ????????????? ????????????? ??? ???.

??? ???????, ? ??VA, ???? ??? ?? Sport fm ? ?? facebook, ????? ???????????? ??? ???? ???????????. ????? ??? ??? ???? ? ??? ?? ?????????? ??? ?????????. ???? ???? ? ????????????? ??????? ?????? ?????????? ??? ????????????? ??? ???????? ?? ????? ??? ????? ???????? ?? ????? ? ???????, ??? ????? ??? ????? ?? ????? ???, ????? ??? ?????? ?? ?????? ?? ??? ??????? ??? ?? ??? ?????????? ???? ???????????? ????????, ??? ??????????? ???? ??? ???????? ?? ??? ???????? ??? ??????? ??? ????.

?? ?????????; ??? ??????????? ???? ?? ?????????? ??? ???, ???? ??????? ???????? ??????????? ??? ??? ????, ???? ? ????????, ??? ??? ?? ??????? ? ??? ??? ???. ?? ??? ???? ????? ???????? ????? ??? ??? ???? ????? ?? ?? ?????, ??? ?????????? ?? ?????, ?? ??? ? ??? ??????? ??? ?? ?? ????? ????. ??? ?? ??????, ???? ???? ????? ?????? ?? ????????.....

???????? ????????
dimivard@gmail.com
radical30
radical30
Admin

Εγγραφή : 28/09/2009
Δημοσιεύσεις : 3499
Τόπος : Πόρτο Ράφτη
Ηλικία : 93

http://radicalrvolution-radical30.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποδόσφαιρο Ελλάδα (Σχόλια) - Σελίδα 4 Empty Εξ οικείων τα βέλη ...

Δημοσίευση  radical30 Τετ 07 Ιουλ 2010, 14:34

Ποδόσφαιρο Ελλάδα (Σχόλια) - Σελίδα 4 Pao67110 Το τρίο Στούτζες εν δράσει ...
του Άλκη Γαλδαδά από το protagon.gr 07/7/10

Ασχοληθείτε με το ποδόσφαιρο και θα μάθετε πολλά για πράγματα έξω από αυτό για όσα συμβαίνουν μέσα στην Ελλάδα. Παράδοξο αλλά αληθινό. Όταν πριν μήνες γράψαμε ότι ο κύριος Σωκράτης του Ολυμπιακού είναι πανί με πανί δεν το είδαμε σα κάποια οικονομική στήλη από το ποδόσφαιρο το είχαμε μυριστεί. Και όταν λέγεται ότι ο κ. Μαρινάκης που διαδέχθηκε τον κ. Κόκκαλη ψήνεται να κατέβει για δήμαρχος στον Πειραιά με τη Νέα Δημοκρατία και αυτό κάτι έχει σχέση με το μπάσιμό του τώρα στον Ολυμπιακό. Γιατί λοιπόν τη Δευτέρα, την ημέρα που η MIG παρουσίαζε το ενημερωτικό σημείωμα προς τους μετόχους της για τον «θρίαμβο» της Vivartia, θυγατρικής της MIG, με δραστηριότητα κυρίως στα γαλακτοκομικά προϊόντα και 10η πλέον σε κεφαλαιοποίηση με χρηματιστηριακή αξία 1.65 δις, μεγαλύτερη δηλαδή από της Motor Oil των Βαρδινογιάννηδων, ο κ. Βγενόπουλος είχε μυαλό να βγει στο Sport-FM να μιλήσει επί μιάμιση ώρα περίπου; Το ποδόσφαιρο δίνει ασύλληπτα μεγαλύτερη δημοσιότητα.

Και ενώ σήμερα στη Vivartia κάτι λίγες οικονομικές σελίδες της αφιερώνουν χώρο, για τη «μεσημεριανάδικη», όπως εξελίχθηκε, μάχη γύρω από τη διοίκηση του Παναθηναϊκού, με τα λόγια και στα λόγια, μεταξύ Βαρδινογιάννη, που έσπευσε να πάρει το λόγο αμέσως μετά για πρώτη φορά στα χρονικά του ραδιοφώνου, και του Νικόλα Πατέρα τρίτου στη σειρά, δεκάδες σελίδες τους είναι αφιερωμένες σήμερα και από το σοβαρό και από τον λιγότερο σοβαρό Τύπο. Για τη δημοσιότητα έγιναν όλα αφού θα μπορούσαν να μιλήσουν και στο τηλέφωνο μεταξύ τους αλλά τώρα πια δεν αντέχουν καν να ακούν ο ένας τον άλλον. Θα μπορούσαν επίσης να ορίσουν συνάντηση για να πλακωθούν μεταξύ τους, όπως κάνουν οι οπαδοί των ομάδων. Έτσι μόνο με τα σλιπάκια και πάλι θα βλέπαμε λιγότερα από όσα μας αποκάλυψαν με τα λόγια τους. Ότι κάποιος καθάρισε και η διαιτησία σέβεται πλέον την ομάδα βάζοντας λεφτά από την τσέπη του που δεν φαίνονται σε κανένα λογαριασμό, ότι δεν μπορούν να συμφωνήσουν για το πώς πουλιέται μια επιχείρηση, για το ότι κάποιος που λέει ότι θέλει να αγοράσει δεν έχει μια αφού είναι απλά διαχειριστής χρημάτων που ανήκουν σε άλλους. Ε ρε πού πέσαμε, θα πρέπει να σκέφτονται οι οπαδοί και να προσκυνούν μόνο την πράσινη φανέλα.

Βγενό,-Πατέρας εναντίον «Τζίγκερ» ήταν ο αγώνας. Και κατάφεραν να χάσουν και οι τρεις την εκτίμηση των ακροατών και να σβήσουν την όποια αίγλη θα έπαιρνε ο σύλλογος από τη μεταγραφή ενός διάσημου Γάλλου παίκτη, που μόλις είχε γίνει. Ο Νικόλας Πατέρας μάλιστα που μίλησε τρίτος, όταν πια η ώρα είχε πάει κάπου δύο και μισή, αφού είχε κάνει υπομονή από τις 12, ανέβασε το επίπεδο της συζήτησης σε άλλες πίστες πιο οικείες για εκείνον, προφανώς, αφού έκανε λόγο για δημοσιογράφους που είναι βαλτοί από το Βαρδινογιάννη για τον βρίζουν και επειδή σ’ εκείνον δεν αρέσουν οι βρισιές προφανώς, είπε για συγκεκριμένο δημοσιογράφο μόνο ότι είναι καραγκιόζης, υποκείμενο και τελικά, αντί για το τόσο πια συνηθισμένο στις ημέρες μας κερασάκι, έκλεισε την τιμητική αυτή αναφορά του αποκαλώντας τον «τουλούμπα». Και φαντάζομαι τον δημοσιογράφο αυτόν, που σήμερα σε μια ολόκληρη σελίδα-απάντηση μάλλον φοβισμένα προαναγγέλλει ότι ίσως και να φάει και ξύλο, τουλάχιστον, να πρέπει, αν βέβαια είναι πραγματικά του Βαρδινογιάννη , να ζητήσει αύξηση για να συνεχίσει το θεάρεστο έργο του.

Δώδεκα με τρεις το μεσημέρι σοβαροί επιχειρηματίες καθόταν και μιλούσαν σε δημοσιογράφους στο ραδιόφωνο και σε ακροατές ως επί το πλείστον χασομέρηδες ή αιχμάλωτους σε κάποια κυκλοφοριακή συμφόρηση, διότι οι ενεργοί πολίτες εκείνη την ώρα εργάζονται, δεν ακούν αθλητικές εκπομπές. Είχαν άραγε λύσει όλα τα υπόλοιπα προβλήματά τους και έμενε μόνο ο Παναθηναϊκός, μια τρύπα, όπως είπε κάποιος από τους τρεις, που μέσα εκεί ρίχνεις εκατομμύρια; Και εμείς που ξέραμε ότι ο Παναθηναϊκός είναι ιδέα τώρα μαθαίναμε ότι είναι και μια τρύπα. Μια τρύπια ιδέα ίσως; Που καταντάει έτσι όταν θέλεις να βγάλεις και ένα γήπεδο από αυτήν, και αμέσως δίπλα του μερικά μαγαζιά να πουλούν φανέλες, μπίρες, βρώμικο; Και να θέλεις από το Σεπτέμβριο να ανταγωνιστείς τις αγγλικές ομάδες, τις γαλλικές, τις τουρκικές.

Επιχειρηματίες που μπροστά τους τρέμουν ολόκληροι Υπουργοί ήταν χθες στο ραδιόφωνο σαν υποψήφιοι πολιτευτές σε προεκλογικό αγώνα για να κερδίσουν την εκτίμηση και την ψήφο του παππού σε κάποιο βραχοχώρι, με τους δημοσιογράφους αμήχανους διαιτητές και από μέσα τους να κάνουν το σταυρό τους και να αισθάνονται σαν Τατιάνες γιατί τους έτυχε αυτό δευτεριάτικα και θα βγάλουν πρόγραμμα με ακροαματικότητα στα ύψη εκεί που δεν το περίμεναν.

Σκέτη κωμωδία με τις καρπαζιές να πέφτουν βροχή, γι’ αυτό και μου έφεραν στο μυαλό το Τρίο Στούτζες, την παλιά εκείνη ομάδα των Αμερικανών κωμικών που ήταν τέσσερις με το Τζο, το Λάρι και τον Μο και ένα τέταρτο λίγο πιο παρασκηνιακό, να σφαλιαρίζονται αμείλικτα, να κατακρίνει συνεχώς ο ένας τον άλλον και να κάνουν τη μια γκάφα μετά την άλλη. Καλά ξεμπερδέματα.
radical30
radical30
Admin

Εγγραφή : 28/09/2009
Δημοσιεύσεις : 3499
Τόπος : Πόρτο Ράφτη
Ηλικία : 93

http://radicalrvolution-radical30.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποδόσφαιρο Ελλάδα (Σχόλια) - Σελίδα 4 Empty Αγοροπωλησίες......

Δημοσίευση  radical30 Πεμ 24 Ιουν 2010, 09:23

Φαίνεται πως μπαίνουμε σε μια νέα φάση στο ποδοσφαιρικό περιβάλλον της Ελλάδας.
Αντί, εν όψει της έναρξης της νέας περιόδου, να ασχολούμαστε με καθαρά ποδοσφαιρικού ενδιαφέροντος θέματα: μεταγραφές παικτών, νέες τεχνικές ηγεσίες, αποδεσμεύσεις, προπονήσεις κλπ. όλοι ασχολούνται με τις αγοροπωλησίες δύο Ομάδων.
Και όταν οι ομάδες αυτές είναι ο ΟΣΦΠ και ο ΠΑΟ, δηλαδή οι δύο κατ' εξοχήν εκπρόσωποι του ελληνικού ποδοσφαίρου, το θέμα παίρνει δραματικές διαστάσεις.

Ούτε ο Κόκκαλης, ούτε οι Βαρδινογιάννηδες εδήλωσαν ποτέ, εξ όσον γνωρίζω, ότι προτίθενται να πουλήσουν τις μετοχές τους. Μπορεί, κύρια ο ΠΑΟ, να διαμόρφωσε προ διετείας ένα νέο πολυιδιωκτησιακό μοντέλο διοίκησης, αλλά ποτέ δεν ετέθη θέμα αποχώρησης των Βαρδινογιάννηδων από την Ομάδα, όπου κατέχουν ακόμη το πληοψηφικό πακέτο μετοχών. Βέβαια υπήρξε ρίξη στις σχέσεις των μετόχων και έγινε φανερή εξ αρχής η έλλειψη εμπιστοσύνης και σύμπνοιας μεταξύ των τεσσάρων πλευρών. Θα περίμενε κάθε σοβαρός φίλαθλος, ότι από τη στιγμή που η διάσπαση δεν συνέβη πέρσι, που ο ΠΑΟ συνέχισε την αρνητική πορεία των τελευταίων ετών (κατακτώντας τη τρίτη θέση, πίσω από ΟΣΦΠ και ΠΑΟΚ), μετά τη φετεινή επιτυχία της ομάδας όπου κατέκτησε Πρωτάθλημα και Κύπελο (νταμπλ) όλα θα ήταν μέλι γάλα και ο δρόμος για μια συνεχή πορεία νέων επιτυχιών ολοφάνερα εφικτός, για να μη πω επιβεβλημένος. Πόσο μάλλον όταν ο αντίπαλος ΟΣΦΠ βρίσκεται στη χειρότερη στιγμή του των τελευταίων 15 χρόνων και με σορεία προβλημάτων.

Εκεί, στον ΟΣΦΠ, τα προβλήματα ήταν (και ίσως είναι ακόμη) άλλης, πολύ δραματικότερης τάξης. Δεν είναι η απώλεια του Πρωταθλήματος (και του Κυπέλου) το πρόβλημα. Δεν υπάρχει ομάδα στο Κόσμο του Ποδοσφαίρου, που να μονοπωλεί τις κατακτήσεις των τίτλων στη χώρα της. Αντιθέτως, αυτό που έγινε στην Ελλάδα με τον Ολυμπιακό των 12 τίτλων σε 14 χρόνια (και 5 νταμπλς), δεν πιστώνεται απλά στην ομολογουμένως πολύ μεγαλύτερη δυναμική της Ομάδος του, αλλά οφείλεται σε μεγάλο βαθμό και στη μετριότητα, για μεγάλα χρονικά διαστήματα, των αντιπάλων του, ιδίως του βασικού ιστορικά ανταγωνιστή ΠΑΟ.
Ούτε ο Κόκκαλης όμως, είπε ξεκάθαρα φέτος ότι θέλει να πουλήσει τις μετοχές του και να πάψει να ασχολείται με την Ομάδα. Όμως το πράγμα "φώναζε" από μίλια μακρυά ότι κάτι έχει αλλάξει δραματικά κυρίως όσο αφορά το "τσοντάρισμα" ενός χόμπυ...

Ο Κόκκαλης δεν είναι ούτε Βαρδινιγιάννης, ούτε Βγενόπουλος. Δεν υπήρξε φίλαθλος της ξιφασκίας ή του βολάν, αυτός είναι πιο "γαύρος" και από τον Τσουκαλά και ίσως εξ ίσου χουλιγκάνος σε συμπεριφορά, τηρουμένων των αναλογιών και της χαρισματικής σε πολλά επίπεδα προσωπικότητας του. Δεν θα ήθελα εδώ, προς το τέλος του κειμένου μου, να "γλυστρίσω" στο αμάρτημα της οπαδικής οπτικής και μάλιστα όχι για χάρη της Ομάδας πού κι΄εγώ λατρεύω όσο κι' εκείνος, αλλά ενός προσώπου. 'Ομως οφείλω να τονίσω, πως έχω σε πολύ μεγάλη εκτίμηση τις ικανότητες και τη μόρφωση του Σωκράτη Κόκκαλη.

Γιός ενός μεγάλου έλληνα αγωνιστή του ΕΑΜ και ακόμη μεγαλύτερου επιστήμονα, του επιφανούς στην εποχή του καρδιοχειρουργού, Δρ. Πέτρου Σ. Κόκκαλη, ο μοναχογιός του, Σωκράτης, γεννήθηκε, μεγάλωσε και σπούδασε εκτός Ελλάδος, στη Σοσιαλιστική Δημοκρατία της Ουγγαρίας. Εκεί, στη διάρκεια του Ελληνικού Εμφυλίου Πολέμου που ξέσπασε το Δεκέμβρη του 1945, αναγκάστηκε να αυτοεκπατρισθεί ο καθηγητής Ιατρικής του Ελληνικού Πανεπιστημίου Πέτρος Σ. Κόκκαλης, δεδομένου ότι είχε καταδικαστεί ερήμην (νομίζω σε θάνατο) από την Ελληνική Κυβέρνηση, που είχε επιστρέψει άμαχη και καλοταϊσμένη έξ Αλεξανδρείας, όπου την έβγαλε καθαρή και συνομωτούσα με τούς 'Αγγλους κατακτητές της Αιγύπτου, όσο διαρκούσε η ελληνική κατοχή(!!!).

Ο μοναδικός λόγος της καταδίκης του, ότι διετέλεσε Αντιπρόεδρος και υπεύθυνος Υγειονομικού στη Κυβέρνηση που δημιουργήθηκε από το ΕΑΜ, δύο περίπου χρόνια πριν το τέλος της Κατοχής και αφού είχε ήδη ελευθερωθεί από το ΕΑΜ, ένα μεγάλο κομμάτι της ορεινής μας πατρίδας, από την ύπαρξη γερμανικών κατοχικών δυνάμεων. Είναι απαραίτητο να σημειώσω εδώ, ότι ο Πέτρος Σ. Κόκκαλης δεν υπήρξε ποτέ μέλλος του ΚΚΕ. (Μακάρι να ήταν, λέω εγώ, γιατί θα μιλάγαμε για ένα καλύτερο ΚΚΕ). 'Ενας απλός έλληνας δημοκράτης πατριώτης ήταν, σαν τους περισσότερους που αγωνίστκαν σαν αντάρτες στις τάξεις του Δημοκρατικού και όχι κομουνιστκού, ΕΑΜ, εναντίων των ΓερμανοΙταλικών Δυνάμεων Κατοχής (1941-45).

'Ηταν όνομα και πράγμα, η μοναδική δηλαδή ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΕΛΛΑΔΑ, που γνωρίσαμε από το 1821 μέχρι σήμερα, εμείς οι τότε και τώρα ακόμη, πολίτες της άμοιρης πατρίδας μας.
Και όμως, για τον Πέτρο Σ. Κόκκαλη, τον επιφανή πατριώτη, αγωνιστή και επιστήμονα, η προσφορά του στην οργάνωση του υγειονομικού τομέα του στρατού των ανταρτών του ΕΛΑΣ, που εμάχετο για την απελευθέρωση όσο το δυνατό μεγαλύτερης ελληνικής επικράτειας από τους κατακτητές της πατρίδας μας, αλλά και η τιμητική, για εκείνον, Αντιπροεδρία στη προσωρινή Κυβέρνηση της Ελευθερωμένης Ελλάδας, υπήρξε ο λόγος, ο μοναδικός λόγος, της καταδίκης του και ο εξαναγκασμός του στην επιλογή σκλάβος και φυλακισμένος ή ελεύθερος. Ε, μάζεψε τα συντρίμια του, κράτησε ατσαλάκωτη την περιφάνεια και την αξιοπρέπεια, που απλόχερα του είχε χαρίσει η ίδια η ζωή του και τα πεπραγμένα του, και πήρε των ομματιών του. Χώμα ελληνικό, χώμα για το οποίο ο ίδιος αγωνίστηκε, δεν ξαναπάτησε μέχρι το θάνατό του. Πέθανε εκτός Ελλάδας απόλυτα πικραμένος και φαντάζομαι, ποτέ μετανοιωμένος.

Στο μεταξύ είχε και πάλι να επιδείξει έργο μεγάλο, πολύτιμο και δημουργικό. Αυτή τη φορά, από τη θέση του τακτικού Καθηγητή Ιατρικής του Πανεπιστημίου της Βουδαπέστης, που προσφέρθηκε τιμητικά και επαξίως από την Ουγγρική Κυβέρνηση. Ανταπέδωσε με το παραπάνω το χρέος και στη νέα πατρίδα που τον φιλοξένησε, με τη προσφορά του στημόρφωση και την επιστημονική κατάρτηση χιλιάδων νέων Ούγγρων φοιτητών. Και λατρέυτικε γι΄αυτό, από τη κοινωνία της ξένης (?) χώρας. Εδώ μας περίσσευε......


συνεχίζεται....
radical30
radical30
Admin

Εγγραφή : 28/09/2009
Δημοσιεύσεις : 3499
Τόπος : Πόρτο Ράφτη
Ηλικία : 93

http://radicalrvolution-radical30.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποδόσφαιρο Ελλάδα (Σχόλια) - Σελίδα 4 Empty Αγοράζω τον Παναθηναϊκό. Τον πουλάς ?

Δημοσίευση  radical30 Τετ 23 Ιουν 2010, 13:14

Ποδόσφαιρο Ελλάδα (Σχόλια) - Σελίδα 4 Tzigke10
Από τον Δημήτρη Μαρίζα στο roufianos.com

Kαι ξαφνικά ο Ανδρέας Βγενόπουλος έριξε «βόμβα»! Με επιστολή που απέστειλε στον Γιάννη Βαρδινογιάννη ζητάει την αγορά της ΠΑΕ Παναθηναϊκός!
Ο κ. Βγενόπουλος κάνει γνωστό ότι η πρότασή του ισχύει μέχρι τις 23 Ιουλίου, ενώ ορίζει ήδη το νομικό τμήμα και τους ορκωτούς λογιστές που θα εμπλακούν στην υπόθεση, εφόσον ο Βαρδινογιάννης αποδεχτεί την πρόταση, Επίσης, γνωστοποιεί ότι σε περίπτωση που ολοκληρωθεί η συμφωνία, ο Νικόλας Πατέρας θα είναι αυτός που θα πάρει τη θέση του προέδρου!
Η επιστολή του κ. Βγενόπουλου:
Έκανα σήμερα την κάτωθι... πρόταση στον κ. Γ. Βαρδινογιάννη
«κ. Γιάννη Βαρδινογιάννη
Ηρώδου Αττικού 12Α
Μαρούσι
23 Ιουνίου 2010

Γιάννη,
Παρόλο που όπως γνωρίζεις δεν ήταν στις προθέσεις μου να αγοράσω τις μετοχές σου στην ΠΑΕ Παναθηναϊκός, η επιλογή σου να τερματισθεί επί της ουσίας η πολυμετοχικότητα και οι δυσάρεστες εξελίξεις που φοβούμαι ότι προδιαγράφονται για την αγαπημένη μου ομάδα με αναγκάζουν να σου καταθέσω την παρακάτω πρόταση:


1. Είμαι διατεθειμένος να αγοράσω τις μετοχές σου στην αναλογική καθαρή θέση της ΠΑΕ Παναθηναϊκός όπως αυτή θα προσδιορισθεί μετά τη διενέργεια του απαραίτητου οικονομικού και νομικού ελέγχου της ΠΑΕ σε συμφωνία των Ορκωτών Λογιστών των δύο πλευρών. Η αξία που θα προκύψει θα προσαυξηθεί και από την εύλογη αξία του προπονητικού κέντρου της Παιανίας που θα πρέπει οπωσδήποτε να ακολουθήσει την μεταβίβαση των μετοχών της ΠΑΕ Παναθηναϊκός γιατί είναι άμεσα συνδεδεμένο με την λειτουργία της ομάδας.

2. Μετά την ολοκλήρωσή της συναλλαγής θα καλύψω επιπρόσθετα και αύξηση του μετοχικού κεφαλαίου της ΠΑΕ κατά 23 εκατ. ευρώ που υπολογίζω ότι θα χρειασθούν, ώστε ο Παναθηναϊκός να συνεχίσει την πορεία που ξεκίνησε πριν δύο χρόνια. Προς τούτο σε ενημερώνω ότι εφόσον αποδεχθείς την πρότασή μου ο κ. Ν. Πατέρας έχει δεσμευθεί ότι θα αναλάβει Πρόεδρος της ΠΑΕ τουλάχιστον για δύο χρόνια και θα έχει όλη τη διαχείριση της ομάδας εν λευκώ.

3. Εάν από την αποδοχή της πρότασής μου μέχρι την ολοκλήρωση της συναλλαγής προκύψει ουσιαστική αποδυνάμωση του ρόστερ της ομάδας ή βέβαιη απώλεια εσόδων από αυτά που σήμερα προϋπολογίζονται, το τίμημα θα μειώνεται αναλογικά.

4. Ορίζω ως Ορκωτούς Λογιστές των αγοραστών την εταιρεία Grant Thornton (κ. Β. Καζάς) και σαν δικηγόρους το νομικό γραφείο V&P (κ.κ. Λουκάς Ρούφος και Αλέκα Τατάγια) και επιθυμώ, εάν η πρότασή μoυ γίνει αποδεκτή, να προχωρήσουμε τις διαδικασίες άμεσα.

5. Η πρότασή μου ισχύει μέχρι τις 23 Ιουλίου 2010.
Με τιμή,
Ανδρέας Βγενόπουλος

»Επιθυμώ να διαβεβαιώσω τους φιλάθλους του Παναθηναϊκού ότι εφόσον η πρότασή μου γίνει αποδεκτή θα προχωρήσω άμεσα στην εφαρμογή της πραγματικής πολυμετοχικότητας βάσει όλων των αρχών και των εξαγγελιών που έκανε η ΠΕΚ πριν δύο περίπου χρόνια. Εφόσον η πρότασή μου δεν γίνει αποδεκτή ισχύει η τελευταία μου δήλωση περί αποχώρησης. Σ΄αυτή την περίπτωση, για το συμφέρον της ομάδας δεν πρόκειται ποτέ να κάνω αντιπολίτευση και θα χαίρομαι ή θα λυπάμαι για τα αποτελέσματα μαζί με όλους τους φιλάθλους του Παναθηναϊκού».
radical30
radical30
Admin

Εγγραφή : 28/09/2009
Δημοσιεύσεις : 3499
Τόπος : Πόρτο Ράφτη
Ηλικία : 93

http://radicalrvolution-radical30.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποδόσφαιρο Ελλάδα (Σχόλια) - Σελίδα 4 Empty Απ: Ποδόσφαιρο Ελλάδα (Σχόλια)

Δημοσίευση  G3M Παρ 18 Ιουν 2010, 12:49

Ποδόσφαιρο Ελλάδα (Σχόλια) - Σελίδα 4 Kokkal11 > Μεγαλομέτοχος στον Ολυμπιακό ο Μαρινάκης
Παραμένει πρόεδρος ο Κόκκαλης
G3M
G3M

Εγγραφή : 30/09/2009
Δημοσιεύσεις : 213

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποδόσφαιρο Ελλάδα (Σχόλια) - Σελίδα 4 Empty Bαλβέρδε - ΟΣΦΠ 1-0

Δημοσίευση  radical30 Παρ 04 Ιουν 2010, 07:14

Βαλβέρδε: Νομίζω ότι ο Κόκκαλης δεν με ήθελε πραγματικά

Αποκαλυπτικός ήταν ο Ερνέστο Βαλβέρδε για την πρόταση που του κατατέθηκε από τον Ολυμπιακό να αναλάβει για δεύτερη φορά την τεχνική ηγεσία της ομάδας, όπου έδωσε την δική του οπτική στο... ναυάγιο.
Σύμφωνα με δημοσίευμα της ιστοδελίδας "Redplanet.gr", ο Ισπανός τεχνικός μίλησε σε φίλο του από την Ελλάδα και του εκμυστηρεύτηκε τον λόγο για τον οποίο αρνήθηκε την πρόταση του Ολυμπιακού. Συγκεκριμένα, ο 46χρονος προπονητής θεωρεί ότι ο Σωκράτης Κόκκαλης δεν τον ήθελε πραγματικά και πως τον πλησίασε μόνο και μόνο υπό την πίεση του κόσμου.

"Νομίζω ότι ο Κόκκαλης δεν με ήθελε πραγματικά. Δεν μπορώ φυσικά να είμαι σίγουρος, αλλά αυτή την αίσθηση έχω. Περισσότερο θέλησε να κινηθεί για να με πάρει πίσω, υπό την πίεση του κόσμου, που φώναζε το όνομά μου σε πολλά παιχνίδια του Ολυμπιακού.
Μη νομίζετε πως δεν ξέρω τι είχε γίνει στην τελευταία συνεδρίαση του Δ.Σ. του Ολυμπιακού και τα όσα είχε πει για εμένα ο πρόεδρος. Δύο δημοσιογράφοι από την Αθήνα με πήραν και μου τα είπαν. Δεν ξέρω αν έχω λάθος, αλλά δεν έχω πειστεί ότι με θέλει πίσω", είπε
χαρακτηριστικά ο Βαλβέρδε, ενώ όταν ο συνομιλητής του τον ρώτησε αν έμεινε ικανοποιημένος απ' όσα άκουσε για τα σχέδια της ΠΑΕ, απάντησε: "Εσύ ζεις στην Ελλάδα και ξέρεις. Θα ήσουν ευχαριστημένος να δουλέψεις κάτω από τέτοιες προϋποθέσεις;".

πηγή: Βalla.gr
radical30
radical30
Admin

Εγγραφή : 28/09/2009
Δημοσιεύσεις : 3499
Τόπος : Πόρτο Ράφτη
Ηλικία : 93

http://radicalrvolution-radical30.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποδόσφαιρο Ελλάδα (Σχόλια) - Σελίδα 4 Empty Απ: Ποδόσφαιρο Ελλάδα (Σχόλια)

Δημοσίευση  radical30 Κυρ 02 Μάης 2010, 11:52

ΚΑΙ ΕΣΥ ΩΣ ΣΥΝΗΘΩΣ ΦΤΥΝΕΙΣ ΠΡΑΣΙΝΗ ΧΟΛΗ!!!
Και εις ανώτερα, ΄"φίλε" Ροβεσπιέρε.
radical30
radical30
Admin

Εγγραφή : 28/09/2009
Δημοσιεύσεις : 3499
Τόπος : Πόρτο Ράφτη
Ηλικία : 93

http://radicalrvolution-radical30.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποδόσφαιρο Ελλάδα (Σχόλια) - Σελίδα 4 Empty High Fidelity Slaughter

Δημοσίευση  G3M Κυρ 18 Απρ 2010, 10:50

ή στα Ελληνικά "Σφαγιασμός υψηλής πιστότητας"

Γενικά έχω προσπαθήσει να μην βάζω απόψεις που μπορεί να ανεβάζουν την πίεση του φίλου Radical30, όπως για παράδειγμα πανηγυρισμούς για την κατάκτηση του πρωταθλήματος από τον Παναθηναϊκό ή κάποια δημοσίευση στο Facebook και άλλα σχετικά.
Αλλά σήμερα είδα μια τόσο "καλλιτεχνική" διαιτησία στον αγώνα Ολυμπιακού - Άρη, από τον Ντάκο (Ξάνθης), που με έβγαλε από "τα ρούχα" μου. Ως και αυτοί που περιέγραφαν το παιχίδι είδαν τις φάσεις που θα αναφέρω και απλά τις "ανέφεραν" (ΝΕΤ βλέπεις).

Ας πάμε στον αγώνα. Ο Άρης φάνηκε ότι δεν περίμενε κάτι το ιδιαίτερο από το παιχνίδι κι' έτσι εκτός των απουσιών 5 βασικών του παιχτών λόγω τιμωριών και τραυματισμών, είχε αφήσει στον πάγκο δύο ακόμη βασικούς του παίχτες (Κόκε, Νέτο).
Ο Ολυμπιακός πάλι, κατέβηκε με σύνθεση "απ' ότι υπήρχε" στον Μπάντοβιτς λόγω τιμωριών και τραυματισμών.
Ο Ολυμπιακός στην πρώτη του αξιόλογη φάση (33΄) ευτήχησε να προηγηθεί παρόλο που ο Άρης έδειχνε πιο ομάδα στο γήπεδο.
Ο Άρης είδε ότι μπορούσε να χτυπήσει το παιχνίδι και πίεσε με αποτέλεσμα να κερδίσει ένα καταφανέστατο πέναλτι και την αποβολή του τερματοφύλακα του Ολυμπιακού (1-1). Λόγω διακοπής του παιχνιδιού για την αλλαγή τερματοφύλακα και του τραυματισμού παίχτη του Άρη ο διατητής δείχνει 3 λεπτά καθυστέρηση στο ημίχρονο.
Ενώ συμπληρώνεται το 3ο λεπτό ο διαιτητής (ενώ ο επόπτης που ήταν ένα μέτρο μπροστά από την φάση δεν έδειξε τίποτα), δείνει πλάγιο άουτ υπέρ του Ολυμπιακού στο ύψος της μεγάλης περιοχής του Άρη, ενώ είναι ολοφάνερο ότι το πλάγιο είναι υπέρ του Άρη, ο παίχτης του οποίου δέχεται και φάουλ και μάλιστα δεν προσπαθεί καν να διώξει την μπάλα γιατί είναι σίγουρος (όπως εξάλλου και ο εκφωνητής του αγώνα και όλοι μας), ότι είναι υπέρ του Άρη.
Και όχι μόνο αυτό αλλά ενώ έχουν ήδη περάσει 3 1/2 λεπτά (αντί για 3 λεπτά), δε σφυρίζει τη λήξη του ημιχρόνου αλλά συνεχίζει τον αγώνα, παίρνει την μπάλα ο Πάντος και μπαίνει στην περιοχή του Άρη και ο Ολυμπιακός "κερδίζει" πέναλτι στα 3,50΄. Αυστηρότατο μια και η μπάλα έχει ήδη κοπεί από τα πόδια του Πάντου και μετά πέφτει πάνω στο πόδι του αμυντικού του Άρη. Έτσι γίνεται το 2 - 1 στο 5ο λεπτό της τρίλεπτης καθυστέρησης.

Και ερχόμαστε στο 2ο ημίχρονο και ο διαιτητής "αποφασίζει" να φέρει τα πράγματα στα "ίσια". Σε μια διεκδίκηση μπάλας ο διαιτητής αποβάλει (κατευθείαν κόκκινη), παίχτη του Άρη γιατί όπως δείχνει χρησιμοποίησε τον αγκώνα του στη διεκδίκηση της μπάλας. Πράγματι έτσι έγινε αλλά δεν χτυπάει τον παίχτη του Ολυμπιακού και θα μπορούσε να του δείξει κίτρινη κάρτα (εδώ σε άλλους αγώνες και σε χειρότερα μαρκαρίσματα ούτε κάρτα δεν παίρνουν μερικοί).
Αλλά και αυτό δεν ήταν αρκετό. Σε 7-8 περιπτώσεις διεκδικήσεων της μπάλας οι παίχτες του Άρη βρίσκονται στο χορτάρι και μόνο σε μία έδωσε φάουλ και αυτό έξω από την περιοχή του Άρη !!! Επίσης μόνο σε 1 φάση άφησε πλεονέκτημα υπέρ του Άρη αλλά πίσω από τη σέντρα. Σε άλλες 3-4 περιπτώσεις σταμάτησε τις φάσεις.
Και φθάνουμε στο 88΄όταν ο Κόκε (είχε μπει αλλαγή), βρίσκεται μόνος με τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού στο ύψος του πέναλτι, τον πλασάρει και ο τερματοφύλακας με τα ακροδάχτυλα αποκρούει και η μπάλα πάει να βγει άουτ δίπλα από το δικάρι του. Τρέχει ο Κόκε την προλαβαίνει και τη γυρίζει για γκολ και τη στιγμή εκείνη ο Ζεβλάκοφ που τρέχει να προλάβει, πέφτει σε τάκλιν και η μπάλα χτυπάει και στο χέρι του. Ο διαιτητής δεν δείχνει τίποτα (ως και στο τσάμπιονς Λιγκ είδαμε 2 φορές να δίνονται τέτοια πέναλτι μια και η μπάλα πάει κατευθείαν για γκολ).
Να τελειώσω λέγοντας ότι στο 2ο ημίχρονο ο Ολυμπιακός έχασε 3 ευκαιρίες να κάνει το 3-1 μια και ο Άρης είχε βγει μπροστά και βασικά χάρη στην άριστη απόδοση του Λούα Λούα που έκανε ότι ήθελε στην άμυνα του Άρη.
Οι προσπάθειες έτσι για την ιστορία ήταν 13 σουτ και 2 κεφαλιές για τον Ολυμπιακό και 14 σουτ και 2 κεφαλιές για τον Άρη.
Ποιο είναι το "ζουμί" της νίκης του Ολυμπιακού είναι γνωστό. Με τη νίκη του ξεκινάει τα Play offs με 4 βαθμούς, έναντι 3 του ΠΑΟΚ, 1 της ΑΕΚ και 0 του Άρη. Με ισοπαλία θα είχε και ο Ολυμπιακός 3 βαθμούς, ενώ με ήττα μόνο 2.
G3M
G3M

Εγγραφή : 30/09/2009
Δημοσιεύσεις : 213

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποδόσφαιρο Ελλάδα (Σχόλια) - Σελίδα 4 Empty Ρεαλισμός και σκέψεις ...

Δημοσίευση  G3M Τρι 13 Απρ 2010, 08:54

Σιγά το πράγμα. Μπορεί οι σκέψεις (πρακτικές και ρεαλιστικές), να στέκουν, αλλά στην ίδια θέση ήταν την περασμένη περίοδο ο Παναθηναϊκός αλλά τελικά βγήκε πρωταθλητής, διεκδικεί το Κύπελλο και έφθασε στους 16 του Europa League.
G3M
G3M

Εγγραφή : 30/09/2009
Δημοσιεύσεις : 213

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποδόσφαιρο Ελλάδα (Σχόλια) - Σελίδα 4 Empty Ρεαλισμός και σκέψεις για τον Ολυμπιακό

Δημοσίευση  radical30 Τρι 13 Απρ 2010, 08:51

Ολυμπιακός ετοιμάζεται για την συμμετοχή του στα πλέι οφ, αλλά η αλήθεια είναι πως δεν πρέπει να θεωρείται δεδομένο πως η κατάληψη Ο της δεύτερης θέσης που θα δώσει δικαίωμα διεκδίκησης μιας θέσης για το ερχόμενο Τσάμπιονς Λίγκ, συμφέρει τους "ερυθρόλευκους".

Αν ο Ολυμπιακός πάρει την δεύτερη θέση, θα πρέπει να προσαρμόσει την προετοιμασία του με γνώμονα τα προκριματικά της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης, κάτι που όπως έχει δείξει το παρελθόν, πολλές φορές είναι καταστροφικό για την υπόλοιπη σεζόν.

Το πρώτο παιχνίδι θα είναι στα μέσα του καλοκαιριού και η ομάδα θα πρέπει να ξεκινήσει νωρίτερα την προετοιμασία της, προκειμένου να είναι πανέτοιμη όταν θα έρθει η ώρα των αγώνων. Σε αυτήν την περίπτωση, θα πρέπει να γίνει σωστή δουλειά, με γνώμονα όχι μόνο τα παιχνίδια των προκριματικών, αλλά και ολόκληρη τη σεζόν.

Από την άλλη, αν οι Πειραιώτες δεν πάρουν τη δεύτερη θέση και κατακτήσουν το δικαίωμα της απευθείας συμμετοχής στο Γιουρόπα Λίγκ, η ομάδα θα μπορέσει να κάνει μια πολύ καλή προετοιμασία, χωρίς βιασύνες, να μελετήσει καλύτερα τις μεταγραφικές της κινήσεις, για να βάλει τις βάσεις προκειμένου να επιστρέψει στην κορυφή.

Βέβαια, σε αυτήν την περίπτωση χάνονται τα χρήματα του Τσάμπιονς Λίγκ, αλλά κερδίζει η ομάδα αγωνιστικά. Κανείς δεν μπορεί να προεξωφλήση τι είναι τελικά προτιμότερο. Πάντως η φετεινή ανάλογη εμπειρία υπήρξε καταστροφική, αλλά προστέθηκαν και οι λάθος επιλογές της Διοίκησης που δεν είναι απαραίτητο ότι θα επαναληφθούν...
radical30
radical30
Admin

Εγγραφή : 28/09/2009
Δημοσιεύσεις : 3499
Τόπος : Πόρτο Ράφτη
Ηλικία : 93

http://radicalrvolution-radical30.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποδόσφαιρο Ελλάδα (Σχόλια) - Σελίδα 4 Empty Απ: Ποδόσφαιρο Ελλάδα (Σχόλια)

Δημοσίευση  radical30 Δευ 29 Μαρ 2010, 06:06

Αποκαθήλωση….

Χωρίς βλακώδεις φανατισμούς και αναλύοντας την απόδοση των ομάδων στο φετεινό πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ, θα πρέπει να δεχθούμε ότι η πρωτιά του ΠΑΟ είναι πέρα για πέρα δίκαιη. Αν και δεν έπαιξε κάποιο ποδόσφαιρο που να σε κερδίζει σαν θέαμα και παρά τις ολοφάνερες αδυναμίες στο αμυντικό κομμάτι της ομάδας του, ήταν γενικά πιο δεμένος, πιο σταθερός σε απόδοση και σαφώς πιο αποτελεσματικός.
Όλα αυτά μεγεθύνονται σε σύγκριση με τον βασικό του αντίπαλο Ολυμπιακό.
Ίσως ο ΠαοΚ να ήταν επίσης σταθερός και σαφώς καλύτερος σε σύγκριση προηγουμένων ετών, αλλά στην ουσία δεν είχε τα φόντα της ομάδας που θα μπορούσε να διεκδικήσει την πρωτιά. Εκεί που έφτασε ήταν το ταβάνι της κάθε φιλοδοξίας του. Όπως πέρσι….

Ο πρωταθλητής είχε φέτος μια χωρίς προηγούμενο τα τελευταία δεκατέσσερα χρόνια κακή απόδοση και στη ουσία ήταν οι ‘’ψυχολογικές’’ αδυναμίες του ΠΑΟ που μπόρεσαν να τον κρατήσουν στη διεκδίκηση μέχρι και χθες, θεωρητικά. Τώρα έχει μπροστά του τον γολγοθά των playoff και φοβάμαι ότι εκεί θα ‘’καταφέρει’’ να χάσει όχι τη 2η θέση που οδηγεί στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ, αλλά και τη πρόκριση στο κύπελλο ΟΥΕΦΑ. Αυτή θα είναι μια γροθιά στο στομάχι που μόνο ξερατά θα έχει σαν αποτέλεσμα. Δρυός πεσούσης πας ‘’ανήρ’’ ξυλεύεται…..

radical30
radical30
radical30
Admin

Εγγραφή : 28/09/2009
Δημοσιεύσεις : 3499
Τόπος : Πόρτο Ράφτη
Ηλικία : 93

http://radicalrvolution-radical30.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποδόσφαιρο Ελλάδα (Σχόλια) - Σελίδα 4 Empty Απ: Ποδόσφαιρο Ελλάδα (Σχόλια)

Δημοσίευση  radical30 Πεμ 25 Μαρ 2010, 12:48

Ο "λευκός Πελέ"

Το ντέρμπι της Τετάρτης με την ΑΕΚ και το ματς με την ΑΕΛ, προχθές στο"Καραϊσκάκη", ήταν απλώς η επιβεβαίωση για το ότι ο Ζίκο δεν κατάφερε ποτέ, όσο καιρό βρίσκεται στην Ελλάδα, να κολλήσει με τον Ολυμπιακό.
Ούτε στη νοοτροπία της ομάδας κατάφερε να μπει, ούτε τη φιλοσοφία της ν' ακολουθήσει, ούτε τους παίκτες του να μάθει καλά, ώστε να ξέρει να τους χρησιμοποιεί με τον κατάλληλο τρόπο και τα μικρότερα δυνατά ρίσκα.
Πολλοί -μέσα κι' εγώ- λένε ότι δεν το προσπάθησε καν. Θέλησε από την αρχή να περάσει τη δική του soft άποψη για τα πράγματα χωρίς να υπολογίζει ούτε ποιά είναι η ομάδα στην οποία ήρθε να δουλέψει, ούτε τι ακριβώς περίμεναν απ' αυτόν.
Μάλιστα, όταν είδε να του κάθονται τα πρώτα αποτελέσματα, ίσως και να πίστεψε ότι με τον δικό του τρόπο σκέψης και συμπεριφοράς τούς είχε κερδίσει όλους. Άρα αν κάποιοι έπρεπε ν' αλλάξουν και να προσαρμοστούν, αυτοί ήταν οι άνθρωποι της Διοίκησης του Ολυμπιακού. Κούνια που τον κούναγε...
Εκεί την πάτησε. Δεν πήρε "έγκαιρα" ούτε τα μηνύματα του Κόκκαλη. Κι αν τα πήρε, δεν έδωσε τη σημασία που έπρεπε. Δεν ψυλλιάστηκε τίποτα, όταν πρότεινε τέσσσερις Βραζιλιάνους για τις μετεγγραφές του Ιανουαρίου και είδε να του φέρνουν τον Λούα Λούα και να τού προξενεύουν τον Μπεν Αρφά, που δεν τον γνώριζε σαν παίκτη ούτε από την τηλεόραση, όπως δήλωσε!!!. Ετσι συνέχισε πριν, κατά και μετά το «ματς ζωής ή θανάτου» με τον Αρη, έτσι έφυγε ξένοιαστος για τις χριστουγεννιάτικες διακοπές του, έτσι γύρισε, έτσι χαλαρά αντιμετώπισε και το παιχνίδι με την ΑΕΚ.
Ο καθένας μπορεί να δεχθεί στον κάθε προπονητή την οποιαδήποτε επιλογή, ακόμη και τότε που μοιάζει ποδοσφαιρικά παράλογη. Καλή ώρα ο Ζίκο, που αφού δεν κατάφερε να μάθει τις δυνατότητες των παικτών που κοουτσάρει, έχει "δικαιώμα" και τον Ντομί να βάζει αμυντικό χαφ (!!) στο ματς με τον Αρη και τον νεαρό Κατσικογιάννη να ξεκινάει στο παιχνίδι με την ΑΕΚ χωρίς άλλο αμυντικό χαφ στην ενδεκάδα του, ακόμα και να "καταργεί" τη θέση του αριστερού χαφ στην Ομάδα του!
Δεν μπορεί, όμως, να διαχειρίζεται τα αποδυτήρια με τον τρόπο που βγήκε μέσα από τις δικές του απαντήσεις στους δημοσιογράφους, λίγο μετά τη λήξη του ματς με την ΑΕΚ. Η κουβέντα που έγινε γύρω από το γιατί αποκλείστηκε ο Ντουντού από την 18άδα είναι αποκαλυπτικότατη.
Δεν μπορεί, ο "λευκός Πελέ", να λέει ότι ο Ντουντού δεν μπορούσε να παίξει επειδή τραυματίστηκε στον αγώνα με τον Αρη, 15 μέρες πριν και δεν κατάφερε να γυρίσει και να προπονηθεί κανονικά, όταν στο μεταξύ είχε παίξει για μισή ώρα σε φιλικό προς τιμήν του Ροναλντίνιο. Ε, ο Ζίκο δήλωσε ότι δεν το ήξερε ούτε αυτό, κι' ας ήταν και οι δύο στη Βραζιλία!
Κι' όταν τον στρίμωξαν, απάντησε... "εγώ δεν είμαι παιδονόμος για να ελέγχω τι κάνει ο κάθε ποδοσφαιριστής." Αυτό δεν υπάρχει. Οταν φεύγουν οι παίκτες για τις όποιες διακοπές, παίρνουν ατομικό πρόγραμμα - ο καθένας ανάλογα με την περίπτωσή του - και δεν μπορεί κάνουν ό,τι τους καπνίσει. Αυτό γίνεται στα σοβαρά κλαμπ, αλλά στον Ολυμπιακό ο Ζίκο ούτε που ασχολήθηκε.
Οπως και να 'χει και όποιος και να φταίει, τα χνώτα του Ολυμπιακού με τον προπονητή του δεν ταίριαξαν ποτέ. Απόδειξη, πως τις τελευταίες 15 μέρες ένας ολόκληρος μηχανισμός κάνει τα πάντα για να φτιάξει το κλίμα αμφισβήτησης που θα βοηθούσε να τον διώξουν στην πρώτη στραβή. Και φυσικά, αυτή τη στιγμή... έχει απολυθεί και (δεν) το ξέρει.
Απλά, ακολουθεί τη τακτική "άλογο κλάνει", μη τυχόν και χάσει την αποζημίωση, παραιτούμενος. Και αδιαφορεί για το γεγονός, ότι μ' αυτή τη στάση του, βεβαιώνει πως ό,τι μυαλό διαθέτει αυτό βρίσκεται ΜΟΝΟ στα πράγματι μαγικά πόδια του. Ένας δεύτερος Ριβάλντο, δηλαδή!

σ.σ. Οι πληροφορίες για τις δηλώσεις του Ζίκο είναι από το μπάλα.gr
radical30
radical30
Admin

Εγγραφή : 28/09/2009
Δημοσιεύσεις : 3499
Τόπος : Πόρτο Ράφτη
Ηλικία : 93

http://radicalrvolution-radical30.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποδόσφαιρο Ελλάδα (Σχόλια) - Σελίδα 4 Empty Απ: Ποδόσφαιρο Ελλάδα (Σχόλια)

Δημοσίευση  radical30 Πεμ 25 Μαρ 2010, 12:45

Oλυμπιακοφροσύνη!!!

Δεν θα πάω πολύ πίσω στο παρελθόν για να επικαλεστώ τη διαχρονική σχέση της μεγαλύτερης μερίδας των ΜΜΕ με τους διάφορους Θεσμικούς Φορείς, πέρα και έξω από κάθε κανόνα επαγγελματικής δεοντολογίας και των δύο λειτουργειών. Είναι και γνωστή και πολυσυζητημένη.
Θα παραμείνω στο τοπίο του Αθλητισμού, που αποτελεί και το σκοπό του παρόντος κειμένου. Στη περίπτωσή μας συζητάμε για τη σχέση της ΠΑΕ Ολυμπιακός με τα ΜΜΕ, γενικά και τη σχέση της ΠΑΕ με τα ΜΜΕ που πρόσκεινται στη συγκεκριμένη ΠΑΕ, ειδικότερα.
Μιλάμε, δηλαδή, για εκείνα τα ΜΜΕ που στην αθλητική "πιάτσα" όριζονται ως οπαδικά.

Τέτοια μέσα, ως προς τον Ολυμπιακό, θεωρούνται το "Φως των Σπόρ" και ο "Πρωταθλητής". Όχι, η ΠΑΕ Ολυμπιακός δεν διαθέτει στο οπλοστάσιό της οπαδικά τηλεοπτικά κανάλια. Οι δύο αυτές εφημερίδες καλύπτουν και εκφράζουν (?) το 90% των αναγνωστών της ερυθρόλευκης παράταξης. Θα μπορούσα να τις προσομοιάσω με το "Ριζοσπάστη", τη μία ή το "Ευαγγέλιο" την άλλη, για τους φανατικούς οπαδούς. Όπως όμως και να τις αντιμετωπίσει κανείς, δεν παύουν να εκφράζουν τους πόθους, τις αγωνίες, τα όνειρα, αλλά και τα συμφέροντα της παράταξης.

Τα ίδια φαινόμενα συναντάμε και μάλιστα σε απείρως μεγαλύτερη έκταση και στο πολιτικό μας "κουρμπέτι". Δεν είναι ελληνικό αυτό το "φρούτο", συμβάινει παντού στο Κόσμο. Απλά στη πατρίδα μας κουβαλάει και το βιολογικό "βαλκανικό" DNA της ράτσας μας. Εδώ βρισκόταν ανέκαθεν η Ελλάδα, δεν μεταφέρθηκε τώρα, γνωστά αυτά. Είναι όμως τώρα περισσότερο από ποτέ, στη σύγχρονη εποχή, αισθητή αυτή η βαλκανική "μπόχα". Και βέβαια θα έχετε ήδη αναρωτηθεί τι τον έπιασε πάλι τον παλιόγερο, τι θέλει να μας πει, που θα καταλήξει αυτό το νέο "παραλήρημα". Στη λεγόμενη "ολυμπιακοφροσύνη" θα σας απαντήσω. Το έχω ήδη δηλώση στο τίτλο του θέματος.

Σιχαμερή κατάσταση φίλοι μου, αυτές οι περιπτώσεις, όταν εκδηλώνονται από ένα επάγγελμα που έχει τιμηθεί και με τον ιδεολογικά βαρύ τίτλο του "λειτουργήματος" !!!! Για φανταστείτε προς στιγμήν τους "λειτουργούς" και αν δεν αηδιάσετε θα πρέπει να διαθέτετε ανάλογο στομάχι, με το συχώριο. Παραθέτω κάποια ονόματα και αφίνω σε σας τους συνειρμούς. Κώστας Νικολακόπουλος, Θέμης Σινάνογλου, Γιώργος Χαλάς, Μανώλης Γαβαθιώτης. Είναι οι βασικοί εκφραστές της Ολυμπιακοφροσύνης και εργάζοντα όλοι στο "Φως" . Αυτή την εφημερίδα διαβάζω, αυτήν μπορώ να αξιολογήσω. Για τις άλλες ας μιλήσουν οι αναγνώστες τους.
Αυτοί βέβαια είναι οι αξιωματικοί, γιατί υπάρχουν και τα φανταράκια. Υπάρχει βέβαια και ο "στρατηγός", ο εκδότης, που αν δεν κάνω λάθος υπολογισμούς, θα πρέπει να είναι τουλάχιστον της δικής μου νεανικής ηλικίας των 79 ετών. Είναι άπαντες με πολλά γαλόνια ευδόκιμης μαχητικής προυπηρεσίας και με άλλα τόσα παράσημα προσφοράς στην Ιδέα του "Θρύλου". Ναι, αλλά σαν τι; Σαν επαγγελματίες ή λειτουργοί; Αλλά κaι σαν επαγγελμτίες αν κριθούν - γιατί αυτό είναι, βρίσκονται στο ύψος των σημερινών κρίσιμων περιστάσεων για την Ομάδα;
Δεν περιμένω κάποια απάντηση, ας μείνουμε μόνο στο ερώτημα...
radical30
radical30
Admin

Εγγραφή : 28/09/2009
Δημοσιεύσεις : 3499
Τόπος : Πόρτο Ράφτη
Ηλικία : 93

http://radicalrvolution-radical30.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποδόσφαιρο Ελλάδα (Σχόλια) - Σελίδα 4 Empty Απ: Ποδόσφαιρο Ελλάδα (Σχόλια)

Δημοσίευση  radical30 Πεμ 25 Μαρ 2010, 12:43

radical30
radical30
Admin

Εγγραφή : 28/09/2009
Δημοσιεύσεις : 3499
Τόπος : Πόρτο Ράφτη
Ηλικία : 93

http://radicalrvolution-radical30.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποδόσφαιρο Ελλάδα (Σχόλια) - Σελίδα 4 Empty Απ: Ποδόσφαιρο Ελλάδα (Σχόλια)

Δημοσίευση  radical30 Πεμ 25 Μαρ 2010, 12:40

Ο κυρ Αχιλλέας ...

Άκουσα στο ράδιο μια εκπομπή αφιερωμένη σε ένα πραγματικό αθλητάνθρωπο, τον Αχιλλέα Γραμματικόπουλο. Και θυμήθηκα κάποιες λέξεις που άρθρωσα ευθύς ως άκουσα την είδηση του θανάτου του. ΕΠΙΤΡΈΨΤΕ μου να τις μεταφέρω εδώ, για να μη χαθούνε ποτέ...

ΣΑΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΑΝΤΙΟ....
...ο Αχιλλέας ή μάλλον ο κυρ Αχιλλέας, όπως εμείς οι θαυμαστές του τον αποκαλούσαμε τότε, δεν υπήρξε ποτέ φίλος μου. Ούτε οι ηλικίες μας αλλά ούτε και ο σεβασμός που έτρεφα γι αυτόν το επέτρεπαν. Ήταν κάτι άλλο, μεγαλύτερο αλλά και απροσδιόριστο. Τώρα πιa και ειδικότερα από χθες που μαθεύτηκε πως έληξε για εκείνον το "ματς της ζωής του", μπορώ να καθορίσω τι ακριβώς ήταν για μένα ο κυρ Αχιλλέας.

Μεγάλωσα σε μια οικογένεια που δεν χρειαζόμουν οποιαδήποτε έξωθεν βοήθεια για να αποκτήσω κάποια πραγματικά Ιδανικά και Αρχές. Αυτά τα είχαμε διδαχθεί και πλουσιοπάροχα μάλιστα, από τους γονείς μας. Άρα δεν ήταν για μένα κάτι σαν πατέρας, ενώ για πολλά άλλα παιδιά της ηλικίας μας πιθανότατα ήταν. Ούτε δάσκαλος μου υπήρξε, άλλωστε όταν τον γνώρισα από κοντά είχα αφήσει πίσω μου κάθε σκέψη για συνέχεια στο ποδόσφαιρο. Είμουν ήδη στα 18-19 και στο απόγειο της τρέλας που από παιδί κουβαλούσα. Ενώ για άλλα παιδιά υπήρξε ο δάσκαλός τους, όχι μόνο της μπάλας αλλά και κάτι παραπάνω.

Τώρα πια, μπορώ να γνωρίζω πέρα από κάθε αμφιβολία, ότι στη ζωή μου δεν υπήρξαν ποτέ κάποια πρότυπα ή είδωλα. Αν αυτό ήταν καλό ή κακό για μένα, δεν το γνωρίζω. Περπάταγα πάντα με τα δικά μου φτερά και παρά το ότι έκανα ό,τι περνούσε από το χέρι μου για να τα τσουρουφλίζω, εκείνα άντεξαν και δεν με άφησαν εν τέλει να γκρεμοτσακιστώ. Είχα όμως ζυμωθεί με τα ιδανικά και τις αρχές της φαμίλιας μου, που δεν ήταν όμως κάποιες αποκλειστικότητες. Μιλάμε για άλλες εποχές, για άλλα ήθη και πρακτικές. Πάντα υπήρχε το κακό στη ζωή των ανθρώπων και μάλιστα σε όλο και μεγαλύτερη έκταση. Δεν υπήρξε ποτέ κάποια κοινωνία Αγίων, ούτε όταν αυτή αποτελείτο από τους, κατά τας γραφάς, πρωτόπλαστους, τον Αδάμ και την Εύα.

Η τεράστια διαφορά βρίσκεται ακριβώς στην έκταση του κακού! Θα επισημάνω όμως μια βασική διαφορά, σαν παράδειγμα: εμείς, οι νέοι εκείνης της εποχής, έτσι σαν συνέχεια ή σαν ακούσματα, είχαμε εμπεδώσει βαθιά μέσα μας καντάρια σεβασμού σε κοινά πράγματα και ιδέες. Από τύχη προφανώς, γιατί κατά τα άλλα η δική μου γενιά υπήρξε από τις πιο ταλαιπωρημένες. Πόλεμος, Κατοχή, Εμφύλιος 1940-1948 και εμείς στα 10-18 χρόνια μας. Όμως είμαστε και οι γενιές του πολιτισμένου κόσμου που βιώσαμε, θέλοντας και μη, το άπιαστο μέχρι σήμερα όνειρο ενός «Ανοιχτού Πανεπιστημίου». Όλοι, άλλος λιγότερο άλλος πιο πολύ, είμαστε απόφοιτοι του αξεπέραστου «Πανεπιστημίου της Ζωής». Στην ουσία δεν υπήρξαμε ποτέ παιδιά, γιατί οι καιροί δεν μας το επέτρεψαν. Θυμάστε ή έχετε ακούσει εσείς π.χ., να διακοπεί ένας αγώνας ποδοσφαίρου σε αλάνα ή όπου αλλού, λόγω βομβαρδισμού? Όχι, βέβαια! Λόγω ΔΕΗ ναί...Ε, σε μας ήταν μια ρουτίνα.

Πολλά είπα και ξέφυγα πάλι. Αν κρατήσετε πάντως κάτι από αυτό το συγκεχυμένο, ή όπως αλλιώς το χαρακτηρίσετε κείμενο, θα παρακαλούσα αυτό το απροσδιόριστο κάτι, να ισούται με τα όσα πολλά, μεγάλα και ευγενικά σήμαιναν για μένα οι λέξεις: Αχιλλέας Γραμματικόπουλος...
Καιρός ήταν να ονοματίσω κι εγώ κάποιο είδωλο!
Στο καλό όπως πάντα και καλή αντάμωση, αγαπητότατε κυρ Αχιλλέα, της γενιάς μου.


Radical30
radical30
radical30
Admin

Εγγραφή : 28/09/2009
Δημοσιεύσεις : 3499
Τόπος : Πόρτο Ράφτη
Ηλικία : 93

http://radicalrvolution-radical30.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποδόσφαιρο Ελλάδα (Σχόλια) - Σελίδα 4 Empty Απ: Ποδόσφαιρο Ελλάδα (Σχόλια)

Δημοσίευση  Teo Πεμ 25 Μαρ 2010, 12:37

Teo
Teo

Εγγραφή : 02/10/2009
Δημοσιεύσεις : 28

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποδόσφαιρο Ελλάδα (Σχόλια) - Σελίδα 4 Empty Το αφεντικό είναι κόκκινο ?

Δημοσίευση  G3M Κυρ 21 Μαρ 2010, 12:01

> Το αφεντικό είναι κόκκινο?

H gazetta.gr βάζει τον τίτλο με θαυμαστικό (αυτός που το γράφει παραείναι κόκκινος πάντως), αλλά επειδή η ανάλυση που κάνει μετά δείχνει καλύτερο τον Παναθηναϊκό, το βάζω με ερωτηματικό.

Να και τι γράφει ο Πανούτσος για το ντέρμπυ (23/5) :
> Ο Πανούτσος για το ντέρμπυ κ.ά.
G3M
G3M

Εγγραφή : 30/09/2009
Δημοσιεύσεις : 213

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποδόσφαιρο Ελλάδα (Σχόλια) - Σελίδα 4 Empty Ήμαρτον

Δημοσίευση  radical30 Σαβ 13 Μαρ 2010, 23:43

Καλά κρασιά. Ακόμη φοβόσαστε ότι μπορεί να σας κάνει ζημιά αυτός ο Ολυμπιακός και ότι θα σας το πάρει ο ΠαοΚ? Τιπικά, με χαρτι και μολύβι όλα γίνονται, αλλά για άλλη μια φορά διαπιστώνω πόση εκτίμηση έχεις στην ομάδα σας. Εμείς στη θέση σας θα είμαστε ήδη πρωταθλητές. Με το τσαμπουκά της ομάδας και μόνο.
radical30
radical30
Admin

Εγγραφή : 28/09/2009
Δημοσιεύσεις : 3499
Τόπος : Πόρτο Ράφτη
Ηλικία : 93

http://radicalrvolution-radical30.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 4 από 5 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης