Radical30 World
Κάνετε κλικ σε μια φωτογραφία του Τίτλου ή στη λέξη Φόρουμ για να δείτε τα θέματα μας.

Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Radical30 World
Κάνετε κλικ σε μια φωτογραφία του Τίτλου ή στη λέξη Φόρουμ για να δείτε τα θέματα μας.
Radical30 World
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Σύνδεση

Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου

Πρόσφατα Θέματα
» 5 Μαρτίου 1943: Η μεγαλύτερη νίκη της Αντίστασης.
Ποδόσφαιρο Ελλάδα (Σχόλια) - Σελίδα 5 EmptyΚυρ 06 Μαρ 2016, 12:59 από radical30

» Forsaken-2015 ******
Ποδόσφαιρο Ελλάδα (Σχόλια) - Σελίδα 5 EmptyΔευ 22 Φεβ 2016, 10:13 από radical30

» The First Grader *******
Ποδόσφαιρο Ελλάδα (Σχόλια) - Σελίδα 5 EmptyΔευ 08 Φεβ 2016, 13:05 από radical30

» Περί των "Κοινών Αγαθών"
Ποδόσφαιρο Ελλάδα (Σχόλια) - Σελίδα 5 EmptyΠαρ 05 Φεβ 2016, 02:20 από radical30

» Ο δικός μου "χιονάνθρωπος"
Ποδόσφαιρο Ελλάδα (Σχόλια) - Σελίδα 5 EmptyΤετ 03 Φεβ 2016, 06:11 από radical30

» Δημήτρης Βαρδαβάς
Ποδόσφαιρο Ελλάδα (Σχόλια) - Σελίδα 5 EmptyΤετ 03 Φεβ 2016, 04:52 από radical30

» Η "Νονά"
Ποδόσφαιρο Ελλάδα (Σχόλια) - Σελίδα 5 EmptyΣαβ 23 Ιαν 2016, 06:11 από radical30

Μάης 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Ημερολόγιο Ημερολόγιο

Ψηφοφορία
Τροφοδοσία RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Παρόντες χρήστες
38 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 38 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 151, στις Τρι 19 Νοε 2019, 12:57

Ποδόσφαιρο Ελλάδα (Σχόλια)

4 απαντήσεις

Σελίδα 5 από 5 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5

Πήγαινε κάτω

Ποδόσφαιρο Ελλάδα (Σχόλια) - Σελίδα 5 Empty ΟΣΦΠ - ΠΑΣ 2 - 2

Δημοσίευση  radical30 Σαβ 13 Μαρ 2010, 15:34

ΟΣΦΠ-ΠΑΣ 2-2

Συζητώντας για ποδόσφαιρο, κυρίως με το φίλο G3Μ, ήταν εκείνος που στις κρίσεις του για την εξέληξη αρκετών ματς αναφέρονταν στο παράγοντα τύχη. ‘Ελεγε π.χ. ότι κάνατε τέσσερις ευκαιρίες και βάλατε τρία γκολ. Ή ο αντίπαλος έκανε πέντε σουτ περισσότερα και όμως δεν κέρδισε ή ούτε ισοφάρισε. Αυτά τα σημείωνε για τα ματς τού ΟΣΦΠ. Και βέβαια εγώ απαντούσα ότι δεν συμφωνώ με την επίκληση των στατιστικών στο ποδόσφαιρο και όσο για τη «τύχη» σε δύο και τρεις φάσεις , αυτά είναι αναπόσπαστο κομμάτι σε κάθε παιχνίδι. Ισχύουν για κάθε ματς και για όλες τις ομάδες. Δεν είναι μπάσκετ το ποδόσφαιρο. Παίζεται με τα πόδια. Τα παραπάνω εξακολουθώ να τα πιστεύω ….

Σήμερα, παρ’ όλα αυτά, θα κάνω κι’ εγώ επίκληση της ατυχίας που είχε στη διάρκεια του αγώνα ο Ολυμπιακός. Δεν θα πω αν έπρεπε να είχε πάρει το ματς και τέτοια. Όχι, αυτό θα το κρίνει ο καθένας σας, σύμφωνα με όσα είδε να συμβαίνουν στη διάρκεια του αγώνα. Θα τονίσω όμως, πως απόψε ο ΟΣΦΠ δέχθηκε δύο γκολ με τον ίδιο τρόπο. Δύο σχετικά ακίνδυνα σουτ, έξω από τη μεγάλη περιοχή και τα δύο, με το Νικοπολίδη να ελέγχει τις φάσεις, όμως και τις δύο φορές η μπάλα να κοντράρει σε αμυντικό – όχι στραβοκλοτσιά, και να καταλήγει στα δίχτυα αλλάζοντας τελείως πορεία.

Ναι, αυτό ήταν θέμα τύχης. Δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο τακτικά και μάλιστα να σημειώνεται γκολ και τις δύο φορές. Και να είναι τα μοναδικά. Ήταν τυχερός ο ΠΑΣ ή άτυχος ο ΟΣΦΠ, μικρή σημασία έχει η απάντηση. Το αναφέρω απλά για να καταλήξω στο ότι «ήτανε στραβό το κλίμα το έφαγε και ο γάϊδαρος». Και τώρα τρεχάτε ποδαράκια μου, για ένα αγωνιστικό γολγοθά που λέγεται play off και μάλιστα ως τρίτος στη βαθμολογία. Για να μη πω ότι ίσως και ως τέταρτος, πίσω από ‘Αρη ή ΑΕΚ.

Ας προσέχαμε, κύριε Κόκκαλη…..
radical30
radical30
Admin

Εγγραφή : 28/09/2009
Δημοσιεύσεις : 3499
Τόπος : Πόρτο Ράφτη
Ηλικία : 93

http://radicalrvolution-radical30.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποδόσφαιρο Ελλάδα (Σχόλια) - Σελίδα 5 Empty Απ: Ποδόσφαιρο Ελλάδα (Σχόλια)

Δημοσίευση  G3M Δευ 01 Μαρ 2010, 12:33

Μόνο οι Ολυμπιακοί και οι εφημερίδες τους τα λένε αυτά. Ως και οι εφημερίδες της ΑΕΚ μιλάνε για αυστηρό ή για αμφισβητούμενο πέναλτι υπέρ του Παναθηναϊκού. Το λέει και ο Β. Μητρόπουλος πιο πάνω. Εγώ που το είδα 5-6 φορές σε διάφορες εκπομπές θα θεωρούσα αδικία να μη δωθεί (χωρίς "πράσινα γυαλιά"). Ήταν πιο πέναλτι απ' αυτό που πήρε ο Παναθηναϊκός με τη Ρόμα.
Αυτό όμως του Ατρομήτου ήταν ο ορισμός του πέναλτι. Καμία εφημερίδα δεν λέει το αντίθετο. Ακόμη και οι φανατικές εφημερίδες του Ολυμπιακού το "καταπίνουν". Και στο κάτω κάτω ο Παναθηναϊκός θα κέρδιζε γιατί ο Πανιώνιος δεν ήταν καλός. Δεν περίμενε όπως ο Ολυμπιακός πότε θα τελειώσει το παιχνίδι για να γλυτώσει (κάτω από τα σφυρίγματα των οπαδών του).
Έκανε και τις αλλαγές ο Δώνης σε ακατάλληλη στιγμή (και λάθος η αλλαγή του Φαβάλι) και μαζί με τους τραυματισμούς των παικτών του Ολυμπιακού τελείωσε το παιχνίδι. Χώρια που ο Σφακιανάκης (που έκανε 3 σουτ άουτ - πρώην Ολυμπιακός - κακία μου), ενώ ο τερματοφύλακας στην τελευταία φάση λείπει, αντί να πάει πάνω στον Μήτρογλου, απομακρύνεται προς τα πίσω σα να του κάνει χώρο να βάλει το 2ο γκολ (οι τελευταίες παρατηρήσεις είναι με τα "πράσινα γυαλιά").

Υ.Γ. Το στο σπίτι του κρεμασμένου δεν μιλάνε για σχοινί το είπε ο Πατέρας για τα χρόνια του Ολυμπιακού.
Τελικά ο Γκαγκάτσης θα πάει στον Ολυμπιακό όπως διάβασα σήμερα. Laughing Laughing Laughing


Έχει επεξεργασθεί από τον/την G3M στις Δευ 01 Μαρ 2010, 12:50, 2 φορές συνολικά
G3M
G3M

Εγγραφή : 30/09/2009
Δημοσιεύσεις : 213

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποδόσφαιρο Ελλάδα (Σχόλια) - Σελίδα 5 Empty Περί διαιτησίας!!!!

Δημοσίευση  radical30 Δευ 01 Μαρ 2010, 06:41

Έχεις χίλια δίκια. Ενώ το πέναλτι που "κέρδισε" ο ΠΑΟ ήταν πεντακάθαρο!!!!
Είπανε ότι στο σπίτι του κρεμασμένου δεν μιλάνε για σκοινί και γι αυτό προφανώς σου διέφυγε να κάνεις ανάλογο σχόλιο. Για πες αλεύρι....
radical30
radical30
Admin

Εγγραφή : 28/09/2009
Δημοσιεύσεις : 3499
Τόπος : Πόρτο Ράφτη
Ηλικία : 93

http://radicalrvolution-radical30.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποδόσφαιρο Ελλάδα (Σχόλια) - Σελίδα 5 Empty Απ: Ποδόσφαιρο Ελλάδα (Σχόλια)

Δημοσίευση  G3M Δευ 22 Φεβ 2010, 05:08

Σημερινό άρθρο που λέει αυτά που γράφω κι' εγώ (άρα δεν πολυαλληθωρίζω).

> Παραμένει πρώτος

Και συμφωνεί μαζί μου και ένας δικός σου (Νικολακόπουλος):

> ΠΑΟΚ - ΠΑΟ 2 - 1
G3M
G3M

Εγγραφή : 30/09/2009
Δημοσιεύσεις : 213

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποδόσφαιρο Ελλάδα (Σχόλια) - Σελίδα 5 Empty Αλληθωρίσματα

Δημοσίευση  radical30 Δευ 22 Φεβ 2010, 02:30

Yπόσχομαι ότι δεν θα ξαναγράψω κουβέντα για αθλητικά στο Φόρουμ, μέχρι να λήξη η περίοδος. Είναι προφανές ότι βλέπουμε τελείως διαφορετικά το ποδόσφαιρο, άσχετα από συλλογικές μας "εξαρτήσεις" που φυσικό είναι να μας κάνουν να αλληθωρίζουμε. Εσύ περιμένεις ν' ακούσεις τους ρεπόρτερ και τον διαιτητοπατέρα της ΕΡΤ για το τι συναίβει σε κάποιο ματς και δεν είναι μόνο επειδή δεν το παρακολούθησες ο ίδιος αλλά επειδή έχεις μια "μανία" με τα στατιστικά λόγω μπασκετικής παιδείας. Ας ακουστεί εγωιστικό, αλλά δεν δέχομαι να μου εξηγήσει κανείς μια φάση ή μια απόδωση ομάδας από τη στιγμή που έχω δει ο ίδιος τον αγώνα (έστω και από το καναπέ, όπως κι' εκείνοι). Γι' αυτό έγραψα ότι ασχολούμαι μόνο με την Ομάδα μου, επειδή έχω φροντίσει να μπορώ να την παρακολουθώ ΑΝΕΛΕΙΠΩΣ, όπου κι' αν αγωνίζεται και την κρίνω ΠΑΝΤΑ αυστηρά.
radical30
radical30
Admin

Εγγραφή : 28/09/2009
Δημοσιεύσεις : 3499
Τόπος : Πόρτο Ράφτη
Ηλικία : 93

http://radicalrvolution-radical30.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποδόσφαιρο Ελλάδα (Σχόλια) - Σελίδα 5 Empty Απ: Ποδόσφαιρο Ελλάδα (Σχόλια)

Δημοσίευση  G3M Κυρ 21 Φεβ 2010, 14:53

[quote="radical30"]Εγώ Γιώργο δεν ασχολούμε με τις άλλες ομάδες. Την ομάδα μου κρίνω, κατακρίνω ή επαινώ ανάλογα με τα καζάντια της. Βλέπω, όλοι το βλέπουμε, ότι εσύ ασχολείσαι με τον Ολυμπιακό με ένα πάθος και ένα κόμπλεξ που μπορεί να είναι απόλυτα κατανοητό αλλά δεν παύει να είναι κακομοίρικο. Θα ήθελα να αναφέρεις ένα, μόνο ένα γραπτό μου, που να ασχολήθηκα με τη διαιτησία σαν δικαιολογία για κάποια ήττα μας ή για κάποια επιτυχία του ΠΑΟ. Αν δεν εννοείς λοιπόν εμένα όταν λες "για να δικαιολογήσουν τη κατάντια της ομάδας τους" τότε λυπάμαι, γιατί ή ψεύδεσαι ή μεταφέρεις εδώ στο φόρουμ τις κρίσεις και τα λόγια του κάθε μαλάκα "γαύρου" φίλου σου με τον οποίο ΕΣΥ συζητάς περί ποδοσφαίρου, σ' αυτό το στίλ. Η σημερινή ήττα σε έκανε να χάσεις τη ψυχραιμία σου. Κανονικά θα πρέπει να επεμβaίνει ο moderator σε περιπτώσεις "άδικης επίθεσης" σε φίλο-μέλος του Φόρουμ σαν τη σημερινή και μάλιστα χωρίς να έχεις δει κανένα από τους δύο αγώνες, χθες και σήμερα. Πάλι άκουσες, πάλι σου είπαν, πάλι διαβασες.... Ε, δεν γίνεται έτσι δουλειά.
Το ότι ασχολείσαι και με άλλες ομάδες στο είχα γράψει όταν σου ανέφερα αυτά που έγραφες πριν 1-2 χρόνια για τον Παναθηναϊκό σε Blog που είχες φτιάξει.
Έχω γράψει και άλλες φορές ότι παρασύρεσαι από το δικό σου πάθος για τον Ολυμπιακό. Εγώ δεν χρησιμοποίησα εκφράσεις προσβλητικές όπως "κόμπλεξ", "κακομοίρικο", "ψεύδεσαι" "κάθε μαλάκα φίλου σου" για τις οποίες μάλλον θα έπρεπε να επέμβει κάποιος Moderator όπως λες εσύ. Άδικη επίθεση είναι το "ουαί υμίν" ? Άλλος μάλλον χάνει την ψυχραιμία του.
Όσο για τη διαιτησία μου το έχεις αναφέρει προφορικά 2-3 φορές τουλάχιστον αλλά και γραπτά εδώ, όπως π.χ.
:
"Δυστυχώς!! ....Πράγματι εγώ ήμουν σίγουρος ότι αυτό το Πρωτάθλημα δεν χάνεται με τίποτα για τον ΠΑΟ. Όχι γιατί σκανδαλολογούσα περί διαιτητικής εύνοιας των "πράσινων",όπως κάπου αναφέρει (αυτή είναι γεγονός), αλλά γιατί μάλλον είχα -και έχω, μια καλύτερη εκτίμηση για την Ομάδα του απ' ότι ο ίδιος."
[color=blue]Όσο για το δεν είδα άλλα άκουσα, έγραψα ότι θα δω τις αθλητικές εκπομπές και έτσι έκανα. Και είχα δίκιο. Είπαν ότι το πιο δίκαιο αποτέλεσμα στο ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός θα ήταν η ισοπαλία (ευκαιρίες 7 - 11 και αποκρούσεις 4 - 1). Μία βλακεία του Τζόρβα και μία του Σαριέγκι και του Τζόρβα έκαναν το 2 - 1.
Είδα επίσης και φάσεις από το Εργοτέλης - Ολυμπιακός (ευκαρίες 11 - 7, αποκρούσεις 2 - 4). Στη φάση του πέναλτι ο Τοροσίδης κάνει 3 βήματα (και όχι 1 που λες) μέσα και μετά το χτυπάει ο Λούα Λούα

Τέλος να πω ότι βασικά με σένα μιλάω κυρίως για το ποδόσφαιρο και όχι τόσο με τους "μαλάκες" τους φίλους μου και όπως σου είχα πει απαντάω όταν προκαλούμαι. Και ΑΕΚ να ήσουν το ίδιο θα έκανα όταν θα έλεγες αυτά που λες.[/color]
Υ.Γ. Επανέρχομαι γιατί είδα και τις αμφισβητούμενες φάσεις. Στο πέναλτι που έδωσε ο διαιτητής στον Ολυμπιακό υπάρχει και χέρι του Στολτίδη και θα έπρεπε να πάρει κίτρινη κάρτα. Δεν δίνεται κανονικό πέναλτι υπέρ του Λεάλ. Δεν δίνεται και άλλο πέναλτι υπέρ του Εργοτέλη αλλά μάλλον δίκαια γιατί προλαβαίνει ο αμυντικός του Ολυμπιακού και κλωτσάει την μπάλα και μετά τον ρίχνει κάτω. Τέλος στο δεύτερο πέναλτι που ζητάει ο Ολυμπιακός, θα πω ότι είναι ανατροπή αλλά δεν τη δείχνουν καθαρά. Φαίνεται ότι ο αμυντικός χτυπάει το πόδι του Τοροσίδη που είναι εκτός περιοχής όμως, ενώ μετά πατάει το άλλο μέσα στην περιοχή και πέφτει. Τέλος θα μπορούσε να δώσει κίτρινη ή και κόκκινη κάρτα σε παίκτη του Εργοτέλη γιατί έβαλε τον αγκώνα του σε διεκδίκηση της μπάλας στον αέρα με τον Αβράαμ και σίγουρα κόκκινη στον Μέλμπεργκ για επικίνδυνο παιχνίδι (χτυπάει με τις σκάρες του παπουτσιού στο κεφάλι παίκτη του Εργοτέλη). Νομίζω ότι ο Σπάθας θα πρέπει να παραπεμφθεί στην πειθαρχική επιτροπή διατησίας. Στον αγώνα ΠΑΟΚ - Πανθηναϊκού δν υπήρχαν ιδιαίτερες αμφισβητούμενες φάσεις.
G3M
G3M

Εγγραφή : 30/09/2009
Δημοσιεύσεις : 213

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποδόσφαιρο Ελλάδα (Σχόλια) - Σελίδα 5 Empty Απ: Ποδόσφαιρο Ελλάδα (Σχόλια)

Δημοσίευση  radical30 Κυρ 21 Φεβ 2010, 14:25

Εγώ Γιώργο δεν ασχολούμε με τις άλλες ομάδες. Την ομάδα μου κρίνω, κατακρίνω ή επαινώ ανάλογα με τα καζάντια της. Βλέπω, όλοι το βλέπουμε, ότι εσύ ασχολείσαι με τον Ολυμπιακό με ένα πάθος και ένα κόμπλεξ που μπορεί να είναι απόλυτα κατανοητό αλλά δεν παύει να είναι κακομοίρικο. Θα ήθελα να αναφέρεις ένα, μόνο ένα γραπτό μου, που να ασχολήθηκα με τη διαιτησία σαν δικαιολογία για κάποια ήττα μας ή για κάποια επιτυχία του ΠΑΟ. Αν δεν εννοείς λοιπόν εμένα όταν λες "για να δικαιολογήσουν τη κατάντια της ομάδας τους" τότε λυπάμαι, γιατί ή ψεύδεσαι ή μεταφέρεις εδώ στο φόρουμ τις κρίσεις και τα λόγια του κάθε μαλάκα "γαύρου" φίλου σου με τον οποίο ΕΣΥ συζητάς περί ποδοσφαίρου, σ' αυτό το στίλ. Η σημερινή ήττα σε έκανε να χάσεις τη ψυχραιμία σου. Κανονικά θα πρέπει να επεμβaίνει ο moderator σε περιπτώσεις "άδικης επίθεσης" σε φίλο-μέλος του Φόρουμ σαν τη σημερινή και μάλιστα χωρίς να έχεις δει κανένα από τους δύο αγώνες, χθες και σήμερα. Πάλι άκουσες, πάλι σου είπαν, πάλι διαβασες.... Ε, δεν δίνεται έτσι δουλιά.

G3M έγραψε:Εργοτέλης - Ολυμπιακός 1 - 1 από τον Radical30
Αυτές είναι κουβέντες που γίνονται από τους υποστηρικτές κάθε ομάδας (περί λαθών προπονητών κτλ).
Εκείνο όμως που θεωρώ αστείο είναι η ξεφτίλα των Ολυμπιακών που εδώ και καιρό - μόλις έμειναν πίσω 8 βαθμούς - άρχισαν να μιλάνε για τον Παναθηναϊκό και τη διαιτησία, για να δικαιολογήσουν την κατάντια της ομάδας τους.
Δηλαδή αν δεν είχε την "υποστήριξη" της διαιτησίας ο Παναθηναϊκός θα έπρεπε να παλέβει για την παραμονή του στην κατηγορία???
Ευτυχώς για τον Παναθηναϊκό γιατί χάρη στη διαιτησία έχασε μόνο 10 βαθμούς στους τελευταίους 5 αγώνες (Άρη, ΑΕΚ, Λάρισα, Καβάλα, ΠΑΟΚ). Αν δεν είχε και τη διαιτησία θα είχε χάσει δηλαδή και τους 15βαθμούς !!!
Ουαί υμίν Γραμματείς και Φαρισαίοι Ολυμπιακοί. Πριν τον αγώνα με την Καβάλα κυκλοφορούσατε ότι μας τον έχει δώσει τον αγώνα και σήμερα κάτι παρόμοια έγραφαν για τον ΠΑΟΚ (ισοπαλία και τέτοια). Α ρε παπαγαλάκια.
G3M
radical30
radical30
Admin

Εγγραφή : 28/09/2009
Δημοσιεύσεις : 3499
Τόπος : Πόρτο Ράφτη
Ηλικία : 93

http://radicalrvolution-radical30.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποδόσφαιρο Ελλάδα (Σχόλια) - Σελίδα 5 Empty Εργοτέλης - Ολυμπιακός 1 - 1

Δημοσίευση  radical30 Κυρ 21 Φεβ 2010, 11:11

Λάθη Μπάντοβιτς και ισοπαλία

'Ετσι ακριβώς έγιναν όλα χθες στο κρίσιμο παιχνίδι της Κρήτης. Ξέρει τι βλέπει και τι λέει ο Χελάκης. Συμφωνώ από το άλφα ως το ωμέγα με την ανάλυση που κάνει. Τι να κάνουμε, δεν θα τα ρίξουμε κι' εμείς στη διαιτησία -σαν κάποιους άλλους, έστω και αν μας στέρησε ένα πέναλτι κλασικό. Αλλά δεν μπορούμε να περιμένουμε καλύτερη αντιμετώπιση από τους "άλλους" και αυτό το ξέρουμε καλά πια. Ο Μπάντοβιτς τα σκάτωσε χθες και οι παίκτες που διάλεξε για να σηκώσει τον σερνόμενο Ολυμπιακό του β' ημίχρονου τον άφησαν εκτεθιμένο.
Μόνο που έτσι ο πραγματικός εκτθιμένος ήταν η ίδια η Ομάδα και μόνο αυτή...
radical30
radical30
Admin

Εγγραφή : 28/09/2009
Δημοσιεύσεις : 3499
Τόπος : Πόρτο Ράφτη
Ηλικία : 93

http://radicalrvolution-radical30.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποδόσφαιρο Ελλάδα (Σχόλια) - Σελίδα 5 Empty Πρωτάθλημα 2009-10

Δημοσίευση  radical30 Κυρ 14 Φεβ 2010, 13:53

O G3Μ, σε σχόλιο του μετά την τροπή που πήρε η εξέληξη του φετεινού Πρωταθλήματος, ύστερα από τη σημερινή "απροσδόκητη" ήττα του ΠΑΟ από τη Καβάλα, μέσα στην έδρα του, λέει πως βγήκε αληθινός, επειδή δήλωνε σχεδόν συνεχώς, ότι τίποτα δεν είχε κριθεί για τη πρωτιά ακόμη και όταν η διαφορά εκειμένετο σταθερά μεταξύ των +8 ή +6 βαθμών από τον ακολουθούντα και ασθμένοντα ΟΣΦΠ των 1000 προβλημάτων. Και ίσως βγει αληθινός, αφού και τώρα που εξακολουθεί να προπορεύεται 3 β. και με το μεταξύ μας παιχνίδι στο ΟΑΚΑ, εκείνος είναι γεμάτος ανασφάλεια. Μα αυτό είναι και το μεγάλο πρόβλημα των "πράσινων" παικτών, διοίκησης και οπαδών: η παντελής έλληψη εμπιστοσύνης και αυτοπεποίθησης για τις δυνατότητες της Ομάδας τους. Δυστυχώς!!

Πράγματι εγώ ήμουν σίγουρος ότι αυτό το Πρωτάθλημα δεν χάνεται με τίποτα για τον ΠΑΟ. Όχι γιατί σκανδαλολογούσα περί διαιτητικής εύνοιας των "πράσινων",όπως κάπου αναφέρει (αυτή είναι γεγονός), αλλά γιατί μάλλον είχα -και έχω, μια καλύτερη εκτίμηση για την Ομάδα του απ' ότι ο ίδιος. Η διαφορά στις προβλέψεις μας, ήταν και εξακολουθεί να είναι, καθαρά θέμα νοοτροπίας. 'Εβαζα στη θέση του ΠΑΟ τον Ολυμπιακό και σκεπτόμουν πως εμείς οι "γαύροι", έτσι και ξεφεύγαμε 3-4 βαθμούς από το δεύτερο -συνηθέστερα ήταν η ΑΕΚ, λέγαμε και πιστεύμε "αντίο γλαρέντζα". Ετσι πορευτήκαμε όλα αυτά τα 13 χρόνια των 12 τίτλων. Έτσι κυκλοφόρησε το περίφημο "άντε γειά", που έγινε πανελλήνιο σουξέ.

Και κάτι άλλο. Ο G3M αναφέρεται στη τύχη με ένα τρόπο αφοριστικό. Ναι υπάρχει αυτή η περίφημη "θεά Τύχη" και όχι μόνο στα σπόρ ή το τζόγο, παντού σε κάθε εκδήλωση δράσης, βάζει το χεράκι της. Αλλά σπάνια έχει αποφασιστικό ρόλο σε ένα άθλημα 30 αγώνων. Ναί, ίσως, σε 4-5 ματς, αλλά κανείς δεν την μονοπωλεί. Αλλά και έτσι να είναι, όπως τα θέλει ο φίλος μου δηλαδή, του ΠΑΟ καθιερομένο προσονύμιο είναι το "βάζελος". Το δικό μας είναι "γαύρος". Δεν είναι και αυτά τυχαία, προς θεού...

Χωρίς ίχνος υποκρισίας, εξακολουθώ να πιστεύω ότι το Πρωτάθλημα θα ντυθεί στα πράσινα φέτος. Αν δεν συμβεί αυτό ούτε τώρα, ας ασχοληθούν καλύτερα με το Μπάσκετ, όπου εκεί όλα τα παραπάνω ισχύουν αντίστροφα και δικαίως!!!!!
radical30
radical30
Admin

Εγγραφή : 28/09/2009
Δημοσιεύσεις : 3499
Τόπος : Πόρτο Ράφτη
Ηλικία : 93

http://radicalrvolution-radical30.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποδόσφαιρο Ελλάδα (Σχόλια) - Σελίδα 5 Empty Ποδόσφαιρο Ελλάδα (Κρίσεις - Σχόλια κτλ)

Δημοσίευση  radical30 Κυρ 03 Ιαν 2010, 08:35

Teo έγραψε:Και το δαχτυλο κουβεντα σηκωνει!!!!
Δαχτυλο οικοδομου η πιανιστα;;;
Και που θα μπει; Στον Τζορβα η στην 7;

Υπάρχουν δάχτυλα κα δάχτυλα, έχεις δίκιο σ' αυτό. Τώρα σε ποιανού τον κώλο, είναι απλό αν το σκεφτείς. Πρώτο, η 7 είναι χιλιάδες και θα πρέπει να συσκολευτεί όποιος το προσπαθήσει. 'Υστερα, αφού αποκλείσουμε τους δικούς μας κώλους, τι απομένει;
radical30
radical30
Admin

Εγγραφή : 28/09/2009
Δημοσιεύσεις : 3499
Τόπος : Πόρτο Ράφτη
Ηλικία : 93

http://radicalrvolution-radical30.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποδόσφαιρο Ελλάδα (Σχόλια) - Σελίδα 5 Empty Απ: Ποδόσφαιρο Ελλάδα (Σχόλια)

Δημοσίευση  Teo Τετ 23 Δεκ 2009, 02:24

Και το δαχτυλο κουβεντα σηκωνει!!!!
Δαχτυλο οικοδομου η πιανιστα;;;
Και που θα μπει; Στον Τζορβα η στην 7;
Teo
Teo

Εγγραφή : 02/10/2009
Δημοσιεύσεις : 28

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποδόσφαιρο Ελλάδα (Σχόλια) - Σελίδα 5 Empty Απ: Ποδόσφαιρο Ελλάδα (Σχόλια)

Δημοσίευση  radical30 Δευ 21 Δεκ 2009, 12:47

Teo έγραψε:Πρωτα απο ολα ενα μπραβο στον ολυμπιακο για τη νικη του.
Αλλα δεν εχω βρει εναν ολυμπιακο που να αναφερεται στο θεμα σοβαρα.
Αλλος μιλαει για φλομπερ, αλλος εξευτελιζει το θεμα και αρνηται να μιλησει σοβαρα.
Το θεμα ειναι αρκετα σοβαρο για να το περασουμε στο ντουκου.
Πισω απο το Τζορβα ηταν η 7, και ολοι μας ξερουμε οτι στο γηπεδο μπορει να περασει και αρμα, αν γινει οργανωμενα.
Αν το "φλομπερ" ηταν η αρχη, η συνεχεια ποια θα ειναι;

To κωλοδάκτυλο....
radical30
radical30
Admin

Εγγραφή : 28/09/2009
Δημοσιεύσεις : 3499
Τόπος : Πόρτο Ράφτη
Ηλικία : 93

http://radicalrvolution-radical30.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποδόσφαιρο Ελλάδα (Σχόλια) - Σελίδα 5 Empty Απ: Ποδόσφαιρο Ελλάδα (Σχόλια)

Δημοσίευση  Teo Δευ 21 Δεκ 2009, 09:59

E κανε και ενα σχολιο!
Teo
Teo

Εγγραφή : 02/10/2009
Δημοσιεύσεις : 28

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποδόσφαιρο Ελλάδα (Σχόλια) - Σελίδα 5 Empty Απ: Ποδόσφαιρο Ελλάδα (Σχόλια)

Δημοσίευση  Teo Κυρ 13 Δεκ 2009, 22:54

Μα φυσικα ειναι σε ολες της ομαδες τα μπουμπουκια. Θυμαμαι στην σκεπαστη εμπαιναν 2-3 "καθαροι" πηγαιναν στης τουαλετες που ειχαν το παραθυρακι στο υψος του πεζοδρομιου και τους εδιναν απο εξω τα παντα.
Το θεμα ειναι η καθε ομαδα τι κανει για να αντιμετωπισει το θεμα. Στην ΑΕΚ ενα διαστημα ο Ντεμης σαν προεδρος περνουσε περισσοτερη ωρα στη Γ.Α.Δ.Α παρα στο γραφειο του, και εδινε ατομα που καποτε ηταν κολητοι του. Φυσικα και ειναι λαθος τροπος.
Αλλα το θεμα ειναι οτι ολες οι ομαδες τους χρειαζονται!!!!!
Teo
Teo

Εγγραφή : 02/10/2009
Δημοσιεύσεις : 28

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποδόσφαιρο Ελλάδα (Σχόλια) - Σελίδα 5 Empty Προκαταλήψεις

Δημοσίευση  radical30 Κυρ 13 Δεκ 2009, 15:13

Η προκατάληψη, θα συμφωνήσουμε όλοι φαντάζομαι, είναι ένα σιχαμερό συναίσθημα. Και μάλιστα, πέρα από τη μικρότητα και την αμάθεια που χρακτηρίζει τα άτομα που τις βιώνουν, είναι και δείγμα στενοκεφαλιάς, που είναι η ομογάλακτη αδελφή της βλακίας. Βέβαια όλοι αυτοί οι βαρείς χαρακτηρισμοί δεν νοούνται και για τις απλές καθημερινές προκαταλήψεις που όλοι οι άνθρωποι κουβαλάμε. Τέτοιες προκαταλήψεις τις συναντάμε καθημερινά, από τη στιγμή που έχουμε μια στοιχειώδη επικοινωνία με κάποιους συνανθρώπους μας. Ας αναφέρω σαν παράδειγμα τη προκατάληψη, που μας τη δίνει κανονικά στο κεφάλι, των Ελλήνων για τους Τούρκους ή τους Αμερικανούς. Ακόμη, τη μεταξύ των φηψοφόρων ενός κόμματος, όχι μόνο για την ηγεσία του ανταγωνιστή αλλά και για τους οπαδούς του. Δεξιοί-αριστεροί, ΠαΣοΚ-ΝουΔου, ΟΣΦΠ-ΠΑΟ κλπ, για να φτάσουμε και στη βασική αιτία του ρατσισμού αλλά και των προλήψεων....

Γράφει λοιπόν χθες, σ' αυτήν εδώ την ενότητα, ο φίλος Τεό, ότι δεν συνάντησε κανένα οπαδό του Ολυμπιακού που να ήταν πρόθυμος να συζητήσει σοβαρά το θέμα της καταγγελίας τού Τζόρβα, με τις βολίδες από το αεροβόλο που του ρίξανε οι της θύρας 7 στο ντέρμπυ. Και ας μου επιτρέψει να ρωτήσω με τη σειρά μου, όχι μόνο το Τεό, αλλά και κάθε άλλο που έχει άποψη και ενημέρωση.

*Πόσο σίγουρος δικαιούται να είναι κανείς για την αλήθεια της καταγγελίας?
*Με τι στοιχεία σε γνώση του, ήθελε ο Τεό να ανοίξει μια τέτοια συζήτηση με κάποιον φίλο-οπαδό τού ΟΣΦΠ? Εγώ που τον συνάντησε μετά τον αγώνα (μεσοβδόμαδα) δεν δέχθηκα κάποιο σχετικό ερώτημα. Γιατί?
*Στο τέλος αναρωτιέται που θα φτάσει το κακό, αλλά γνωρίζει συγχρόνως ότι περνάνε και τάνκς από τους οργανωμένους στις εξέδρες των γηπέδων. Φαντάζομαι ότι δεν εννοεί μόνο στο Καραισκάκη και από τη Θύρα7. Τέτοια "μπουμπούκια" οπαδούς διαθέτει ακόμη και ο Πανιώνιος ή ο Απόλλωνας Αθ. που είναι από τις λιγότερο "αλανιάρικες" ομάδες.
*Αν δεν κάνω λάθος το θέμα ερευνάται πλέον και Δικαστικά. Για να δούμε τι θα προκύψει.

Φαντάζομαι ότι δεν περνάει από το μυαλό κανενός ότι προσπαθώ να υπερασπιστώ την ομάδα μου ανεξάρτητα με το αν έγινε ή δεν έγινε ο τσαμπουκάς...
radical30
radical30
Admin

Εγγραφή : 28/09/2009
Δημοσιεύσεις : 3499
Τόπος : Πόρτο Ράφτη
Ηλικία : 93

http://radicalrvolution-radical30.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποδόσφαιρο Ελλάδα (Σχόλια) - Σελίδα 5 Empty Aλητες.

Δημοσίευση  Teo Σαβ 12 Δεκ 2009, 14:36

Πρωτα απο ολα ενα μπραβο στον ολυμπιακο για τη νικη του.
Αλλα δεν εχω βρει εναν ολυμπιακο που να αναφερεται στο θεμα σοβαρα.
Αλλος μιλαει για φλομπερ, αλλος εξευτελιζει το θεμα και αρνηται να μιλησει σοβαρα.
Το θεμα ειναι αρκετα σοβαρο για να το περασουμε στο ντουκου.
Πισω απο το Τζορβα ηταν η 7, και ολοι μας ξερουμε οτι στο γηπεδο μπορει να περασει και αρμα, αν γινει οργανωμενα.
Αν το "φλομπερ" ηταν η αρχη, η συνεχεια ποια θα ειναι;
Teo
Teo

Εγγραφή : 02/10/2009
Δημοσιεύσεις : 28

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποδόσφαιρο Ελλάδα (Σχόλια) - Σελίδα 5 Empty Τέλος με Τεν Κάτε

Δημοσίευση  radical30 Σαβ 12 Δεκ 2009, 06:18

Φαίνεται πως, έστω και αρκετα καθυστερημένα, η Διόικηση του ΠΑΟ κατάλαβε το λάθος της στο θέμα του τεχνικού τής ποδοσφαιρικής Ομάδας και έδειξε τη πόρτα της εξόδου στον Ολλανδό (πρώη βοηθό) προπονητή, τον κ. Τεν Κάτε. Η απόφαση κρίνεται σαν μια σωστή ενέργεια, αλλά δεν αρκεί από μόνη της για να θεωρηθεί επαρκής. Κατ' αρχήν γιατί υπάρχουν βάσιμα ερωτηματικά κατά πόσο το δίδυμο Νόμπλια-Βαζέχα θα μπορέσει να φέρει σε πέρας τον όχι και τόσο εύκολο ή απλό ρόλο που αναλαμβάνουν. Αφ' ενός η έλληψη προπονητικής πείρας είναι περισσότερο από εμφανής και αφ' ετέρου, ο ΠΑΟ δεν είναι μια όποιαδήποτε ελληνική ομάδα. Είναι ο ένας εκ των δύο "μεγάλων" ομάδων της χώρας και οι απαιτήσεις είναι ανάλογες. Εκ πρώτης όψεως, πάντως, θεωρώ ότι θα υπάρξει ένα άμεσα θετικό ψυχολογικό στοιχείο, τόσο για το ποδοσφαιρικό τμήμα όσο και για το κόσμο της ομάδας, που είναι φανερό πως κλωνίστηκε σοβαρά μετά τα συνεχή ατυχή αποτελέσματα σε Ελλάδα και Ευρώπη. Είναι κάτι που συμβαίνει σε όλο το ποδοσφαιρικό κόσμο, όταν αντικαθίσταται ένας προπονητής σε τέτοιες συνθήκες.
Το δεύτερο θέμα, που σίγουρα θα προκύψει εκ των πραγμάτων, έχει να κάνει με τον έτερο των δύο βασικών υπευθύνων της τεχνικής ηγεσίας, τον κ. Κώστα Αντωνίου. Θεωρώ εκ των ων ουκ άνευ, ότι η παρουσία τού Κ.Α. στα πόδια των δύο πρώην δυναδέλφων του με τα γνωστά καθήκοντά του ως Τεχνικού Δ/ντή, θα δημιουργήσει μια "τριάδα" που θα αποτελέσει ανασταλτικό παράγοντα στη διοίκηση των αποδυτηρίων.
Ρισκάρω τη άποψη ότι σύντομα ο Κ. Αντωνίου θα ακολουθήσει τη τύχη του Τεν Κάτε και αυτό θα είναι μια ακόμα σωστή απόφαση που θα συμπληρώσει θετικά εκείνη της πρόσληψης των Βαζέχα-Νόμπλια και της απομάκρυνσης του Σουριναμέζου τεχνικού.
Εδώ θα είμαστε να τα συζητάμε. Για τώρα, ας ευχηθώ καλή τύχη στους νέους τεχνικούς.
radical30
radical30
Admin

Εγγραφή : 28/09/2009
Δημοσιεύσεις : 3499
Τόπος : Πόρτο Ράφτη
Ηλικία : 93

http://radicalrvolution-radical30.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποδόσφαιρο Ελλάδα (Σχόλια) - Σελίδα 5 Empty Ποδόσφαιρο Ελλάδα (Σχόλια)

Δημοσίευση  radical30 Κυρ 11 Οκτ 2009, 10:26

......που θα πάω με τον ΠΑΟ!!!!!
Θρύλος από το 1925

Για να θυμούνται οι μεγαλύτεροι και να μαθαίνουν οι νεότεροι...
Ολυμπιακός ΣΦΠ - Ιστορική αναδρομή Νο. 4
radical30
radical30
Admin

Εγγραφή : 28/09/2009
Δημοσιεύσεις : 3499
Τόπος : Πόρτο Ράφτη
Ηλικία : 93

http://radicalrvolution-radical30.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 5 από 5 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης