Radical30 World
Κάνετε κλικ σε μια φωτογραφία του Τίτλου ή στη λέξη Φόρουμ για να δείτε τα θέματα μας.

Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Radical30 World
Κάνετε κλικ σε μια φωτογραφία του Τίτλου ή στη λέξη Φόρουμ για να δείτε τα θέματα μας.
Radical30 World
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Σύνδεση

Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου

Πρόσφατα Θέματα
» 5 Μαρτίου 1943: Η μεγαλύτερη νίκη της Αντίστασης.
“Η Ζούγκλα, ο Μπένος και ο Γαβριήλ” EmptyΚυρ 06 Μαρ 2016, 12:59 από radical30

» Forsaken-2015 ******
“Η Ζούγκλα, ο Μπένος και ο Γαβριήλ” EmptyΔευ 22 Φεβ 2016, 10:13 από radical30

» The First Grader *******
“Η Ζούγκλα, ο Μπένος και ο Γαβριήλ” EmptyΔευ 08 Φεβ 2016, 13:05 από radical30

» Περί των "Κοινών Αγαθών"
“Η Ζούγκλα, ο Μπένος και ο Γαβριήλ” EmptyΠαρ 05 Φεβ 2016, 02:20 από radical30

» Ο δικός μου "χιονάνθρωπος"
“Η Ζούγκλα, ο Μπένος και ο Γαβριήλ” EmptyΤετ 03 Φεβ 2016, 06:11 από radical30

» Δημήτρης Βαρδαβάς
“Η Ζούγκλα, ο Μπένος και ο Γαβριήλ” EmptyΤετ 03 Φεβ 2016, 04:52 από radical30

» Η "Νονά"
“Η Ζούγκλα, ο Μπένος και ο Γαβριήλ” EmptyΣαβ 23 Ιαν 2016, 06:11 από radical30

Μάης 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Ημερολόγιο Ημερολόγιο

Ψηφοφορία
Τροφοδοσία RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Παρόντες χρήστες
22 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 22 επισκέπτες :: 1 μηχανή αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 151, στις Τρι 19 Νοε 2019, 12:57

“Η Ζούγκλα, ο Μπένος και ο Γαβριήλ”

Πήγαινε κάτω

“Η Ζούγκλα, ο Μπένος και ο Γαβριήλ” Empty “Η Ζούγκλα, ο Μπένος και ο Γαβριήλ”

Δημοσίευση  radical30 Σαβ 21 Ιουν 2014, 02:53



“Η Ζούγκλα, ο Μπένος και ο Γαβριήλ”

Πριν από ένδεκα χρόνια ο Σταύρος Μπένος, βουλευτής Β' Αθηνών και υφυπουργός Εσωτερικών, είχε βρεθεί στο στόχαστρο της Ζούγκλας. Σε ένα δήθεν ρεπορτάζ, όπου περίσσευαν οι κραυγές της Τσίτα και τα κρωξίματα του παπαγάλου, ο Μπένος παρουσιαζόταν ως διαπλεκόμενος με εργολάβους, οι οποίοι του έδιναν άλλος μια μάντρα για να κρεμάσει πανό, ένας δεύτερος ένα ξενοίκιαστο μαγαζί για εκλογικό κέντρο και ένας τρίτος καραμέλες για τους επισκέπτες. Όμως στην Τσίτα, οι καραμέλες μύριζαν σαν φρουτάκια από κουλοχέρηδες.

Σηκώνει το τηλέφωνο ο Μπένος να παρέμβει, κατά πως λένε στην Τιβί, του λένε κάτι ακατάληπτα και η πίεση από τη φούρκα πήγε στο 50. Σαν να μην έφτανε αυτό, την άλλη μέρα το πρωί «ντριν» στο τριψήφιο. Ήταν ο Θέμελης, από του Μαξίμου.

«Το είδες;»
«Φυσικά το είδα. Εγώ, όπως ξέρεις, δεν τα βλέπω αυτά, αρρωσταίνω. Ούτε ο αφεντικός μου (έτσι αποκαλούσε σε τρίτους, του στενού κύκλου, τον Σημίτη) τα βλέπει, αλλά του τα προφτάσανε...»

«Νίκο, το και το» απαντάει ο Μπένος. «Βγάζω και ανακοίνωση και θα του την τρίψω στη μούρη. Έπαιρνα τηλέφωνο χτες, στην εκπομπή, δε με βγάλανε, μου είπανε να με βγάλουνε στην επόμενη.».

«Τι, θα βγεις με όλους αυτούς τους καραγκιόζηδες;» έμεινε με την απορία ο Θέμελης.

Ο Μπένος επέμεινε ότι θα πάει στην εκπομπή «και θα τον κάνω του αλατιού». Όταν οριστικοποιήθηκε η συμμετοχή έπεσε και δεύτερο τηλέφωνο από του Μαξίμου. «Σταύρο, μην πας. Μην τους νομιμοποιούμε. Δεν υπάρχει κανένα θέμα. Ο "μέσα" λέει, άλλους δυο να είχαμε σα τον Μπένο δε φοβόμαστε κανέναν. Έπειτα, είναι και ζήτημα αισθητικής». Ο Καλαματιανός ήταν αμετάπειστος. «Η αξιοπρέπειά μου και η αισθητική μου, μου επιβάλλουν να πάω και να τους το κάνω καλοκαιρινό. Με τον δικό μου τρόπο. Με αποδείξεις. Με χαμόγελο που σφάζει». Το Μαξίμου επέμεινε και ο Μπένος το ίδιο. Πήγε με τα χαρτιά του, το μολυβάκι του και το χαμόγελο. Τους έκανε τ´ αλατιού.

Ύστερα από δυο εβδομάδες ο Σημίτης έκανε τον τελευταίο του ανασχηματισμό. Ο Μπένος εκτός! Ψάχναμε να βρούμε τον λόγο, αλλά δεν τον βρίσκαμε. Επιτέλους, αν είχε γίνει κάτι στο δημόσιο, αυτό ήταν τα ΚΕΠ και πατέρας των ΚΕΠ ήταν ο Μπένος. Στο τότε Μαξίμου έλεγαν ότι ο Σημίτης δεν του συγχώρησε ότι πήγε στη Ζούγκλα, έστω και αν πηγαίνοντας εκεί έφερε τα πάνω-κάτω. «Δεν τους νομιμοποιούμε αυτούς».

Αυτά συνέβαιναν 11 χρόνια πριν. Από τότε μετράμε νομιμοποιητές της Ζούγκλας κι είναι ο κατάλογος μακρύς. Ψάχνουμε Μπένους, αλλά δεν βρίσκουμε, καταγράφουμε σιωπές και μισόλογα στον εκβιασμό του Γαβριήλ Σακελλαρίδη.

Πώς είπατε; Σημεία των καιρών; Σημεία και τέρατα.


Κώστας Σπυρόπουλος
Protagon.gr
radical30
radical30
Admin

Εγγραφή : 28/09/2009
Δημοσιεύσεις : 3499
Τόπος : Πόρτο Ράφτη
Ηλικία : 93

http://radicalrvolution-radical30.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης