Radical30 World
Κάνετε κλικ σε μια φωτογραφία του Τίτλου ή στη λέξη Φόρουμ για να δείτε τα θέματα μας.

Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Radical30 World
Κάνετε κλικ σε μια φωτογραφία του Τίτλου ή στη λέξη Φόρουμ για να δείτε τα θέματα μας.
Radical30 World
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Σύνδεση

Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου

Πρόσφατα Θέματα
» 5 Μαρτίου 1943: Η μεγαλύτερη νίκη της Αντίστασης.
Eίδατε την καταχώρηση; EmptyΚυρ 06 Μαρ 2016, 12:59 από radical30

» Forsaken-2015 ******
Eίδατε την καταχώρηση; EmptyΔευ 22 Φεβ 2016, 10:13 από radical30

» The First Grader *******
Eίδατε την καταχώρηση; EmptyΔευ 08 Φεβ 2016, 13:05 από radical30

» Περί των "Κοινών Αγαθών"
Eίδατε την καταχώρηση; EmptyΠαρ 05 Φεβ 2016, 02:20 από radical30

» Ο δικός μου "χιονάνθρωπος"
Eίδατε την καταχώρηση; EmptyΤετ 03 Φεβ 2016, 06:11 από radical30

» Δημήτρης Βαρδαβάς
Eίδατε την καταχώρηση; EmptyΤετ 03 Φεβ 2016, 04:52 από radical30

» Η "Νονά"
Eίδατε την καταχώρηση; EmptyΣαβ 23 Ιαν 2016, 06:11 από radical30

Μάης 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Ημερολόγιο Ημερολόγιο

Ψηφοφορία
Τροφοδοσία RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Παρόντες χρήστες
35 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 35 επισκέπτες

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 151, στις Τρι 19 Νοε 2019, 12:57

Eίδατε την καταχώρηση;

Πήγαινε κάτω

Eίδατε την καταχώρηση; Empty Eίδατε την καταχώρηση;

Δημοσίευση  radical30 Δευ 29 Αυγ 2011, 23:27

Είδατε την καταχώρηση;
της Ρέας Βιτάλη

Λίγη ώρα πριν είχα δει την πληρωμένη καταχώρηση ελλήνων επιχειρηματιών από το χώρο της εστίασης. Μια επιστολή έκκληση στον Αρμόδιο Υπουργό Ευάγγελο Βενιζέλο για τη μείωση του ΦΠΑ στην εστίαση σε μονοψήφιο συντελεστή. Έμοιαζαν με χεράκια πνιγμένων σε ωκεανό. «Θα οδηγήσει 120.000 εργαζομένους στο ταμείο ανεργίας. Θα πλήξει τον τουρισμό και θα τον στείλει σε ανταγωνιστικούς προορισμούς με μονοψήφιο ΦΠΑ Τουρκία 8%, Ισπανία 8%. Δεν θα αποφέρει στο Κράτος τα προσδοκώμενα έσοδα λόγω της δραματικής μείωσης της κατανάλωσης που θα επιφέρει». Διάβαζα ονόματα…

MC DONALD, GOODY’S, ΓΡΗΓΟΡΗΣ, ΒΕΝΕΤΗΣ, EVEREST, ZONARS, COSTA COFFE, PIZZA HUT, LA PASTERIA, FLOCAFE, FRIDAYS, PAPAGALINO, OLYMPIC CATERING, ROMA PIZZA, KFC,SIMPLY BURGER…Μπορούσα να μετράω αδιέξοδα επιχειρηματιών, ανάσες εργαζόμενων, αγωνίες ιδιοκτητών χιλιάδων ακινήτων…Μα πιο πολύ μετρούσα μέρες που κανένας υπεύθυνος δεν μπαίνει στον κόπο να δώσει μια απάντηση. Ουδείς συνδιαλέγεται με τους ελάχιστους εκ των αιμοδοτών των ταμείων αυτή τη στιγμή. Ουδείς συνδιαλέγεται με αυτούς που δίνουν θέσεις εργασίας σε νέους ανθρώπους. Λες και όλα αυτά μας περισσεύουν. Απόλυτη μούγκα στη στρούγκα. Νάταν οι ταξιτζήδες…Να έκλειναν το σύμπαν…Ενώ δαύτοι…Αιώνιες καταστάσεις.

Σε τούτον τον τόπο από την ώρα που ξέσπασε η κρίση τρομάζεις κάθε λεπτό διαπιστώνοντας ότι το αδιανόητο δεν είναι και αδύνατο. Με απίστευτη ευκολία και επιπολαιότητα οι κυβερνήτες παρέδωσαν στον αφανισμό τον ιδιωτικό τομέα για να σώσουν τον Κυνόδοντα του δημοσίου ο οποίος έτσι κι αλλιώς δε σώζεται. Όλους τους τομείς του ιδιωτικού χώρου τους πέθαναν πριν πεθάνουν με εγκληματική μεθοδικότητα! Ακόμα συζητούν για πετρελαιοκίνηση, ακόμα συζητούν για την οικοδομή, ακόμα συζητούν για τουρισμό, ακόμα συζητούν για τη ναυτιλία, για ανάπτυξη, για τα σκουπίδια, για τα κλειστά επαγγέλματα…Λες και έχουν κλείσει πριβέ τον παγκόσμιο χρόνο! Στο μόνο που έσπευσαν ήταν η προστασία των Τραπεζών που κι αυτές τρέχουν και να δούμε αν φτάσουν.

Λίγη ώρα πριν είχα δει την πληρωμένη καταχώρηση ελλήνων επιχειρηματιών από το χώρο της εστίασης. Μα τώρα είχα μπροστά μου μια σπουδαία επιχειρηματία που απασχολεί πλήθος υπαλλήλων. Ήταν σε αδιέξοδο. Έμοιαζε με πνιγμένο άνθρωπο σε ωκεανό στεριάς. «Μου λες τι θα κάνω; Έχω ήδη δώσει τιμές για συνέδρια. Πρέπει να σπεύσω να δώσω τιμές για το επόμενο καλοκαίρι. Με τις νέες τιμές ΦΠΑ όσο και να κατεβάσω τις δικές μου δεν μπορώ να είμαι ανταγωνιστική. Πώς θα ανταποκριθώ σε υποχρεώσεις; Όλο και πιο συχνά νιώθω ότι συμμετέχω άθελά μου σε ένα σχέδιο εξόντωσης του έλληνα επιχειρηματία. Θα μας αγοράσουν τζάμπα. Αυτό θα συμβεί» Τα μεταφέρω κοφτά όπως τα έλεγε. Μια γυναίκα θηρίο σε όλες τις αντιξοότητες ζωής και εμπορίου. Ποτέ δεν έβαλε το κεφάλι κάτω. Και στα πιο δύσκολα ένα χαμόγελο να! Αλλά και μια φωνή άλλο τόσο να! Θεριό ανήμερο… «Αν ήμουν σ΄άλλη χώρα! Πόση ενέργεια ξοδεύω άδικα! Τα έβγαλα πέρα με έναν καρκίνο και δεν μπορώ να παλέψω με τούτους τους άσχετους»…Αυτή η φράση καρφί στη ψυχή… «Πόσο ενέργεια ξοδεύω!»

Πόσοι και πόσοι δεν την είπαν στην ιστορία του εμπορίου;... Πόσες γενεές επιχειρηματιών έπεσαν άδοξα για να συνεχίσει ένα κράτος ανεπάγγελτων πολιτικών να κάνει τερτίπια και να πειραματίζονται μακάριοι; «Ο τουρισμός είναι απλό, απλούστατο πράγμα. Πώς να στο εξηγήσω; Θυμάσαι όταν η Ρόδος ήταν αφορολόγητη; Θυμάσαι;»…Ήμουν πολύ μικρή αλλά θυμάμαι. Ήταν το πρώτο μου ταξίδι αεροπορικό…Περίεργο τι συγκρατεί ένα παιδικό μυαλό…Περίεργη η καταχώρηση, το casting αναμνήσεων στις παιδικές μας αναμνήσεις…Θυμάμαι ένα αεροπλάνο με ομπρέλες…Όλοι όσοι γύριζαν από τη Ρόδο κρατούσαν και μια ομπρέλα. Ούτε οι Εγγλέζοι τόσες ομπρέλες! Ψάξτε για το αφορολόγητο…

Αλλά θυμάμαι και κάτι ακόμα…Πρώτο αεροπορικό ταξίδι επαναλαμβάνω…Μου έκανε εντύπωση το σακουλάκι για τον εμετό. Μπλε άσπρο σακουλάκι με το σήμα της Ολυμπιακής για εμετό. Δεν το χωρούσε το μυαλό μου. Προσποιούμουν ότι θα ξεράσω και η μάνα μου θύμωνε. Μου είχε φανεί τόσο αστείο…Πολλά χρόνια μετά η μνήμη ξεσκάλωσε καθώς το ανήμερο- θηρίο- κυρία μου μιλούσε και τα μάτια της πέταγαν φωτιές…Το σακουλάκι! Χρόνια και χρόνια… «Πόσο ενέργεια ξόδεψα σε λάθος χώρα!»…Το σακουλάκι! Γρήγορα το σακουλάκι! Ακούει κανείς…

Y.Γ «Η Γαλλία μείωσε στην εστίαση το ΦΠΑ από 19,5% σε 5,5% και πέτυχε ανάπτυξη του κλάδου. Η Ιρλανδία μια χώρα που βρίσκεται επίσης υπό την εποπτεία του ΔΝΤ προχώρησε σε μείωση του ΦΠΑ από 13% σε 9%»… κ. Παπανδρέου, κ. Βενιζέλο είναι κανείς εδώ;;;; Ή είστε καθ΄οδόν αιωνίως για την έκθεση Θεσσαλονίκης....

πηγή: protagon.gr
radical30
radical30
Admin

Εγγραφή : 28/09/2009
Δημοσιεύσεις : 3499
Τόπος : Πόρτο Ράφτη
Ηλικία : 93

http://radicalrvolution-radical30.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης