Radical30 World
Κάνετε κλικ σε μια φωτογραφία του Τίτλου ή στη λέξη Φόρουμ για να δείτε τα θέματα μας.

Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Radical30 World
Κάνετε κλικ σε μια φωτογραφία του Τίτλου ή στη λέξη Φόρουμ για να δείτε τα θέματα μας.
Radical30 World
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Σύνδεση

Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου

Πρόσφατα Θέματα
» 5 Μαρτίου 1943: Η μεγαλύτερη νίκη της Αντίστασης.
Το ερώτημα για τον Καραμανλή EmptyΚυρ 06 Μαρ 2016, 12:59 από radical30

» Forsaken-2015 ******
Το ερώτημα για τον Καραμανλή EmptyΔευ 22 Φεβ 2016, 10:13 από radical30

» The First Grader *******
Το ερώτημα για τον Καραμανλή EmptyΔευ 08 Φεβ 2016, 13:05 από radical30

» Περί των "Κοινών Αγαθών"
Το ερώτημα για τον Καραμανλή EmptyΠαρ 05 Φεβ 2016, 02:20 από radical30

» Ο δικός μου "χιονάνθρωπος"
Το ερώτημα για τον Καραμανλή EmptyΤετ 03 Φεβ 2016, 06:11 από radical30

» Δημήτρης Βαρδαβάς
Το ερώτημα για τον Καραμανλή EmptyΤετ 03 Φεβ 2016, 04:52 από radical30

» Η "Νονά"
Το ερώτημα για τον Καραμανλή EmptyΣαβ 23 Ιαν 2016, 06:11 από radical30

Απρίλιος 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Ημερολόγιο Ημερολόγιο

Ψηφοφορία
Τροφοδοσία RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Παρόντες χρήστες
45 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 45 επισκέπτες :: 1 μηχανή αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 151, στις Τρι 19 Νοε 2019, 12:57

Το ερώτημα για τον Καραμανλή

Πήγαινε κάτω

Το ερώτημα για τον Καραμανλή Empty Το ερώτημα για τον Καραμανλή

Δημοσίευση  radical30 Κυρ 08 Αυγ 2010, 12:26

>: Το-ερώτημα-για-τον-Καραμανλήτου Γιώργου Λακόπουλου από το protagon.gr - 02/8/10

Σχόλιο:
Ο γαλαζοφρουρός αλλά δυστυχώς και δημοσιογράφος-αναλυτής κ. ΛΑΚOΠΟΥΛΟΣ, έδωσε τα ρέστα του σήμερα. Ειδικά όταν μας έκανε τη χάρη να καταθέσει και το συμπέρασμά του, η σκέψη μου ήταν: μα τόσο μαλάκας είναι ο άνθρωπος ή θεωρεί τους αναγνώστες του τέτοιους; Θα μου πείτε ότι είμαι απαράδεκτος όταν χρησιμοποιώ τέτοιες εκφράσεις. Όμως με τη διαστροφή που έχει υπάρξει με τον καιρό και την μέχρι υπερβολής χρήση της, η λέξη μαλάκας είναι προτιμότερος και ηπιότερος χαρακτηρισμός από τη λέξη βλάκας. Ας επιλέξει επομένως ο ίδιος ότι προτιμά. Όσο για το θράσος του, αυτό είναι χάρισμα στην εποχή μας. Επί της ουσίας του κειμένου του; Απερίγραπτο!!!

Αφού μας διαβεβαιώνει ότι "για τον ίδιο δεν διατυπώνεται ούτε καν υπόνοια ηθικού στίγματος", διαπιστώνε με χαρακτηριστική αφέλεια ότι απλά "πλήρωσε τη κιμπάρικη ανοχή του" απέναντι στους ξεσκίζοντες ό,τι ξεσκιζόμενο και κλέπτοντες απ' όλες τις πάντες του Δημόσιου κουρβανά υπουργούς του. Και επειδή ρωτώντας πας στη Πόλη, φρόντισα να ενημερωθώ και πληροφορήθηκα ότι κανένας συνεργάτης του δεν έκανε "κατάληψη" του πόστου που ανέλαβε. Όλοι ήταν δικές του επιλογές. Γι΄αυτό και φέρθηκε με τέτοια κιμπάρικη ανοχή. Ένας μαφιόζος αρχηγός, ακόμη και μιας συμμορίας σαν την Κυβέρνηση Κώστα-Νταβέλη-Καραμανλή, δεν βάζει ποτέ σε αμφισβήτηση τις επιλογές του. Όλοι αυτοί, στο όνομά του αποφάσιζαν, έπραταν και ξέσκιζαν. Εδώ, όπως και στην Ιταλία, τη πατρίδα της Μάφια, τα πλοκάμια της Οργάνωσης του έφταναν μέχρι το "Βατικανό", δηλαδή την Εκκλησία των Βατοπεδινών.

Αμέσως μετά μας διαβεβαιώνει ότι "ένας ταλαντούχος (!) και έντιμος (!!) πολτιτικός" προτίμησε να σιωπίσει για λόγους προσωπικής αξιοπρέπειας, αφού ένας Πρωθυπουργός "μιλάει τελευταίος και ποτέ όσο διαρκεί η οχλαγωγία" !!!!!
Και κλείνει με τον ανεπανάλυπτο χρισμό: "Υπήρχε η Σφίγγα - αλλά υπήρχε και το μυστικό της".

Και μια τελευταία απορία: αυτή τη διατύπωση επέλεξε για να περιγράψει το "κακό συναπάντημα" και την μεγάλη -σχεδόν πάνδημη "κατακραυγή" που κυριαρχεί από άκρου σε άκρο της Ελλάδας για τον πρώην εργοδότη του: Η κρεατομηχανή των ΜΜΕ;

Και να το γράφει αυτό ένας επώνυμος υπάλληλος του Κρεοπωλείου!!!

radical30
radical30
radical30
Admin

Εγγραφή : 28/09/2009
Δημοσιεύσεις : 3499
Τόπος : Πόρτο Ράφτη
Ηλικία : 93

http://radicalrvolution-radical30.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης