Radical30 World
Κάνετε κλικ σε μια φωτογραφία του Τίτλου ή στη λέξη Φόρουμ για να δείτε τα θέματα μας.

Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Radical30 World
Κάνετε κλικ σε μια φωτογραφία του Τίτλου ή στη λέξη Φόρουμ για να δείτε τα θέματα μας.
Radical30 World
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Σύνδεση

Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου

Πρόσφατα Θέματα
» 5 Μαρτίου 1943: Η μεγαλύτερη νίκη της Αντίστασης.
Η Αλλοτρίωση... EmptyΚυρ 06 Μαρ 2016, 12:59 από radical30

» Forsaken-2015 ******
Η Αλλοτρίωση... EmptyΔευ 22 Φεβ 2016, 10:13 από radical30

» The First Grader *******
Η Αλλοτρίωση... EmptyΔευ 08 Φεβ 2016, 13:05 από radical30

» Περί των "Κοινών Αγαθών"
Η Αλλοτρίωση... EmptyΠαρ 05 Φεβ 2016, 02:20 από radical30

» Ο δικός μου "χιονάνθρωπος"
Η Αλλοτρίωση... EmptyΤετ 03 Φεβ 2016, 06:11 από radical30

» Δημήτρης Βαρδαβάς
Η Αλλοτρίωση... EmptyΤετ 03 Φεβ 2016, 04:52 από radical30

» Η "Νονά"
Η Αλλοτρίωση... EmptyΣαβ 23 Ιαν 2016, 06:11 από radical30

Μάης 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Ημερολόγιο Ημερολόγιο

Ψηφοφορία
Τροφοδοσία RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Παρόντες χρήστες
47 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 47 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 151, στις Τρι 19 Νοε 2019, 12:57

Η Αλλοτρίωση...

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Η Αλλοτρίωση... Empty 'ΑΝ' ΤΟΥ ΚΙΠΛΙΝΓΚ

Δημοσίευση  ΣΥΓΑΠΑ Δευ 30 Αυγ 2010, 08:12

ΑΝ
Του Rudyard Kipling
ΑΝ μπορείς να κρατιέσαι νηφάλιος όταν όλοι τριγύρω τα έχουν χαμένα και φταίχτη σε κράζουν για τούτο,
ΑΝ μπορείς να πιστεύεις σε σένα, όταν όλοι αμφιβάλουν για σένα,
ΑΝ μπορείς να προσμένεις χωρίς να αποκάνεις ποτέ καρτερώντας,
Κι ΑΝ σε μπλέξουνε ψεύτες εσύ σε ψευτιές δεν ξεπέσεις,
Κι ΑΝ μισημένος κρατάς τη ψυχή σου κλεισμένη στο μίσος, μα χωρίς και να δείχνεις ποτέ περισσή καλοσύνη,
Και πάρα πολύ συνετός στις κουβέντες σου νάσαι. . . .
ΑΝ μπορείς να ονειρεύεσαι χωρίς ποτέ να γίνεις των ονείρων σου σκλάβος,
Κι ΑΝ στοχάζεσαι πάντα , μα χωρίς τη Σκέψη να κάνεις σκοπό σου,
ΑΝ μπορείς να ανταμώνεις τον θρίαμβο αλλά και την ήττα και να φέρεσαι πάντα και στους δυο αυτούς ολόιδια.
ΑΝ μπορείς να υποστείς την αλήθεια που λες να τη βλέπεις διεστραμμένη από αχρείους και να γίνεται για βλάκες παγίδα. . .
Κι ΑΝ της ζωής σου το έργο μπορείς να το βλέπεις συντρίμμια και να το χτίζεις ξανά με φθαρμένα εργαλεία. . .
ΑΝ μπορείς να στοιβάζεις τα κέρδη, το βιός σου και σε μια ζαριά να ρισκάρεις τα πάντα και να χάνεις . . .
και πάλι να αρχίζεις από το άλφα . . . δίχως ποτέ μια κουβέντα να πεις για τα κέρδη που πάνε. . .
ΑΝ μπορείς να αναγκάσεις τα νεύρα, τους μυς, τη καρδιά σου, να δουλεύουν ακόμα για σένα κι αφού σπάσουν και παραλύσουν . . .
Κι έτσι να μπορείς να κρατάς όταν μέσα σου δεν υπάρχει άλλο από τη θέληση που τους προστάζει : “Βαστάτε”
ΑΝ με τα πλήθη μιλώντας φυλάξεις την πάσα αρετή σου . . .
Κι ΑΝ με Ρηγάδες παρέα δε χάσεις το νου σου
Κι ΑΝ ούτε εχθροί μα ούτε φίλοι μπορούν να σε πλήξουν
Κι ΑΝ λογαριάζεις τους πάντες αλλά και κανέναν περίσσια. . .
Κι ΑΝ μπορείς να διανύεις στο κάθε λεπτό που αδυσώπητο τρέχει , όλο το δρόμο που πρέπει να γίνει μες τους εξήντα του χτύπους,
. . . . . τότε δική σου θε ναναι όλη η Γή κι ότι μέσα της κλείνει . . .
Και το τρανότερο ! ! ! . . . . . τότε πια γέννηκες Άντρας παιδί μου . . . .


ΣΥΓΑΠΑ

Εγγραφή : 27/08/2010
Δημοσιεύσεις : 4

http://http:www.sos-sygapa.eu

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η Αλλοτρίωση... Empty Η Αλλοτρίωση...

Δημοσίευση  radical30 Σαβ 22 Μάης 2010, 04:59

Η Αλλοτρίωση της ελληνικής κοινωνίας του καθηγητή Γ. Πιπερόπουλου
απόσπασμα: "Μιά από τις περισσότερο δραματικές διαστάσεις της αλλοτρίωσης του σύγχρονου ανθρώπου είναι η γέννηση και εκδήλωση της ψυχοκοινωνικής «απάθειας» δηλαδή της παθητικής αποδοχής του γεγονότος ότι τα μεμονωμένα άτομα αδυνατούμε να επηρεάσουμε τις διαδικασίες που χαρακτηρίζουν το κοινωνικό σύστημα.
Η "απάθεια" του νεο-Ελληνα - όχι μόνο κατοίκου της Αθήνας ή της Θεσσαλονίκης – αλλά και ικκρότερων επαρχιακών πόλεων διαφαίνεται και σε κρούσματα ψυχοκοινωνικής παθολογίας όπως είναι η αύξηση της απρόσωπης και βάρβαρης μικρομεσαίας εγκληματικότητα αλλά και η ακραία δραμτική περίπτωση όταν κάποιος μοναχικός συγκάτοικος στην πολυκατοικία μας πεθάνει χρειάζεται «να μυρίσει το πτώμα του» για να αντιληφθούμε οι υπόλοιποι - δήθεν γείτονες - ότι για τον άγνωστο αυτόν συνάνθρωπό μας έκλεισε η παρένθεση μιάς ζωής… "



Σχεδόν σε κάθε περίπτωση - κατηγορία αλλοτρίωσης, όπως με απλά ελληνικά μάς την κάνει "πενηνταράκια" ο Πιπερόπουλος, εγώ αναγνώρισα τον εαυτό μου. Και στο μέτρο της παρησίας τού καθένα μας, το ίδιο νομίζω πως συμβαίνει και σε σας. Άρα τι γίνεται;
Την κάτσαμε τη βάρκα και περιμένουμε τι και από ποιούς; Όταν πριν λίγες μέρες "παρακάλαγα" τη Παναγιά να κάνει γενικό ξεσκαρτάρισμα και ν' αφήσει μόνα τους τα παιδιά και τα ζώα στη τύχη τους, θεωρήθηκα -και ήμουν- υπερβολικός.
Αλλά εγώ δεν είμαι Πιπερόπουλος, ένας πρώην υπάλληλος είμαι και ένας νυν εξοργισμένος σκατόγερος παππούς.
Μιλάω μόνο με τη ψυχή μου και τα λέμε καλά.
Ας περιμένουμε λοιπόν να δούμε που θα κάτσει η μπίλια!!
Πάντως εμείς στους χαμένους θα είμαστε. ΧΕΡΙΑ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΚΟΠΌΥΝ (πρός Θεού δεν είναι και κομψό)

Ε, ΤΟΤΕ ΑΣ ΚΟΨΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΚΩΛΟΥΣ....
radical30
radical30
Admin

Εγγραφή : 28/09/2009
Δημοσιεύσεις : 3499
Τόπος : Πόρτο Ράφτη
Ηλικία : 93

http://radicalrvolution-radical30.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης