Radical30 World
Κάνετε κλικ σε μια φωτογραφία του Τίτλου ή στη λέξη Φόρουμ για να δείτε τα θέματα μας.

Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Radical30 World
Κάνετε κλικ σε μια φωτογραφία του Τίτλου ή στη λέξη Φόρουμ για να δείτε τα θέματα μας.
Radical30 World
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Σύνδεση

Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου

Πρόσφατα Θέματα
» 5 Μαρτίου 1943: Η μεγαλύτερη νίκη της Αντίστασης.
Νεο-Σταλινισμός EmptyΚυρ 06 Μαρ 2016, 12:59 από radical30

» Forsaken-2015 ******
Νεο-Σταλινισμός EmptyΔευ 22 Φεβ 2016, 10:13 από radical30

» The First Grader *******
Νεο-Σταλινισμός EmptyΔευ 08 Φεβ 2016, 13:05 από radical30

» Περί των "Κοινών Αγαθών"
Νεο-Σταλινισμός EmptyΠαρ 05 Φεβ 2016, 02:20 από radical30

» Ο δικός μου "χιονάνθρωπος"
Νεο-Σταλινισμός EmptyΤετ 03 Φεβ 2016, 06:11 από radical30

» Δημήτρης Βαρδαβάς
Νεο-Σταλινισμός EmptyΤετ 03 Φεβ 2016, 04:52 από radical30

» Η "Νονά"
Νεο-Σταλινισμός EmptyΣαβ 23 Ιαν 2016, 06:11 από radical30

Απρίλιος 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Ημερολόγιο Ημερολόγιο

Ψηφοφορία
Τροφοδοσία RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Παρόντες χρήστες
51 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 51 επισκέπτες :: 1 μηχανή αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 151, στις Τρι 19 Νοε 2019, 12:57

Νεο-Σταλινισμός

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Νεο-Σταλινισμός Empty Απ: Νεο-Σταλινισμός

Δημοσίευση  Admin Σαβ 22 Μάης 2010, 22:53

Admin
Admin
Admin

Εγγραφή : 27/09/2009
Δημοσιεύσεις : 65

https://radicalworld.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νεο-Σταλινισμός Empty Απ: Νεο-Σταλινισμός

Δημοσίευση  radical30 Πεμ 20 Μάης 2010, 15:05

G3M έγραψε:> Αλέξης Τσίπρας
Και με την ευκαιρία "κωλόπαιδο" λες ο Τσίπρας αλλά "κωλόπαιδο" και ο Χελάκης ε ? > Ο Γ. Χελάκης και ο αποκλεισμός του Φ. Κουβέλη
Υ.Γ. Μόνο που όπως αντιδράς με τον Ολυμπιακό, επειδή τα πράγματα δεν πάνε κατά πως τα θέλεις, αντιδράς και σε άλλα θέματα.
Μήπως δεν είμαι εγώ τελικά το "κέντρο του κόσμου" που δεν απαιτώ να μου πηγαίνουν τα πράγματα κατά πως τα θέλω ?
Υπάρχει λόγος να συγχίζομαι;

Κάθε άλλο βέβαια - Δεν πρέπει να συγχίζεσαι - Σε χρειαζόμαστε - Αλλά δεν πρέπει και να προγκάς...


Γι' αυτό θυμάμαι τη συζήτηση με τον bildil (?) και τις γεροντικές μου εμμονές και κλείνομαι στο Γεντί Κουλέ εκτείοντας τη ποινή μου...
radical30
radical30
Admin

Εγγραφή : 28/09/2009
Δημοσιεύσεις : 3499
Τόπος : Πόρτο Ράφτη
Ηλικία : 93

http://radicalrvolution-radical30.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νεο-Σταλινισμός Empty Απ: Νεο-Σταλινισμός

Δημοσίευση  G3M Πεμ 20 Μάης 2010, 13:11

> Αλέξης Τσίπρας
Και με την ευκαιρία "κωλόπαιδο" λες ο Τσίπρας αλλά "κωλόπαιδο" και ο Χελάκης ε ?
> Ο Γ. Χελάκης και ο αποκλεισμός του Φ. Κουβέλη

Νεο-Σταλινισμός Koybel10 > "Παράθυρο" για αποχώρηση ανοίγει ο Φ. Κουβέλης

Υ.Γ. Μόνο που όπως αντιδράς με τον Ολυμπιακό, επειδή τα πράγματα δεν πάνε κατά πως τα θέλεις, αντιδράς και σε άλλα θέματα.
Μήπως δεν είμαι εγώ τελικά το "κέντρο του κόσμου" που δεν απαιτώ να μου πηγαίνουν τα πράγματα κατά πως τα θέλω ?
G3M
G3M

Εγγραφή : 30/09/2009
Δημοσιεύσεις : 213

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νεο-Σταλινισμός Empty Απ: Νεο-Σταλινισμός

Δημοσίευση  radical30 Τετ 19 Μάης 2010, 13:57

Στο έχω πει ξανά και ξανά. Φέτος είναι ζήτημα αν παρακολούθησα στο β' γύρο ολόκληρο ματς του Θρύλου πάνω από 2 φορές. Σήμερα ούτε καν άνοιξα την ΤΒ. Μπορεί να είμαι οπαδός του Θρύλου αλλά δεν σημαίνει ότι θα γίνω καψούρης. Είχα κακομάθει αλλά έτσι είναι η ζωή: με τα πάνω και τα κάτω.....
radical30
radical30
Admin

Εγγραφή : 28/09/2009
Δημοσιεύσεις : 3499
Τόπος : Πόρτο Ράφτη
Ηλικία : 93

http://radicalrvolution-radical30.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νεο-Σταλινισμός Empty Απ: Νεο-Σταλινισμός

Δημοσίευση  G3M Τετ 19 Μάης 2010, 12:20

Καλά σε καίει τόσο πολύ η απάντηση στο ερώτημα που παράτησες τον αγώνα του "Θρύλου" παρόλο που λες "-γιατί στη ζωή μου υπήρξα οπαδός μόνο του "θρύλου"" για να δεις αυτό ????
Πάντως για τον "Θρύλο" θα σου πω ότι τελικά (αν δεν είδες το τέλος), βγήκε 4ος και αρχίζει προκριματικά στις 15 Ιουλίου.
G3M
G3M

Εγγραφή : 30/09/2009
Δημοσιεύσεις : 213

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νεο-Σταλινισμός Empty Απ: Νεο-Σταλινισμός

Δημοσίευση  radical30 Τετ 19 Μάης 2010, 11:48

'Ερηµος

του Δηµήτρη Μητρόπουλου

ΟΤΑΝ ΡΩΤΗΣΑΝ τον Αλέξη Τσίπρα «πώς θα το λένε το µωρό», απάντησε ότι για το όνοµα του νεογέννητου γιου του «θα πρέπει να ψηφίσουν πρώτα οι συνιστώσες του ΣΥΡΙΖΑ». Το καλαµπούρι είναι καρπός των εσωκοµµατικών εµπειριών του Αλέξη.

ΔΕΝ ΣΥΝΙΣΤΑ υπερβολή. Ο αντίπαλος του Τσίπρα για την προεδρία - και επικεφαλής των Ανανεωτών - Φώτης Κουβέλης απέτυχε να εκλεγεί σύνεδρος από την Οργάνωση Καλλιθέας. Για όσους µπερδεύονται µε τα κοµµατικά, ο ΣΥΝ έχει έκτακτο συνέδριο, αλλά ο Κουβέλης δεν εξελέγη αντιπρόσωπος. Κι αυτό παρά το γεγονός ότι είναι ο κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος του ΣΥΡΙΖΑ.

ΤΟ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ θυµίζει κωµωδία πολιτικών παρεξηγήσεων. Είναι όµως αληθινό. Δείχνει επίσης πόσο έχει ριζοσπαστικοποιηθεί η κοµµατική βάση ή - µε λιγότερο γενναιόδωρη έκφραση - ότι οι εσωκοµµατικές διαδικασίες του ΣΥΝ θυµίζουν σε ορισµένες περιπτώσεις τα χειρότερα των φοιτητικών εκλογών. Το ρεπορτάζ λέει ότι η σταυροδοσία καθοδηγήθηκε τακτικά από την Αριστερή Ανασύνθεση - που είναι δυνατή στην Καλλιθέα -, ώστε να πριµοδοτηθεί ο πρώην αντιδήµαρχος Καλλιθέας Παναγιώτης Γαλανόπουλος, που είναι Ανανεωτικός, εις βάρος του Κουβέλη. Προφανώς, ο στόχος επετεύχθη.

Ο ΚΟΥΒΕΛΗΣ είναι ένας ήπιος προοδευτικός αριστερός πολιτικός. Εχει φωνή, έχει ποιότητα, ενώ διαθέτει και νηφαλιότητα. Διατηρεί µια αυτονοµία σκέψης, όπως φάνηκε κι όταν πήρε θέση υπέρ της επανεκλογής Παπούλια. Στον ορίζοντα της τελευταίας διετίας ο Κουβέλης βγαίνει µάλιστα κερδισµένος και, σ’ έναν βαθµό, δικαιωµένος. Η εκλογή του Τσίπρα ήταν το επιστέγασµα της επικυριαρχίας Αλαβάνου. Ολα αυτά όµως κράτησαν έξι µήνες. Ο Αλέξης αποκληρώθηκε πολιτικά από τον Αλέκο, που µετά περιθωριοποιήθηκε. Οι ευρωεκλογές αποδείχθηκαν ναυάγιο, αλλά ο Τσίπρας έφθασε τελικά στην ακτή στις εκλογές του Οκτωβρίου. ΣΥΝ και ΣΥΡΙΖΑ είναι σε διάσταση ενώ η κοµµατική βάση υποφέρει από µετατραυµατικό σύνδροµο, που οδηγεί σε τυφλές µάχες µικρών οµάδων, όπως φάνηκε στην Καλλιθέα. Δηλαδή µια νεοαριστερή Βαβέλ.

ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ από εδώ και πέρα; Ο ΣΥΝ του Τσίπρα δεν είναι ενός ανδρός αρχή, είναι όµως σαφώς «one man show», βοηθούσης της φωτογένειας του Αλέξη στην τηλεόραση και της καλής παρουσίας του στη Βουλή. Η αντίληψη αυτή δεν αφήνει χώρο για άλλα πρόσωπα. Ετσι, ο Φώτης Κουβέλης βρίσκεται µετέωρος ανάµεσα στην οµάδα του Τσίπρα και τους σκληρούς φραξιονιστές της βάσης. Ακόµη χειρότερα: όλα αυτά συµβαίνουν ενώ το ΔΝΤ έχει τραβήξει το ΠΑΣΟΚ πολύ πιο δεξιά, αφήνοντας τους Ανανεωτές σε ένα κοµµάτι πολιτικής ερήµου.

Το ερώτημα δεν απαντήθηκε...


Έχει επεξεργασθεί από τον/την radical30 στις Πεμ 20 Μάης 2010, 03:20, 2 φορές συνολικά
radical30
radical30
Admin

Εγγραφή : 28/09/2009
Δημοσιεύσεις : 3499
Τόπος : Πόρτο Ράφτη
Ηλικία : 93

http://radicalrvolution-radical30.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νεο-Σταλινισμός Empty Απ: Νεο-Σταλινισμός

Δημοσίευση  Admin Τετ 19 Μάης 2010, 04:31

Εδώ λέει ότι ο Τσίπρας τον υποστήριξε > Αποκλεισμός του Φ. Κουβέλη

αλλά ο Φ. Κουβέλης τη θεωρεί "οφειλόμενη πράξη" > Συνέντευξη του Φ. Κουβέλη


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Admin στις Πεμ 20 Μάης 2010, 12:56, 2 φορές συνολικά
Admin
Admin
Admin

Εγγραφή : 27/09/2009
Δημοσιεύσεις : 65

https://radicalworld.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νεο-Σταλινισμός Empty Τα κωλόπαιδα

Δημοσίευση  radical30 Τετ 19 Μάης 2010, 03:48

Τα τελευταία χρόνια μια νέα ασθένεια έχει αρχίσει να εισβάλει στον οργανισμό της πολιτικής μας ζωής: ο κωλοπαιδισμός. Κάποτε μιλάγαμε για τη "γεννιά του Πολυτεχνείου", ύστερα ακούσαμε για τη "γεννιά των σαραντάρηδων", τώρα όμως δεν μιλάμε για γεννιά, μιλάμε για άτομα.

Χαρακτηριστικός εκφραστής του "κωλοπαιδισμού" υπήρξε, πέρα από κάθε αμφιβολία, ο πρώην Πρωθυπουργός και Αρχηγός της ΝΔ, ο μακαρίτης Κώστας-Μπουχέσας-Καραμανλής. Δεν θα ασχοληθώ άλλο με αυτό το άτομο, ότι είχα να του σούρω το έκανα και τώρα περιμένω το πότε θα καθίσει στο "σκαμνί" για να εισπράξει τα δέοντα. 'Αλλωστε δεν ανήκα ποτέ ούτε και ψήφισα αυτή τη παράταξη. Σαν πολίτης τον κρίνω, γιατί τα εγκλήματά του αφορούν και κατέστρεψαν όλη τη χώρα.

Ενα καινούργιο "κωλόπαιδο" με απασχολεί, όλο και περισσότερο, τον τελευταίο καιρό. Ούτε και αυτού είμαι οπαδός -γιατί στη ζωή μου υπήρξα οπαδός μόνο του "θρύλου", αλλά αυτό το "νούμερο" με αγγίζει λόγω αριστερής ιδεολογίας -αν υφίσταται πλέον αυτός ο όρος. Και αναρωτιέμαι, πως φτάσαμε στο χάλι να έχει ανακυρηχθεί "μπροστάρης" μιας παράταξης που τίμησαν με τους αγώνες τους και τη έντιμη προσωπικοτητά τους, άνδρες όπως ένας Κύρκος ή ένας Παπαγιαννάκης, για να μην επεκταθώ σε ονοματολογία;

Αναφέρομαι στον "σύντροφο" Τσίπρα. Πούθε κρατάει η σκούφια αυτού τού πιτσιρικά; Πως και πότε έκανε κάτι στη ζωή του, ακόμη και την ιδιωτική, ώστε να του "ανατεθεί" αυτός ο ηγετικός ρόλος; Ρωτάω με κάθε ειλικρίνεια, γιατί λόγω ηλικίας και απόσυρσης στα ορεινά του Πόρτο Ράφτη, δεν είμαι και ο πιο ενημερωμένος πολίτης. Όσα ξέρω, τα ξέρω από τα νέα των ΜΜε, άρα δεν ξέρω τίποτα...Γι' αυτό και ρωτάω εσάς, μάλλον ρητορικά.

Όμως δεν είναι καθόλου ρητορική η άποψή μου για "κωλοπαιδισμό".
Αν είναι δυνατόν, κάποιος Τσίπρας να αποπέμπει ένα Κούβελη; Από πότε και πως, μπορεί ένας "σόγαμπρος" να κάνει κουμάντο σε μια οικογένεια; Ποιοί και με ποιό σκοπό παρέδωσαν τα κλειδιά αυτής της παράταξης σ' ένα "κωλόπαιδο"; Μπορεί, ξέρει κάποιος να μου πει;
radical30
radical30
Admin

Εγγραφή : 28/09/2009
Δημοσιεύσεις : 3499
Τόπος : Πόρτο Ράφτη
Ηλικία : 93

http://radicalrvolution-radical30.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νεο-Σταλινισμός Empty Επικαιρότητα - Ειδήσεις

Δημοσίευση  Admin Τετ 19 Μάης 2010, 03:07

Admin
Admin
Admin

Εγγραφή : 27/09/2009
Δημοσιεύσεις : 65

https://radicalworld.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νεο-Σταλινισμός Empty Νεο-Σταλινισμός

Δημοσίευση  radical30 Τετ 19 Μάης 2010, 02:33

Του Γιώργου Χρ. Παπαχρήστου

ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΙΚΟΣ ο αποκλεισμός του Φώτη Κουβέλη από το έκτακτο συνέδριο του Συνασπισμού. Ωσάν να έχει την πολυτέλεια να διαθέτει πολλά στελέχη της εμβέλειας, της ευπρέπειας και της αποτελεσματικότητας του Φώτη Κουβέλη, η ηγεσία του κόμματος κατάφερε να τον αποκλείσει από το συνέδριο προφανώς για να μην ακούσει την κριτική του για τα τόσα λάθη που έχει διαπράξει. Από την άρνηση να μετάσχει στη σύσκεψη των πολιτικών αρχηγών υπό τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας μέχρι τους δημόσιους εναγκαλισμούς με την ηγεσία της Δεξιάςγια να μην πάμε πιο πίσω.

Σε κάθε περίπτωση, ο αποκλεισμός του Φώτη Κουβέλη φανερώνει ότι το κόμμα που επαγγέλλεται την ανανέωση της Αριστεράς στην Ελλάδα μετέρχεται σταλινικές μεθόδους, προκειμένου να περιθωριοποιήσει ή ακόμη και να εξοντώσει πολιτικά τους εσωκομματικούς αντιπάλους της ηγεσίας. Εύγε σε όλους. Και σ΄ εκείνους που τον σχεδίασαν και σε όσους τον υλοποίησαν...

πηγή: ΤΑ ΝΕΑ
radical30
radical30
Admin

Εγγραφή : 28/09/2009
Δημοσιεύσεις : 3499
Τόπος : Πόρτο Ράφτη
Ηλικία : 93

http://radicalrvolution-radical30.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης