Radical30 World
Κάνετε κλικ σε μια φωτογραφία του Τίτλου ή στη λέξη Φόρουμ για να δείτε τα θέματα μας.

Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Radical30 World
Κάνετε κλικ σε μια φωτογραφία του Τίτλου ή στη λέξη Φόρουμ για να δείτε τα θέματα μας.
Radical30 World
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Σύνδεση

Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου

Πρόσφατα Θέματα
» 5 Μαρτίου 1943: Η μεγαλύτερη νίκη της Αντίστασης.
Κοινωνια - Θρησκεια κ.α. EmptyΚυρ 06 Μαρ 2016, 12:59 από radical30

» Forsaken-2015 ******
Κοινωνια - Θρησκεια κ.α. EmptyΔευ 22 Φεβ 2016, 10:13 από radical30

» The First Grader *******
Κοινωνια - Θρησκεια κ.α. EmptyΔευ 08 Φεβ 2016, 13:05 από radical30

» Περί των "Κοινών Αγαθών"
Κοινωνια - Θρησκεια κ.α. EmptyΠαρ 05 Φεβ 2016, 02:20 από radical30

» Ο δικός μου "χιονάνθρωπος"
Κοινωνια - Θρησκεια κ.α. EmptyΤετ 03 Φεβ 2016, 06:11 από radical30

» Δημήτρης Βαρδαβάς
Κοινωνια - Θρησκεια κ.α. EmptyΤετ 03 Φεβ 2016, 04:52 από radical30

» Η "Νονά"
Κοινωνια - Θρησκεια κ.α. EmptyΣαβ 23 Ιαν 2016, 06:11 από radical30

Μάης 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Ημερολόγιο Ημερολόγιο

Ψηφοφορία
Τροφοδοσία RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Παρόντες χρήστες
47 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 47 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 151, στις Τρι 19 Νοε 2019, 12:57

Κοινωνια - Θρησκεια κ.α.

4 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Κοινωνια - Θρησκεια κ.α. Empty Θεοί ή σατανάδες?

Δημοσίευση  radical30 Τρι 20 Απρ 2010, 01:50

The-Kingdom-of-God - Θεοί ή σατανάδες?

Ούτε το πρώτο σίγουρα, αλλά προφανώς ούτε το δεύτερο.
Το "Βασίλειο-των-Θεών" είναι ξεκάθαρα η μεγαλύτερη και αρχαιότερη Πολυεθνική Εταιρία, με πανίσχυρα υποκαταστήματα σε όλο το Κόσμο, υπό τον ευρηματικό τίτλο "Θρησκεία".
Το "εμπόρευμα" που προωθούν ονομάζετα Πίστη και ούτε καν είναι εκείνη που το εφεύρε ή κατασκεύασε. Η αίσθηση και η ανάγκη της Πίστης είναι σύμφυτη με την ανθρώπινη υπόσταση, όπως είναι και η ελπίδα, ο φόβος, η αμφιβολία κλπ.
Οι ίδιοι οι άνθρωποι, από τη στιγμή που άρχισαν να δημιουργούνται οι πρώτες Κοινότητες συμβίωσης (Κοινωνίες), εδημιούργησαν και τους "θεούς" τους: Ο θεός του "Καλού", του "Κάκού" ο "Τιμωρός", του "Δίκαιου", του "Πολέμου" και πάει λέγοντας...
E, εδώ είδαν φώς και μπήκαν, οι Έμποροι των Εθνών και έτσι έστησαν το πανίσχυρο "Παραμύθι" των Θρησκειών", που νομίζω ότι είναι και ένα ακατάρριπτο best seller. Το video στην αρχή νομίζω ότι θα με διακαιώσει...
radical30
radical30
Admin

Εγγραφή : 28/09/2009
Δημοσιεύσεις : 3499
Τόπος : Πόρτο Ράφτη
Ηλικία : 93

http://radicalrvolution-radical30.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κοινωνια - Θρησκεια κ.α. Empty Απ: Κοινωνια - Θρησκεια κ.α.

Δημοσίευση  radical30 Παρ 15 Ιαν 2010, 12:20

Admin έγραψε:Ανεξιθρησκεία έχουμε (τουλάχιστον στο Forum), οπότε ο καθένας μπορεί να πιστεύει ότι θέλει ή και να είναι άθεος. Μπορούμε να έχουμε τις απόψεις μας, χωρίς βέβαια να προσβάλλουμε τις θρησκείες και τις ιδέες των άλλων. Το video που λέτε το έχουμε βάλει τελικά και στην Ενότητα: "Videos εκτός των Μουσικών" και στο Θέμα: "10 ενδιαφέροντα videos" υπάρχει σαν 3ο & 4o videos ("Zeitgeist" The movie): > 10 ενδιαφέροντα videos
Πράγματι, τώρα που ξαναδιαβάζω αυτά που έγραψα πριν κάτι μήνες για τους Θεούς, ύστερα από το σχετικό διάλογο που είχατε εσύ και ο Τεό (από τους καλύτερους που είδαμε στούς Αgents και εδώ στο World), ήταν υπερβολικά αιχμηρά διατυπωμένα, έτσι που απογυμνώθηκαν από την όποια αλήθεια τους και καλά να πάθω. Αν μπορούσα θα το ξανάγραφα αλλιώς...
Σαν ανεξίθρησκοι, όμως, που είμαστε εδώ στο Φόρουμ, ας δείξετε κατανόηση και σε ένα άθεο όπως εγώ!! Γιατί πιστεύοντας ΜΟΝΟ στην ανθρώπινη φύση του Ιησού Χρηστού και της Μητέρας του, απορρίπτω μια κι' έξω την ύπαρξη του Θεού (κρίνου). Και θέλω να είμαι όσο γίνεται συνεπής.
radical30
radical30
Admin

Εγγραφή : 28/09/2009
Δημοσιεύσεις : 3499
Τόπος : Πόρτο Ράφτη
Ηλικία : 93

http://radicalrvolution-radical30.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κοινωνια - Θρησκεια κ.α. Empty Απ: Κοινωνια - Θρησκεια κ.α.

Δημοσίευση  Admin Παρ 01 Ιαν 2010, 08:09

Ανεξιθρησκεία έχουμε (τουλάχιστον στο Forum), οπότε ο καθένας μπορεί να πιστεύει ότι θέλει ή και να είναι άθεος. Μπορούμε να έχουμε τις απόψεις μας, χωρίς βέβαια να προσβάλλουμε τις θρησκείες και τις ιδέες των άλλων. Το video που λέτε το έχουμε βάλει τελικά και στην Ενότητα: "Videos εκτός των Μουσικών" και στο Θέμα: "10 ενδιαφέροντα videos" υπάρχει σαν 3ο & 4o videos ("Zeitgeist" The movie) :
> 10 ενδιαφέροντα videos


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Admin στις Κυρ 13 Μαρ 2011, 04:38, 4 φορές συνολικά
Admin
Admin
Admin

Εγγραφή : 27/09/2009
Δημοσιεύσεις : 65

https://radicalworld.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κοινωνια - Θρησκεια κ.α. Empty Κοινωνία - Θρησκεία κ.ά.

Δημοσίευση  radical30 Παρ 01 Ιαν 2010, 07:58

Γιώργο, μόλις τώρα πρόσεξα την προτροπή σου. Το video αυτό το έχω στείλει και στον Τεό. Εμένα μου το έστειλε ο ανηψιός μου (γιος του αδελφού μου).
Το όποιο ενδιαφέρον μου προκάλεσε, δεν αφορούσε τα περί θρησκειών, αυτές τις έχω χεσμένες μαζί με τους θεούς τους, πολύ έγκαιρα, έτσι που μάλλον χαμογελάω σαρκαστικά με το τι και πως ή το ποιός και που.
Εφτασα τα 79 και τον προκαλώ στα ίσια από τα 20, τον θεό των χριστιανών (και άλλων). Και δεν κατάφερε ούτε να μου κλ...ι τ' α.....α, έστω από τσαντίλα.

Αν, ξαναλέω Αν, υπάρχει ανάγκη να ανακαλύψουμε κάποια δύναμη, να την ονομάσουμε Γεραμπή (έκφραση του πατέρα μου για το "θεό") και να πιστέψουμε ότι μας προστατεύει, αυτό αφορά ΜΟΝΟ ανθρωπους φοβισμένους από την ίδια τη ζωή τους.
Το video, πρέπει να το δεις μέχρι τέλους και θα καταλάβεις τι εννοώ ...
Επί τέλους !!! > «Zeitgeist»: Το κίνημα έφθασε και στην Ελλάδα!
radical30
radical30
Admin

Εγγραφή : 28/09/2009
Δημοσιεύσεις : 3499
Τόπος : Πόρτο Ράφτη
Ηλικία : 93

http://radicalrvolution-radical30.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κοινωνια - Θρησκεια κ.α. Empty Κοινωνία - Θρησκεία κ.ά.

Δημοσίευση  G3M Παρ 01 Ιαν 2010, 07:55

Μπήκα και είδα 10 λεπτά περίπου από το πρώτο βίντεο που μου είπατε (που είναι βέβαια πολύ μεγάλο -σχεδόν 2 ώρες νομίζω) και φαίνεται ενδιαφέρον. Θα προσπαθήσω κάποια στιγμή να το παρακολουθήσω περισσότερο. Πάντως η εισαγωγή μου θύμισε μιαν εκπομπή από το "Αθέατος κόσμος", που έλεγε για την προσπάθεια που θα κάνουν οι "Εξουσιαστές" να πουν ότι θα πρέπει να ξεχάσει ο κόσμος τα περι των διαφόρων θρησκειών και των Θεών τους και να παρουσιάσουν έναν νέο Μεσσία και μάλιστα για να αυθυποβάλουν τον κόσμο, θα τον παρουσιάσουν με μορφή ολογραφήματος, πάνω από τους ουρανούς πολλών χωρών, με χρήση λέιζερ και άλλα τέτοια κόλπα, ώστε να περάσουν τη "γραμμή" τους στην Οικουμένη. Το Google μεταφράζει το Zeitgeist (από τα γερμανικά), σαν "Σημεία των καιρών"

Από το παλιό Blog "The Agents"
G3M
G3M

Εγγραφή : 30/09/2009
Δημοσιεύσεις : 213

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κοινωνια - Θρησκεια κ.α. Empty Κοινωνία - Θρησκεία κ.ά.

Δημοσίευση  Teo Παρ 01 Ιαν 2010, 07:50

Μου φαινεται οτι τελικα λεμε το ιδιο πραγμα, οτι ακομα δεν εχουμε φτασει στο απαραιτητο νοητικο επιπεδο για να καταλαβουμε τι μας γινεται. Δεν θεωρω τον εαυτο μου διανοια επειδη καταλαβα οτι αυτο που μας λενε απλα δεν "παιζει" , αλλα θεωρω οτι αυτοι που το πιστευουν δεν βλεπουν!!!
Υπαρχουν επιστημονικα αποδεδειγμενα στοιχεια που την θρησκεια μας την βγαζουν λαθος.
Απολιθωματα εκατομυριων ετων λενε οτι η ηλικια της γης ειναι ( 10.000.000.000 χρονια, δεν το θυμαμαι ακριβως) και στην βιβλο λεει οτι ειναι πολυ νεωτερη. Μια μικρη διαφορα αλλα με σημασια.
Το πειραμα στο CERN δε θα μας πει μονο, αν υπαρχει, η οχι θεος, αλλα μας στελνει και ενα μηνυμα. Το πως θα καταφερουμε σαν ανθρωπινο γενος να συνηπαρξουμε, απο τη στιγμη που θα υπαρχουν 2 αποψεις εντελως διαφορετικες και η μια περιλαμβανει και τους ακραιους φανατικους. Μουσουλμανοι, Εβραιοι, Ορθοδοξοι κ.τ.λ. και απο οτι ξερω ο φανατισμος με οτιδηποτε ειναι αρωστια. Οποτε οι συγρουσεις ειναι σιγουρες. Και τι μας σωζει?
Πιστευω οτι η μονη μας ελπιδα ειναι η αναπτυξη του μυαλου μας. Να φτασουμε σε σημειο, οχι να χρησημοποιουμε το 100% της φαιας ουσιας ( εκει μαλον τρελαινεσαι) αλλα μεχρι ενα ικανοποιητικο βαθμο που θα μας επιτρεψει να γινουμε καλυτεροι ανθρωποι. Ουτοπικο? ισως αλλα αν εχεις ενα τετοιο σκοπο στη ζωη σου (να γινεις καλυτερος ανθρωπος) σε παει απο μονος σε κατι καλυτερο. Προτεινω στα μελη μας να δουν κατι βιντεο στο zeitgeist.gr και να κανουμε και εκει μια κουβεντα. Ειναι σχετικα με αυτο που λεμε.

Από το παλιό Blog "The Agents"
Teo
Teo

Εγγραφή : 02/10/2009
Δημοσιεύσεις : 28

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κοινωνια - Θρησκεια κ.α. Empty Κοινωνία - Θρησκεία κ.ά.

Δημοσίευση  G3M Παρ 01 Ιαν 2010, 07:46

Ο Καρλ Μαρξ είχε τους λόγους του που το είπε αυτό (Η Θρησκεία είναι το όπιο των λαών).
Αλλά ας πάρουμε τα πράγματα με τη λογική τους σειρά, σχετικά με τον Θεό, τις Θρησκείες, τις Εκκλησίες κτλ.
Καταρχήν δεν θα μιλάγαμε για όλα αυτά αν δεν υπήρχε ο Άνθρωπος μέσα από τη διαδικασία "ανάπτυξης" του χιλιάδες χρόνια ως τώρα. Από την εποχή που αντιδρούσε μόνο από ένστικτο, μέχρι και σήμερα, που έφθασε στο σημείο να μπορεί να "τινάξει" τον κόσμο στον αέρα λόγω της μεγάλης του "ανάπτυξης", όπως ίσως με τα πειράματα με το CERN στην Ελβετία.
Ξεκινάμε λοιπόν από την εποχή που το πρωτόγονο ον (άνθρωπος - ζώο), με την αδυναμία του να εξηγήσει τα διάφορα φυσικά φαινόμενα (Αστραπές, κεραυνούς, φωτιές, πλημμύρες, σεισμούς κ.ά), τρομαγμένος τα αποδίδει σε κάποιες υπέρτερες δυνάμεις που πιθανόν να τις αποκαλεί κακά πνεύματα ή κάτι άλλο.
Με την πάροδο των χρόνων και πριν φθάσει σε κάποιες ορθολογικές εξηγήσεις για το τι συμβαίνει γύρω του και μια και τα φαινόμενα της φύσης είναι πολλά, δημιουργεί πολλούς ανθρωπόμορφους Θεούς, κακούς, που προκαλούν αυτά τα φαινόμενα αλλά και καλούς, που θα τα αντιμετωπίσουν, μια και ο άνθρωπος δεν μπορεί να το κάνει μόνος του.
Ο άνθρωπος που από τη φύση του είναι περίεργο ον, ψάχνει, εξετάζει, εφευρίσκει και σιγά - σιγά αρχίζει να δαμάζει τη φύση και να εξηγεί τα διάφορα φαινόμενα και όσο η γνώση του προχωράει, τόσο και μειώνονται οι Θεοί του. Περιορίζοντας τα άγνωστα και ανεξήγητα φαινόμενα με την επιστημονική σκέψη και πρόοδο, καταλήγει στην αποδοχή μιας υπέρτατης δύναμης, ενός μόνο Θεού, που επικρατεί με διάφορες εκφράσεις και ονόματα, στις περισσότερες χώρες και κοινωνίες,
Βλέπουμε δηλαδή ότι ο φόβος και η αδυναμία του ανθρώπου να εξηγήσει διάφορα φαινόμενα και καταστάσεις τον οδήγησε στη δημιουργία των πνευμάτων, των Θεών και τέλος του ενός Θεού - Πνεύματος, μια και δεν μπορεί ακόμη να καταλάβει το μυστήριο της δημιουργίας του Κόσμου και του ίδιου και κυριαρχείται από υπαρξιακούς προβληματισμούς, όπως τη γέννηση και το θάνατο, τι γίνεται μετά τον θάνατο του, ποιο είναι το νόημα της ζωής του κ.ά.
Όπως ξέρουμε οι λίγοι άνθρωποι νομάδες στην αρχή, έγιναν μεγαλύτερες ομάδες, εγκαταστάθηκαν αργότερα κάπου και έκαναν κοινότητες με ίδια γλώσσα και συνήθειες και σιγά - σιγά ολόκληρες κοινωνίες. Οι πιο "ξύπνιοι" κατάλαβαν ότι δεν μπορούν να προχωρήσουν τα πράγματα αν ο καθένας "κάνει του κεφαλιού του" κι' έτσι δημιουργήθηκαν οι "αρχηγοί-ηγέτες" που έβαλαν τους κανόνες για συνύπαρξη και καταμερισμό των υλικών πόρων για διαβίωση (που ξέρουμε ότι όταν διαστρεβλώθηκαν, σε τι εκμεταλλεύσεις των πολλών ανθρώπων από λίγους οδήγησαν).
Ο άνθρωπος όμως είναι και "πνεύμα" κι' έτσι εκτός από τους κανόνες διαβίωσης που του έβαλαν, έπρεπε να καλυφθούν και οι πνευματικές του ανησυχίες. Κι' έτσι δημιουργήθηκαν οι διάφορες θρησκείες. Εξάλλου και οι "αρχηγοί-ηγέτες" τις δέχθηκαν γιατί έτσι μπορούσαν να "κουμαντάρουν" καλύτερα τον λαό (από αυτό και το "όπιο του λαού"). ΄Έτσι φτιάχτηκαν και οι θρησκευτικοί κανόνες και οι διάφοροι τρόποι αλλά και τόποι λατρείας και δημιουργήθηκαν οι εκκλησίες. Κι' επειδή κάποιοι έπρεπε να προωθούν και να τηρούν τα της θρησκείας και λατρείας, έγιναν και οι ιερείς (οι παπάδες).
Αυτή είναι η άποψη μου πάνω σ' αυτά που ρώτησες. Ο άνθρωπος όμως εξακολουθεί να έχει τις υπαρξιακές του ανησυχίες και ένα εσωτερικό ασίγαστο πάθος να μάθει το πως και το γιατί.
Πως και γιατί έγινε ο κόσμος, πως και γιατί έγινε ο άνθρωπος, πως και γιατί γίνονται τόσα στραβά και άδικα στον κόσμο (πόλεμοι, πείνα, αρρώστειες, φτώχεια κ.ά) και ο Θεός που είναι μεγάλος και δίκαιος όπως λένε όλες οι θρησκείες, τα δέχεται ή και τα επιβάλλει σαν τιμωρία ? Μήπως λοιπόν αυτή η "Υπέρτατη Δύναμη" (η Αγία Δύναμη που έγραψα σε προηγούμενο μου post), είναι μέσα μας ?
Μήπως πρέπει να πιστέψουμε στον εαυτό μας, χωρίς να γίνουμε ατομιστές βέβαια και να κάνουμε αυτήν την πίστη πράξη, με αισιοδοξία όπως είχες γράψει ?
Μήπως πρέπει να βαδίζουμε στη ζωή μας με πίστη στις αξίες και αρχές μας, και άσχετα από το τι μπορεί να κάνουν οι άλλοι, εμείς να είμαστε έτοιμοι να δώσουμε (κυρίως πνευματικά και ψυχικά) ?
Το να δίνεις κάτι είναι μεγαλύτερη χαρά από το να παίρνεις κάτι. Ακόμη κι' αν τελικά δεν καταφέρουμε κάτι, θα το έχουμε παλέψει (και το ταξίδι για την Ιθάκη μετράει).
Ίσως κάποτε βρούμε τις "αλήθειες" που μας καίνε. Ίσως όταν μάθουμε γιατί ο άνθρωπος χρησιμοποιεί μόνο το 10-20% της φαιάς ουσίας του εγκεφάλου του και καταφέρει και χρησιμοποιήσει και τήν υπόλοιπη. Ποιος ξέρει ?
Μέχρι τότε ας βαδίζουμε προσπαθώντας να κάνουμε πράξη, αυτά που θα μας κάνουν περήφανους για την ύπαρξη μας.


Από το παλιό Blog "The Agents"
G3M
G3M

Εγγραφή : 30/09/2009
Δημοσιεύσεις : 213

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κοινωνια - Θρησκεια κ.α. Empty Κοινωνία - Θρησκεία κ.ά.

Δημοσίευση  Teo Παρ 01 Ιαν 2010, 07:42

Σωστα ολα οσα λες αλλα ετσι ξεφευγουμε απο το θεμα μας.
Οταν σταματησα να (ζηταω) βοηθεια απο ψηλα και ειπα στον εαυτο μου οτι ''κοιτα να δεις μην περιμενεις τιποτα και απο κανενα τοτε σταματησαν και τα χαστουκια της ζωης, και πηγαν τα πραγματα προς το καλυτερο.
Φυσικα οπως ηταν αναμενομενο μειναν καποια κουσουρια αλλα τα καταπολεμαω, με μεγαλη βοηθεια απο εναν κοινο θνητο. (δεν εχω την αδεια του ακομα, να πω το ονομα του.)
Αλλα αυτο που θελω να πω ειναι οτι μηπως τελικα δεν ειναι ετσι ακριβως οπως μας τα εχουν πει?
Και εξαλου η βαση της θρησκειας μας, τα ευαγγελια και γενικοτερα ολα οσα μας λενε, ειναι αποφασεις των πρωτων, ας τους πουμε πατερες της εκλλησιας, δηλαδη απλων ανθρωπων που ηταν ομως φανατικοι και κολημενοι, οποτε και οι αποφασεις τους για το τι θα αφησουν απ'εξω δεν ηταν οι σωστες.
Και γιατι να πιστευω μια ζωη κατι που σηκωνει μεγαλη κουβεντα για το αν ειναι σωστο!!!
Κατι αλλο,εχω προσεξει πως οτιδηποτε δεν ανανεωνεται, και δεν προοδευει αλλα παραμενει κολημενο στο παρελθον, ειναι καταδικασμενο να πεθανει. Απο υλικα αγαθα μεχρι ιδεες και πιστευω.
Η επισημες διδαχες τησ θρησκειας μας βασιζονται σε κατι σημαντικο αλλα ομως εγινε πριν 2009 χρονια στην καινη διαθηκη, γιατι αν παμε στην παλαια ξεφευγει πολυ.
Και να ξεχασω και τα λογια καποιου που ειπε ''Η θρησκεια ειναι το οπιο του λαου.'' Ελπιζω να μην εκνευρισα καποιον με αυτα. Αυτα για τωρα και εις αλλα με υγεια.


Από το παλιό Blog "The Agents"
Teo
Teo

Εγγραφή : 02/10/2009
Δημοσιεύσεις : 28

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κοινωνια - Θρησκεια κ.α. Empty Κοινωνία - Θρησκεία κ.ά.

Δημοσίευση  G3M Παρ 01 Ιαν 2010, 07:37

Άσε την αλαζονεία τώρα και κατέβα τους 10 πόντους που πήρες, για να μας πεις κάτι πάνω στο θέμα του Τεο "Θρησκεία - Θεός" ? Very Happy
Αν κι' όπως έγραψα το θέμα "Θεός" τραβάει μεγάλη συζήτηση και συνήθως χωρίς κατάληξη, νομίζω ότι μια "Αγια Δύναμη" μας βοηθάει και μας οδηγεί, μια Δύναμη που βγαίνει κι' από μέσα μας, μια και ένα μικρό ή μεγάλο Θεό, κρύβουμε όλοι μας.
Teo στα δύσκολα ο άνθρωπος συνήθως παίρνει μεγάλες αποφάσεις. Κάπως έτσι ίσως κι' εσύ έγραψες το "Αισιοδοξια και πραξη, πιστευω οτι ειναι τα καλυτερα οπλα για να αντιμετωπισεις τα παντα στη ζωη". Ίσως να μην ήσουν κι' εσύ και τόσο αισιόδοξος αλλά έγραψες το τι θα έπρεπε να είσαι.


Από το παλιό Blog "The Agents"
G3M
G3M

Εγγραφή : 30/09/2009
Δημοσιεύσεις : 213

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κοινωνια - Θρησκεια κ.α. Empty Κοινωνία - Θρησκεία κ.ά.

Δημοσίευση  radical30 Παρ 01 Ιαν 2010, 07:34

Κάτι τέτοια έχουν αρχίσει να γίνονται στους Agents και με πιάνει πάλι αυτή η κρίση "βαρδαβίτιδας", που ο επιστημονικός της όρος είναι Αλαζονεία!!! και με κατατρέχει από 15χρονο παιδί. Τα πιο βασικά συμπτώματα αυτής της φοβερής ασθένειας, είναι οι ίλιγγοι και η απότομη απόκτηση σωματικού ύψους, που ενίοτε μπορεί να φθάσει και τους δέκα (10) πόντους σε ένα απόγευμα !!!
Μετά από τόσα χρόνια που συμβίωσα με αυτό το κουραστικό σύνδρομο, είχα μάθει να το ελέγχω σε αρκετά καλό βαθμό και είδικά μετά τα εβδομήντα, μπορώ να πω ότι, σχεδόν, είχε κατασιγάσει.

Από κάποια στιγμή και μετά, τα χρόνια, σε συνδιασμό με την έλλειψη επικοινωνίας και δραστηριότητας, έρχονται και σού στερούν τη χαρά της επαφής και της συζήτησης και, άρα, την ευκαιρία κάποιας νέας γνωριμίας, που θα ανέβαζε τα ντεσιμπέλ της ενεργητικότητάς μου, στο παιχνίδι του φλερτ με την επιτυχία και την επιβράβευση. Και πάνω που είχα συμβιβαστεί με την ίδέα ότι τίποτε πια δεν θα μου προξενούσε την έκπληξη και τη συγκίνηση του καινούργιου, έρχονται και εισβάλουν στη ζωή μου κάποιοι Agents, στη πλήρη σημασία του όρου και τα φέρνουν όλα καπάκι. Τα κάτω πάνω!!!

Από το παλιό Blog "The Agents"
radical30
radical30
Admin

Εγγραφή : 28/09/2009
Δημοσιεύσεις : 3499
Τόπος : Πόρτο Ράφτη
Ηλικία : 93

http://radicalrvolution-radical30.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κοινωνια - Θρησκεια κ.α. Empty Κοινωνία - Θρησκεία κ.ά.

Δημοσίευση  G3M Παρ 01 Ιαν 2010, 07:30

Εγώ Τεό πήγα να εξομολογηθώ πολύ νωρίτερα από σένα, σε ηλικία 12 ετών, γιατί με έστειλε η μητέρα μου (θρησκευόμενη κι' αυτή όπως η δική σου και μάλιστα του "πίστευε και μη ερεύνα"). Και από τότε δεν ξαναπήγα.
Σώνει και καλά ο παππάς ήθελε να βρει κάτι κακό που είχα κάνει. Αφού τον διαβεβαίωσα ότι ούτε έχω κλέψει, ούτε έχω αδικήσει κάποιον, ούτε και άλλα που μου έλεγε, με ρώτησε αν έχω πει "στο διάολο". Ναι του λέω έχω πει.
Και τι μου λέει ο ηλίθιος. Αυτό παιδί μου είναι αμάρτημα. Να κάνεις νηστεία και να προσεύχεσαι και να μην κοινωνήσεις, αλλά να ξανάρθεις για εξομολόγηση σε 15 μέρες. Ούτε που ξαναπάτησα αν και μου αρέσει σε ορισμένες φάσεις η ατμόσφαιρα και οι ύμνοι.
Τι να το κάνεις Τεό. Τα είπαμε και στο άλλο θέμα που άνοιξες, Πίστη (γενικά), σωστοί άνθρωποι γύρω σου και τέλος ελπίδα, αισιοδοξία και πράξη όπως έγραψες κι' εσύ.
Όσο για το αγάπα τον πλησίον σου κτλ θα έλεγα ότι για να δείξεις αγάπη στον πλησίον σου θα πρέπει και αυτός να την κερδίσει και για να γίνει αυτό θα πρέπει να κερδίσει την εκτίμηση και τον σεβασμό σου. Αυτό σημαίνει βέναια ότι πρέπει και εμείς πρώτα απ' όλα να έιμαστε αξιοπρεπείς και να σεβόμαστε τον εαυτό μας, για να τον σεβασθούν και οι άλλοι.
Τώρα σχετικά με τον τίτλο που έβαλες στο θέμα σου το "Θεός" δηλαδή μπορούμε να συζητάμε με τις ώρες και πάλι να μην καταλήγουμε πουθενά. Έτυχε πρόσφατα να μιλάω για κάτι σχετικό με τον Δημήτρη και του είπα ότι εμένα με εκφράζει καλύτερα το όνομα που έχει η πολύ μικρή εκκλησία, που είναι κάτω από το παλιό Υπουργείο Παιδείας, στην Μητροπόλεως. Αν δεν το ξέρεις λέγεται "Αγία Δύναμη".


Από το παλιό Blog "The Agents"
G3M
G3M

Εγγραφή : 30/09/2009
Δημοσιεύσεις : 213

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κοινωνια - Θρησκεια κ.α. Empty Κοινωνια - Θρησκεια κ.α.

Δημοσίευση  Teo Παρ 01 Ιαν 2010, 07:27

Θρησκεία - Θεός κλπ.
Μεγαλωμενος και εγω απο μια μητερα που ηταν θρησκευομενη αλλα οχι θρησκοληπτη, εμαθα σαν παιδι και εγω τα τετριμενα για τη θρησκεια μας. Δεν με ειχε τραβηξει το θεμα γιατι ειχε πολλες απαιτησεις και σαν παιδι και μετα σαν εφηβος δεν ηθελα να εχω πολλα "οχι'' στη ζωη μου, γιατι μου ειχαν μαθει οι γονεις μου να καταλαβαινω πανω κατω τη διαφορα καλου, κακου.
Μετα ακολουθησε μια 2ετια που δουλευα σε εναν τρομερα θρησκοληπτο ατομο που κοντεψε να με τρελανει! Εφυγα και δουλεψα αλλα 2 χρονια σε εναν πεντηκοστιανο. Εκει εμαθα αλλες θεωριες, και λογικα γεννηθηκαν καποιοες αποριες.
Το 2000 αρχισε μια δυσκολη πορεια στη ζωη μου, και οταν εγιναν τα πραγματα πολλυ ζορικα στραφηκα που αλλου στο θεο. Καθημερινη προσευχη και οτι αλλο συνεπαγεται. Το 2004 πηγα για πρωτη φορα στη ζωη μου να εξομολογηθω.
Εκει ηταν το σημειο που αλλαξαν ολα μεσα μου. Οχι μονο δεν με συγχωρεσε για οτι ειχα κανει αλλα και η τιμωρια που επρεπε να υποστω ηταν μια μαλακια και μιση.
Οποτε και εγω του ειπα οτι απορια ειχα. Ο χριστος συγχωρεσε τους παντες και εσυ ενας απλος ανθρωπος δεν με συγχωρεις? Αλλη απορια, το νεογεννητο αν πεθανει αβαφτιστο παει στην κολαση λογο προπατορικου ενω ο βιαστης, ο δολοφονος εχουν την ευκαιρια να μετανοησουν και να σωθουν, ενω το βρεφος θα καιγεται σε αιωνια φωτια!!!!! Γιατι του χρεωνουμε μονο τα καλα, ενω τα ασχημα ειναι του διαβολου. Η στην καλυτερη ειναι δοκιμασια πιστης. Θεος ειναι, δεν ειναι δεν ξερει αν πιστευουμε η οχι?
Περιτο να πω οτι μολις του τα ειπα αυτα κοντεψε να με πεταξει εξω απο την εκκλησια.
Απο τοτε σταματησα να πιστευω σε οτι λεει η εκκλησια.
Μετα απο πολλυ σκεψη κατεληξα στο συμπερασμα οτι το μονο που χρειαζομαι για να ειμαι (καλος) ανθρωπος ειναι το αγαπα τον πλησιον σου. Αν το κανεις αυτο τοτε ουτε θα τον κλεψεις ουτε θα τον σκοτωσεις ουτε, ουτε.....
Δεν τα λεω αυτα για να συμφωνησει καποιος μαζι μου, ουτε οτι εχω δικιο, αλλα για να ακουσω και καποιοες αλλες αποψεις, γιατι ειναι ενα θεμα που με απασχολει αρκετα.


Από το παλιό Blog "The Agents"
Teo
Teo

Εγγραφή : 02/10/2009
Δημοσιεύσεις : 28

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης