Radical30 World
Κάνετε κλικ σε μια φωτογραφία του Τίτλου ή στη λέξη Φόρουμ για να δείτε τα θέματα μας.

Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Radical30 World
Κάνετε κλικ σε μια φωτογραφία του Τίτλου ή στη λέξη Φόρουμ για να δείτε τα θέματα μας.
Radical30 World
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Σύνδεση

Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου

Πρόσφατα Θέματα
» 5 Μαρτίου 1943: Η μεγαλύτερη νίκη της Αντίστασης.
ΤΟ ΠΗΓΑΙΝΕ ΕΛΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ EmptyΚυρ 06 Μαρ 2016, 12:59 από radical30

» Forsaken-2015 ******
ΤΟ ΠΗΓΑΙΝΕ ΕΛΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ EmptyΔευ 22 Φεβ 2016, 10:13 από radical30

» The First Grader *******
ΤΟ ΠΗΓΑΙΝΕ ΕΛΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ EmptyΔευ 08 Φεβ 2016, 13:05 από radical30

» Περί των "Κοινών Αγαθών"
ΤΟ ΠΗΓΑΙΝΕ ΕΛΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ EmptyΠαρ 05 Φεβ 2016, 02:20 από radical30

» Ο δικός μου "χιονάνθρωπος"
ΤΟ ΠΗΓΑΙΝΕ ΕΛΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ EmptyΤετ 03 Φεβ 2016, 06:11 από radical30

» Δημήτρης Βαρδαβάς
ΤΟ ΠΗΓΑΙΝΕ ΕΛΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ EmptyΤετ 03 Φεβ 2016, 04:52 από radical30

» Η "Νονά"
ΤΟ ΠΗΓΑΙΝΕ ΕΛΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ EmptyΣαβ 23 Ιαν 2016, 06:11 από radical30

Μάης 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Ημερολόγιο Ημερολόγιο

Ψηφοφορία
Τροφοδοσία RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Παρόντες χρήστες
28 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 28 επισκέπτες

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 151, στις Τρι 19 Νοε 2019, 12:57

ΤΟ ΠΗΓΑΙΝΕ ΕΛΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ

Πήγαινε κάτω

ΤΟ ΠΗΓΑΙΝΕ ΕΛΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ Empty ΤΟ ΠΗΓΑΙΝΕ ΕΛΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ

Δημοσίευση  radical30 Πεμ 14 Ιουν 2012, 11:26

Διαβάστε το ρεπορτάζ της Guardian για του Έλληνες που είτε επιστρέφουν, είτε παραμένουν στη χώρα, αποφασισμένοι να παλέψουν για ένα καλύτερο αύριο.

Η οικονομική κρίση στην Ελλάδα συνεχώς βαθαίνει και είναι χιλιάδες οι νέοι άνθρωποι που φεύγουν για να αναζητήσουν κάτι καλύτερο στο εξωτερικό.
Στον αντίποδα, κάποιοι Έλληνες επιλέγουν να επιστρέψουν στη χώρα και να κολυμπήσουν κόντρα στο ρεύμα, όπως αναφέρει ρεπορτάζ της Guardian.

Περίπου ένα χρόνο πριν, η Στεφανία Ξυδιά σπούδαζε στην Αγγλία σε ένα από τα πιο γνωστά πανεπιστήμια του Λονδίνου, όταν αποφάσισε, προς έκπληξη πολλών, να επιστρέψει στην Ελλάδα κάτι που όπως η ίδια λέει ''δεν ήταν εύκολο''.

''Πιστεύω ότι αξίζει να επενδύσεις λίγα χρόνια από τη ζωή σου για να δουλέψεις σκληρά χωρίς λεφτά, αλλά να προσπαθείς να είσαι ένα κομμάτι της αλλαγής'' τονίζει η Ξυδιά.

Ανεξαρτήτως των πολιτικών θέσεων, του κοινωνικού υπόβαθρου και των διαφορετικών οραμάτων για το ιδανικό μέλλον, οι νέοι συμφωνούν σε μία μόνο θέση: την αλλαγή και την πίστη στον εαυτό τους για να το επιτύχουν.

''Υπάρχουν δύο είδη ανθρώπων που έχουν μείνει. Αυτοί που είναι απελπιστικά απαισιόδοξοι και αυτοί που είναι πολύ αισιόδοξοι'' αναφέρει ο Ορέστης Ματσούκας, 29χρονος επιχειρηματίας. Γύρισα στην Ελλάδα και μετέφερα την επιχείρησή μου, τη στιγμή που ο Γιώργος Παπανδρέου έβαζε τη χώρα στο ΔΝΤ.

''Ο τέλειος συγχρονισμός'', δηλώνει αυτοσαρκαστικά, αλλά 'ομως δεν απογοητεύεται. Εξοπλισμένος με ικανότητες και εφόδιο το υψηλό μορφωτικό επίπεδό του, θέλει να συμβάλει μέσω της εργασίας.

''Να στραφούν οι νέοι στις επιχειρήσεις''
Το σημαντικότερο για τον Ματσούκα είναι να ενθαρρύνει νέους ανθρώπους να αλλάξουν την επικρατούσα στάση στα εργασιακά. Να αποβάλλουν από την ελληνική κοινωνία το ''βόλεμα'' του δημοσίου και να στραφούν στις επιχειρήσεις.

Η Δήμητρα Κούτση, 53 ετών, ανήκει σε μία παλαιότερη γενιά αλλά έχει ζήσει πάνω από μία δεκαετία ως μετανάστρια στον Καναδά και γνωρίζει πολύ καλά πως είναι να βρίσκεσαι μακριά από το σπίτι σου.

''Ο ένας από τους δύο γιους μου είναι στο εξωτερικό. Εγώ είμαι άνεργη αλλά και αποφασισμένη να μείνω και να παλέψω με κάθε τρόπο''. ''Είμαι περήφανη που είμαι Ελληνίδα και δε θα μπορούσα να εγκαταλείψω τη χώρα μου αυτή τη δύσκολη στιγμή'' προσθέτει η Κούτση.

''Θα μπορούσα να μετακομίσω με την οικογένειά μου στο εξωτερικό αλλά δεν το κάνω'' δηλώνει ο Σωτήρης 38 ετών.

''Θα με πλήγωνε βαθύτατα να ξέρω ότι η Ελλάδα πρόκειται να μοιάζει με μία τριτοκοσμική χώρα για τα επόμενα 20-30 χρόνια. Κάτι τέτοιο θα σήμαινε ότι τα παιδιά μου δε θα είχαν την ευκαιρία να επιλέξουν αν θα ήθελαν να ζήσουν ή όχι στην Ελλάδα'' αναφέρει χαρακτηριστικά.

Όλοι ψάχνουν ένα φως στο τούνελ και αναζητούν έναν εναλλακτικό τρόπο ζωής, μένοντας στην Ελλάδα και στηρίζοντάς την, ίσως, στην πιο δύσκολη στιγμή της ιστορίας της. Αντιστέκονται στο μεταναστευτικό ρεύμα προς το εξωτερικό, επιμένοντας πάντα ελληνικά.


The Guardian
Aνταπόκριση
radical30
radical30
Admin

Εγγραφή : 28/09/2009
Δημοσιεύσεις : 3499
Τόπος : Πόρτο Ράφτη
Ηλικία : 93

http://radicalrvolution-radical30.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης