Radical30 World
Κάνετε κλικ σε μια φωτογραφία του Τίτλου ή στη λέξη Φόρουμ για να δείτε τα θέματα μας.

Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Radical30 World
Κάνετε κλικ σε μια φωτογραφία του Τίτλου ή στη λέξη Φόρουμ για να δείτε τα θέματα μας.
Radical30 World
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Σύνδεση

Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου

Πρόσφατα Θέματα
» 5 Μαρτίου 1943: Η μεγαλύτερη νίκη της Αντίστασης.
Έως ότου καταδικαστούν.... EmptyΚυρ 06 Μαρ 2016, 12:59 από radical30

» Forsaken-2015 ******
Έως ότου καταδικαστούν.... EmptyΔευ 22 Φεβ 2016, 10:13 από radical30

» The First Grader *******
Έως ότου καταδικαστούν.... EmptyΔευ 08 Φεβ 2016, 13:05 από radical30

» Περί των "Κοινών Αγαθών"
Έως ότου καταδικαστούν.... EmptyΠαρ 05 Φεβ 2016, 02:20 από radical30

» Ο δικός μου "χιονάνθρωπος"
Έως ότου καταδικαστούν.... EmptyΤετ 03 Φεβ 2016, 06:11 από radical30

» Δημήτρης Βαρδαβάς
Έως ότου καταδικαστούν.... EmptyΤετ 03 Φεβ 2016, 04:52 από radical30

» Η "Νονά"
Έως ότου καταδικαστούν.... EmptyΣαβ 23 Ιαν 2016, 06:11 από radical30

Απρίλιος 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Ημερολόγιο Ημερολόγιο

Ψηφοφορία
Τροφοδοσία RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Παρόντες χρήστες
50 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 50 επισκέπτες :: 1 μηχανή αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 151, στις Τρι 19 Νοε 2019, 12:57

Έως ότου καταδικαστούν....

Πήγαινε κάτω

Έως ότου καταδικαστούν.... Empty Έως ότου καταδικαστούν....

Δημοσίευση  radical30 Κυρ 08 Ιαν 2012, 08:51

…ΕΩΣ ΟΤΟΥ ΚΑΤΑ∆ΙΚΑΣΘΟΥΝ



Επειδή έξεστι Κλαζοµενίοις ασχηµονείν – δηλαδή οι κατ' επάγγελµα δηµοκράτες όταν τρίζει η καρέκλα τους, είτε όταν διαφαίνεται στο βάθος του τούνελ η Νέµεσις, επιδίδονται σε ύβρεις και συκοφαντίες –, ώρα είναι να ειπωθούν µερικές αλήθειες.

Πρώτον, όλες οι εφηµερίδες, εκτός από δύο που δηλώνουν κοµµατικά όργανα («Ριζοσπάστης» και «Αυγή»), εκδίδονται από ιδιώτες. Είναι κατ’ επάγγελµα εκδότες και δηµοσιογράφοι, µε σκοπό, όπως όλοι οι εργαζόµενοι, το έσοδο. Είναι άλλοι που θέλουν απλώς να προωθήσουν τις ιδέες ή τα συµφέροντά τους.

Δεν υπάρχουν όµως εφηµερίδες που να εκδίδονται για να εκφράζουν απόψεις διαφορετικές από εκείνες του ιδιοκτήτη τους ή να υπηρετούν αλλότρια συµφέροντα. Δεύτερον, όλες οι κοµµατικές εφηµερίδες ΔΕΝ έχουν κυκλοφορία. Σε όλον τον κόσµο µεγάλες κυκλοφορίες έχουν µόνον ανεξάρτητες εφηµερίδες, που δεν υπηρετούν τυφλά τους πολιτικούς σχηµατισµούς που καθεµιά υποστηρίζει.

Οι κατά καιρούς διαµαρτυρόµενοι εγχώριοι κεκράκτες για τις θέσεις που λαµβάνουν εφηµερίδες, τις οποίες δεν ελέγχουν, οφείλουν να αντιληφθούν ότι η εποχή της τροµοκρατίας ετελείωσε – δεν υπάρχουν πλέον πρίγκιπες τους οποίους πρέπει να χαϊδεύουν τα Μέσα Ενηµερώσεως.

Κάθε υγιής παράγων της πολιτικής ζωής έχει την ιστορία του και στηρίζεται συνήθως στα εισοδήµατά του. Στην περίπτωση τη δική µας, οι εφηµερίδες έχουν έσοδα ιδιωτικά (δηλαδή όποια ώρα θέλει ο πολίτης δεν δίνει το ευρώ του). Τα κόµµατα έχουν τις δικές τους δηλωµένες και αδήλωτες πηγές – και πάντως δεν δίνουν δεκάρα για τις εφηµερίδες, που τις θέλουν πιστές θεραπαινίδες της Αυτού Βασιλικής Υψηλότητος του πρίγκιπος Γ’.

Οι σκέψεις αυτές, µε τις αυτονόητες αλήθειες, είναι επίκαιρες διαρκώς. Διότι όταν φθάνει η ώρα της κρίσεως οι αποτυχηµένοι, κατά κανόνα, επιτίθενται στα Μέσα Ενηµερώσεως (για όλα φταίει το Μέγα Τσάνελ, οι εκδότες, οι καναλάρχες, οι διαπλεκόµενοι κ.λπ. κ.λπ.).

Ενώ όλοι οι κατ’ επάγγελµα κατήγοροι είναι αθώοι. Εως ότου καταδικασθούν…


TO BHMA


Έχω πει και γράψει αρκετές φορές, εδώ στο Φόρουμ, ότι οι κύριοι υπεύθυνοι για τη κατστροφική πορεία της πατρίδας
μας είναι οι αποκαλούμενοι "λειτουργοί" των θεσμών: δικαστές, πολιτικοί και πολιτευόμενοι, ιερείς, αστυνομικοί, δάσκαλοι....
Οι λοιποί παράγοντες της πολιτικής και κοινωνικής ζωής, δηλαδή οι επιχειρηματίες (μεγάλοι, μέσοι ή μικροί) και οι
εργαζόμενοι (κάθε βαθμίδας και κλάδου), δεν ασκούν λειτούργημα αλλά επάγγελμα. Το δηλώνουν, τους γνωρίζουμε
και τους αξιολογούμε με διαφορετικά κριτήρια και το παιχνίδι είναι ξεκάθαρο. Οι καλοί και ικανοί ξεχωρίζουν θετικά,
όπως κάποιοι άλλοι απορρίπτονται. Δεν έχω όμως κάποια απαίτηση απ' αυτούς να είναι του γούστου μου. Το εντελώς
αντίθετο ισχύει, βέβαια, για τους "λειτουργούς". Εδώ υπάρχει προκαθορισμένη απαίτηση ανάλογα με τον θεσμό που υπηρετούν και κάθε παρέκληση μικρή ή μεγάλη είναι κατακριτέα και κολάσιμη.

Με αυτό το σκεπτικό η θέση μου σε σχέση με την κόντρα μεταξύ Παπανδρέου κα Βήματος είναι εξ αντικειμένου σε βάρος
του πολιτικού, ασχέτως του τι έχει συμβεί στη πραγματικότητα....
radical30
radical30
radical30
Admin

Εγγραφή : 28/09/2009
Δημοσιεύσεις : 3499
Τόπος : Πόρτο Ράφτη
Ηλικία : 93

http://radicalrvolution-radical30.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης