Radical30 World
Κάνετε κλικ σε μια φωτογραφία του Τίτλου ή στη λέξη Φόρουμ για να δείτε τα θέματα μας.

Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Radical30 World
Κάνετε κλικ σε μια φωτογραφία του Τίτλου ή στη λέξη Φόρουμ για να δείτε τα θέματα μας.
Radical30 World
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Σύνδεση

Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου

Πρόσφατα Θέματα
» 5 Μαρτίου 1943: Η μεγαλύτερη νίκη της Αντίστασης.
Εξαρτησεις (Ποτο - Ναρκωτικα κ.α.) EmptyΚυρ 06 Μαρ 2016, 12:59 από radical30

» Forsaken-2015 ******
Εξαρτησεις (Ποτο - Ναρκωτικα κ.α.) EmptyΔευ 22 Φεβ 2016, 10:13 από radical30

» The First Grader *******
Εξαρτησεις (Ποτο - Ναρκωτικα κ.α.) EmptyΔευ 08 Φεβ 2016, 13:05 από radical30

» Περί των "Κοινών Αγαθών"
Εξαρτησεις (Ποτο - Ναρκωτικα κ.α.) EmptyΠαρ 05 Φεβ 2016, 02:20 από radical30

» Ο δικός μου "χιονάνθρωπος"
Εξαρτησεις (Ποτο - Ναρκωτικα κ.α.) EmptyΤετ 03 Φεβ 2016, 06:11 από radical30

» Δημήτρης Βαρδαβάς
Εξαρτησεις (Ποτο - Ναρκωτικα κ.α.) EmptyΤετ 03 Φεβ 2016, 04:52 από radical30

» Η "Νονά"
Εξαρτησεις (Ποτο - Ναρκωτικα κ.α.) EmptyΣαβ 23 Ιαν 2016, 06:11 από radical30

Μάης 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Ημερολόγιο Ημερολόγιο

Ψηφοφορία
Τροφοδοσία RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Παρόντες χρήστες
48 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 48 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 151, στις Τρι 19 Νοε 2019, 12:57

Εξαρτησεις (Ποτο - Ναρκωτικα κ.α.)

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Εξαρτησεις (Ποτο - Ναρκωτικα κ.α.) Empty «Ζωή είναι, θα περάσει.»

Δημοσίευση  radical30 Πεμ 01 Ιουλ 2010, 07:19

Εξαρτησεις (Ποτο - Ναρκωτικα κ.α.) Narkot10 Ζωή είναι, θα περάσει ...
του Κώστα Γιαννακίδη από το protagon.gr - 01/7/10

«Πως κάνεις έτσι; Ζωή είναι, θα περάσει.» Το άκουσα να βγαίνει από ένα στόμα που το φαντάζομαι γεμάτο άφθες, ξέρετε αυτές τις εσωτερικές πληγές που είναι σαν τα ψυχικά τραύματα: πρέπει ο άλλος να σου μιλήσει για να αντιληφθείς την ύπαρξη τους. Ναι, ζωή είναι, θα περάσει.
Λένε ότι οι άνθρωποι εκδηλώνουν αυτά τα συμπτώματα αναχωρητισμού από την ίδια τη ζωή όταν τα πράγματα στριμώχνονται και η αναπνοή δυσκολεύει. Δεν αμφιβάλω, έτσι θα είναι. Αλλωστε αυτό που ζούμε δεν είναι ένα είδος θητείας; Μόνο που, του κερατά, είναι κρίμα να μετράς με ανακούφιση την πορεία προς το τέλος της ζωής σου.

Μπορεί να περιμένεις να μεγαλώσουν τα παιδιά, να βγεις στη σύνταξη, να περάσει η κρίση, να ξοφλήσεις το δάνειο, να ταξιδέψεις. Με τον έναν ή τον άλλον τρόπο περιμένεις να περάσει ο χρόνος, κατά βάθος κάνεις υπομονή να γεράσεις, να φύγει και αυτό και εσύ μαζί του. Και καταναλώνεις ψυχοφάρμακα. Πίνεις. Αλκοόλ και ουσίες. Αν όχι εσείς, τότε ο διπλανός σας Κάποιοι καταπίνουν περίπου 150 εκατομμύρια χάπια το χρόνο.

Με συνταγή ή χωρίς συνταγή. Ειδικά τα αντικαταθλιπτικά που χορηγούνται χωρίς συνταγή κάνουν απίστευτες πωλήσεις. Τα αγοράζουν ακόμα και άνθρωποι που δεν τα χρειάζονται. Aν το δημοφιλέστερο φάρμακο στην Ελλάδα είναι το Depon, με 8 εκατομμύρια κουτιά το χρόνο, το αγχολυτικό Xanax πουλάει περί τα 2 εκατομμύρια τεμάχια, δηλαδή κάνει καλύτερες πωλήσεις και από την ασπιρίνη. Η κατηγορία των φαρμάκων που προορίζονται για θεραπεία διαταραχών του κεντρικού νευρικού συστήματος (ανάμεσά τους και τα αγχολυτικά, ηρεμιστικά και αντικαταθλιπτικά) είναι η δεύτερη σε κατανάλωση στη χώρα μας μετά τα φάρμακα για τις καρδιαγγειακές παθήσεις- με μερίδιο 16,6%.

Γιατί συμβαίνει αυτό; Είναι, άραγε, η κρίση ή ο τρόπος ζωής; Πιθανότατα και τα δύο. Αλλά θα άξιζε τον κόπο να μάθουμε, στο εγγύς μέλλον, αν τα οικονομικά μέτρα οδήγησαν σε αύξηση κατανάλωσης πάσης φύσεως ουσιών. Εσείς; Εχετε νιώσει την ανάγκη να καταφύγετε σε ουσίες ή φάρμακα; Γράψτε τις εμπειρίες σας στο πεδίο των σχολίων.


> Άρθρο - Σχόλια κάνετε κλικ στο + στα σχόλια για να τα δείτε
radical30
radical30
Admin

Εγγραφή : 28/09/2009
Δημοσιεύσεις : 3499
Τόπος : Πόρτο Ράφτη
Ηλικία : 93

http://radicalrvolution-radical30.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εξαρτησεις (Ποτο - Ναρκωτικα κ.α.) Empty Απ: Εξαρτησεις (Ποτο - Ναρκωτικα κ.α.)

Δημοσίευση  radical30 Πεμ 22 Απρ 2010, 03:47

> Ο πόλεμος των ναρκωτικών στο Μεξικό
Πάνω από 3.000 οι νεκροί στον πόλεμο των ναρκωτικών στο Μεξικό (καταγγέλουν και συμμετοχή της αστυνομίας). Περισσότεροι απ' ότι στο Ιράκ, Αφγανιστάν και Πακιστάν.
radical30
radical30
Admin

Εγγραφή : 28/09/2009
Δημοσιεύσεις : 3499
Τόπος : Πόρτο Ράφτη
Ηλικία : 93

http://radicalrvolution-radical30.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εξαρτησεις (Ποτο - Ναρκωτικα κ.α.) Empty Αποποινiκοποποίηση του χασίς

Δημοσίευση  radical30 Τρι 13 Απρ 2010, 11:16

radical30
radical30
Admin

Εγγραφή : 28/09/2009
Δημοσιεύσεις : 3499
Τόπος : Πόρτο Ράφτη
Ηλικία : 93

http://radicalrvolution-radical30.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εξαρτησεις (Ποτο - Ναρκωτικα κ.α.) Empty Το "πρεζόνι"

Δημοσίευση  radical30 Κυρ 14 Μαρ 2010, 06:26

του Γιάννη Νάτση

Γνώρισα την Μαρία πριν από περίπου ένα χρόνο κατά την διάρκεια ενός ρεπορτάζ. Την συνάντησα για καφέ ένα απόγευμα στην Κοραή. Κοντά μαλλιά καστανόξανθα, αδύνατη, ντυμένη στα μαύρα, μικρά ζαρωμένα χέρια που μαρτυρούσαν την ηλικία της, 46 ετών, όπως θα μάθαινα αργότερα. Στα γαλαζοπράσινα μάτια της που ξεχώριζαν στο μικροκαμωμένο κορμί της, έβλεπα την καχυποψία απέναντι στον δημοσιογράφο.

«Μπορούμε να καθίσουμε έξω γιατί θέλω να καπνίσω;» με ρωτά παρόλο που το κρύο είναι τσουχτερό. «Ξεκίνησα να κάνω χρήση πριν από 20 χρόνια» μου λέει. «Μη με βλέπεις έτσι, η οικογένειά μου ήταν πολύ καλή. Με αγαπούσαν, δεν έχω κανένα παράπονο. Στο σχολείο ήμουν άριστη. Ήθελα να γίνω γιατρός...».
Τα λόγια της αυτά μου χαλάνε το στερεότυπο για το τυπικό «πρεζόνι». Κακή οικογένεια + άσχημα παιδικά χρόνια = ναρκωτικά. Το ξεπερνώ. Βλέπω ότι το κρύο την ενοχλεί, τα χεράκια της έχουν μελανιάσει αλλά εκείνη επιμένει στο τσιγάρο καθώς τα ζεσταίνει γύρω από την κούπα του καφέ. Εν τω μεταξύ, λίγα βήματα παρακάτω, στη Σταδίου εκτυλίσσεται πορεία διαμαρτυρίας της Πρωτοβουλίας για τα Δικαιώματα των Κρατουμένων. Τις ημέρες εκείνες, πρώτη είδηση είναι η μαζική απεργία πείνας στις φυλακές της χώρας. Η συζήτησή μας διακόπτεται από τα συνθήματα των συγκεντρωμένων. Η Μαρία τους ακούει και χαμογελά.

«Λόγω έρωτα...» μου λέει και με ξαφνιάζει. Δεν καταλαβαίνω τι εννοεί. «Λόγω έρωτα κατέληξα στη πρέζα. Δεν ήθελες να με ρωτήσεις γιατί έπεσα στα ναρκωτικά;». Μένω άφωνος.
Σοκάρομαι όταν μου εξηγεί ότι είδε την ηρωίνη του συντρόφου της ως αντίζηλό της και τελικά χώθηκε σε αυτή πιο βαθιά και από τον έρωτά της. Με τον Μιχάλη όπως μου λέει πέρασε 19 χρόνια. Στα χρόνια αυτά «ήπιε» δύο ακίνητα της οικογένειας κι ακόμα περισσότερα σε ηρωίνη και κόκα. Την πιστεύω καθώς μου δείχνει τα χέρια της που έχουν παραμορφωθεί από την υπερβολική χρήση. «Και το πρόβλημα στο περπάτημα από αυτό είναι;» την ρωτάω αφού είχα παρατηρήσει ότι κούτσαινε. «Ναι και τα πόδια μου είχαν σαπίσει και μου έχουν αφήσει κουσούρι. Προσπαθώ να τα διορθώσω με πλαστικές αλλά δεν υπάρχει το χρήμα».

Έχει πλέον βραδιάσει. Η Μαρία δεν σταματά να μιλά για την ζωή της με τον Μιχάλη. Δεν τον κατηγορεί για τη χρήση. Κομπιάζει όταν σκέφτεται τον γιο της. Τον απέκτησε στα 16 της, στην αρχή ενός γάμου που κράτησε πέντε χρόνια. Δεν διστάζει να παραδεχτεί ότι μεγάλωσε μόνος του, τα 20 χρόνια που εκείνη ζούσε στον κόσμο της ηρωίνης. «Πριν μπω φυλακή, πήγαινα και έκλεβα στιγμές από τη ζωή του. Έπαιρνα το αυτοκίνητο και πήγαινα και τον έβλεπα στην παιδική χαρά με την κόρη του χωρίς να το ξέρουν». Όπως συμβαίνει συνήθως με τα περισσότερα «πρεζόνια», κάποια στιγμή η Μαρία βρίσκεται στη φυλακή με τη συνήθη κατηγορία για κατοχή, χρήση και εμπορία.

«Την πρώτη φορά που ήρθε ο γιος μου να με δει στον Κορυδαλλό δεν με αναγνώρισε. Με κατάλαβε μόνο από τα μάτια μου» λέει και δακρύζει. Όταν πέρασε την πύλη των φυλακών νόμιζε ότι ήταν ήδη νεκρή. Ήρθαν και τα χάπια που χορηγούνται στα «σωφρονιστικά καταστήματα» για να διατηρούνται οι κρατούμενοι σε καταστολή και την αποτελείωσαν. Είχε πειστεί ότι θα πέθαινε φυλακισμένη. Τον πρώτο καιρό, η καθημερινή ρουτίνα περιλαμβάνει επίσκεψη στο ιατρείο του Κορυδαλλού για να περιποιηθούν τις πληγές της.

Στο δρόμο όμως για το ιατρείο βλέπει κάτι το ασυνήθιστο. Συγκρατούμενες καθαρές, με τα βιβλία τους, να χαμογελάνε και να συζητάνε δυνατά μεταξύ τους καθώς επέστρεφαν στο κεντρικό διάδρομο με τα κελιά. «Αναρωτιόμουν μέσα στην φυλακή πως μπορεί κάποιος να είναι χαρούμενος και λαμπερός. Δεν θυμάμαι ποτέ τον εαυτό μου αυτούς τους 2,5 μήνες να είχα γελάσει. Δεν μπορούσα να πιστέψω ότι ήταν και αυτές κρατούμενες» μου λέει και βουρκώνει ακόμα μία φορά. Η Μαρία μαθαίνει ότι οι κοπέλες αυτές είχαν μπει στο πρόγραμμα "Εν Δράσει" του Κέντρου Θεραπείας Εξαρτημένων Ατόμων (ΚΕ.Θ.Ε.Α.) που λειτουργούσε μέσα στην γυναικεία πτέρυγα.

Δεν θα ξεχάσω ποτέ τα λόγια της για το πώς αισθάνθηκε όταν αποφάσισε να πάει και εκείνη στο πρόγραμμα. «Το ΚΕ.Θ.Ε.Α. είναι σε ένα χώρο πάνω από την φυλακή. Εκεί οδηγούν κάτι σκαλοπάτια. Εγώ συνέχεια έλεγα ότι ανεβαίνω 22 σκαλιά για να πάω στον παράδεισο». Από εκείνη τη στιγμή, το ύφος και η αφήγησή της αλλάζουν πλήρως. Δεν σταματά να μιλά για την οικογένεια που έφτιαξε με τις υπόλοιπες κοπέλες της κοινότητας, τα κοσμήματα και τα θεατρικά που έκαναν. Τα μεσημέρια μόλις τελειώνει το πρόγραμμα για την ημέρα, η Μαρία επιστρέφει στον γενικό πληθυσμό και διαβάζει σαν τρελή στους διαδρόμους της φυλακής. Έχει πλέον ξαναρχίσει το σχολείο. Μετά από 18 μήνες κράτησης αποφυλακίζεται.

Η ζωή έξω συνεχίζεται με θεραπεία στο Κέντρο, νυχτερινό σχολείο και δουλειά για να ζήσει. Τον Γενάρη που μας πέρασε, την ξανασυνάντησα στην πιο ωραία τελετή αποφοίτησης. Ανεβαίνει στο βήμα μέσα σε ένα χαλασμό χειροκροτημάτων. «Μπράβο Μαρία» φωνάζει μία ομάδα παιδιών που έχουν κάνει κερκίδα. Συγκινείται αλλά όπως λέει «σήμερα δεν κλαίω, μόνο γελάω». Και πώς να μην γελάει; «Κάποιοι στοιχημάτιζαν ότι θα αποτύγχανα. Σήμερα στέκομαι μπροστά σας και σας λέω ότι κέρδισα το στοίχημα» δείχνοντας περήφανα το πτυχίο της το οποίο αφιερώνει στην εγγονή της.

Είναι και αυτή μία από τους 87 που ολοκλήρωσαν τα προγράμματα του ΚΕ.Θ.Ε.Α. Είναι και επίσημα πτυχιούχος. Σε λίγους μήνες, στα 47 της χρόνια, η Μαρία θα παίρνει στα χέρια της ένα ακόμα πτυχίο, αυτό της ακτινολόγου (ένα χρόνο μετά την αποφυλάκισή της κατάφερε να περάσει πρώτη μεταξύ των αποφοίτων νυχτερινών στο τμήμα Ραδιολογίας-Ακτινολογίας του Τ.Ε.Ι. Αθηνών).

Θα βρίσκομαι πάλι στο κοινό για να θαυμάσω και να εμπνευστώ από την αξιοζήλευτη αγάπη της για τη ζωή. Κοιτάζω τα μάτια της και στο μυαλό μου έρχονται όλοι εκείνοι που περιπλανούνται στους δρόμους της πόλης ικετεύοντας για λίγα χρήματα για την επόμενη δόση.
Το μόνο που εύχομαι είναι στην αποφοίτηση του 2010, οι πτυχιούχοι να είναι πολλοί περισσότεροι.

Ο Γιάννης Νάτσης είναι δημοσιογράφος στην εκπομπή Νέοι Φάκελοι (ΣΚΑΙ).
radical30
radical30
Admin

Εγγραφή : 28/09/2009
Δημοσιεύσεις : 3499
Τόπος : Πόρτο Ράφτη
Ηλικία : 93

http://radicalrvolution-radical30.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εξαρτησεις (Ποτο - Ναρκωτικα κ.α.) Empty Απ: Εξαρτησεις (Ποτο - Ναρκωτικα κ.α.)

Δημοσίευση  radical30 Κυρ 07 Φεβ 2010, 11:15

> 30 θέσεις για την κάνναβη

Αν και το θέμα αυτό το συζητήσαμε αρκετά προ καιρού και δώσαμε καθένας μας την άποψή του και τη θέση του, έχω την άποψη πώς θα πρέπει να καταθέσω εδώ αυτό το σημαντικό άρθρο του Γρίβα, πού είναι μια πραγματικά επιστημονική ανάλυση του θέματος και με στοιχεία που "σπάνε κόκκαλα". Όχι για να αρχίσει ένας νέος κύκλος ατέρμονων διαξιφισμών, αλλά για να υπάρχει στο αρχείο του Φόρουμ για μετά, για πάντα. Ένα είδος προσφοράς......
radical30
radical30
Admin

Εγγραφή : 28/09/2009
Δημοσιεύσεις : 3499
Τόπος : Πόρτο Ράφτη
Ηλικία : 93

http://radicalrvolution-radical30.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εξαρτησεις (Ποτο - Ναρκωτικα κ.α.) Empty Εξαρτήσεις κλπ.

Δημοσίευση  radical30 Τετ 06 Ιαν 2010, 05:13

Το θέμα είναι ανεξάντλητο και πέρα από τη δραματική του πλευρά, λόγω των επιπτώσεων από την όποιου βαθμού εξάρτηση βιώνουμε. Στο τσιγάρο π.χ. που εγώ πιστεύω ότι είμαι κάργα εξαρτημένος, οι επιπτώσεις δεν είναι μόνο ψυχολογικές ή εγκεφαλικές, αλλά ακόμη περισσότερο επηρεάζουν την υγεία των χρηστών (καρκίνοι, καρδιοπάθειες κ.α.).
Σου απαντώ στο ερώτημα που έβαλες προκειμένου να "αποφασίσεις" αν με θεωρείς εξαρτημένο στο χόρτο (ακούγεται πιο οικολογικό, έτσι). Καπνίζω γύρω στα 40 τσιγάρα καθημερινά. Απ΄αυτά, σε μερικά (4-5) περιλαμβάνεται και το χόρτο. Δηλαδή πάλι νικοτίνη φορτώνομαι. Τώρα τι διαφορετικό νοιώθω από την χρήση της κάναβης. Όταν είμουν νέος ένα πρόσθετο κέφι, μια αυξημένη αίσθηση ομιλητικότητας και ειδικά στο σεξ μια αίσθηση υπεροχής έναντι του συνηθισμένου. Μετά, από τότε που άρχισα να εργάζομαι, είναι ζήτημα αν έκανα χρήση πάνω από πέντε φορές στα 36 χρόνια, ενώ βρισκόμουν στο χώρο της δουλιάς. Φέυγοντας από τη δουλιά και πριν φτάσω στο σπίτι, έκανα συνήθως ένα τσιγάρο και τίποτα παραπάνω. Η τότε γυναίκα μου ήξερε τι έτρεχε, αλλά εγώ ποτέ δεν έκανα τσιγάρο στο σπίτι. Από μια σπάνια σε μένα κρίση συντηρητισμού, το θεωρούσα "ανέντιμο" ή μη πρέπον να συναναστρέφομαι και να καθοδηγώ τα δύο αγόρια μου έχοντας κάνει χρήση. Ενώ έβαζα ένα amareto ή ένα ουίσκι στο άνετο, με το χόρτο αισθανόμουν "άσχημα" απεναντί τους.
Την λέξη εξάρτηση δεν θα τη συζητούσα καν για μένα όσο είμουν εργαζόμενος. Η περίπτωση διαφοροποιήθηκε σιγά σιγά απ' όταν βγήκα στη σύνταξη. Πολλές ώρες μόνος στο σπίτι, η νέα γυναίκα μου γύρναγε κατά τις 6:30, με μόνη απασχόληση το ράδιο και κυρίως το διάβασμα, που με συντρόφευε από παιδί, χωρίς ενοχές ότι κάνω κάτι κακό ή λάθος, άρχισα να κάνω δυό τρία τσιγάρα την ημέρα. Καί έκτοτε έτσι πάει το πράγμα. Με ξέρεις καλά, με έχεις ζήσει και έτσι και αλλιώς, βγάλε τώρα το συμπέρασμα σου. Α, και κάτι που θα σε βοηθήσει... Αν μου ετίθετο το "θέμα" να επιλέξω χόρτο ή internet, χωρίς δεύτερη σκέψη η απάντηση είναι internet. ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΗ ΝΙΚΟΤΊΝΗ. Εκεί είμαι σκλάβος ή μάλλον εθελοντής, όπως και όλοι εσείς που με διαβάζετε τούτη τη στιγμή.

Σαν γενικό συμπέρασμα για τις εξαρτήσεις που συζητάμε και μετά σοβαρού λόγου γνώσεως , καταλήγω ότι: η όποια, μα όποια εξάρτηση, δεν είναι ποτέ στο ίδιο επίπεδο επίδρασης για τους συγκεκριμένους χρήστες. Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΕΠΙΔΡΑ ΚΑΤΑΛΗΤΙΚΆ. Γι' αυτό και λέμε συχνά τη φράση: EΣΥ ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΝΕΙΣ, ΑΥΤΌ ΣΕ ΠΙΝΕΙ. ΑΣΤΟ ΡΕ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ !!!!
radical30
radical30
Admin

Εγγραφή : 28/09/2009
Δημοσιεύσεις : 3499
Τόπος : Πόρτο Ράφτη
Ηλικία : 93

http://radicalrvolution-radical30.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εξαρτησεις (Ποτο - Ναρκωτικα κ.α.) Empty Απ: Εξαρτησεις (Ποτο - Ναρκωτικα κ.α.)

Δημοσίευση  G3M Τετ 06 Ιαν 2010, 01:21

Φίλε radical30. Δεν τσακώνόμαστε. Λέμε απόψεις, παρά το ότι "η γλώσσα κόκκαλα δεν έχει και ..." Λέω λοιπόν :
1. Σου καταλόγισα πράγματι άγνοια στα περί ναρκωτικών. Αν εσύ θέλεις να το εκλάβεις σαν προσβολή τι να πω, δεν ξέρω..
Μου καταλόγισες "πλήρη άγνοια" και όπως είπα δεν το θεώτησα προσβολή αλλά απαξίωση, μια και η έννοια που αποκτά εδώ η άγνοια είναι περίπου σαν αυτή της βλακείας. Σου μετράει δηλαδή η εμπειρία και όχι η (όποια) ύπαρξη κριτικού πνεύματος.
2. Ούτε κσι εξαρτημένο στο αλκοόλ μπορείς να πεις ότι άφησα να φανεί ότι σε θεωρώ, γιατι είπα για τους περισσότερους έλληνες των ηλικιών μας πως το τσούζουν.
Θα απαντήσω πάλι ότι άλλο τα "τσούζω" και άλλο αποκτώ εξάρτηση.
3. Εμένα με θεωρείς όμως εξαρτημένο στο χασίς ?
Δεν ξέρω αν μπορώ να σε πω εξαρτημένο ή όχι. Θα το ήξερα αν θα μπορούσες π.χ. να μείνεις χωρίς ούτε 1 τσιγαριλίκι για αρκετό καιρό, χωρίς αυτό να επηρρεάσει την συμπεριφορά σου.
4. Εξαρτημένοι είμαστε κι εγώ κι εσύ και ΟΛΟΙ όσοι καπνίζουμε τσιγάρο. Όταν μιλάμε για εξαρτήσεις, ας μη μιλάμε αφ’ υψηλού. Η νικοτίνη είναι η εξάρτησή μας και το ξέρουμε.

Το "αφ' υψηλού" το παραβλέπω. Συμφωνώ ότι όλοι έχουμε τις "εξαρτήσεις" μας. Άλλοι λιγότερες και άλλοι περισσότερες. Αν ψάξει κάποιος στη λέξη "μαστούρα" θα δει ότι έχει και την ένοια της εξάρτησης και σαν παραδείγματα δεν αναφέρουν μόνο τα ναρκωτικά, αλλά και το τσιγάρο, τον τζόγο, το ποδόσφαιρο και άλλα παρόμοια (που σε ορισμένους καταλήγουν "μαστούρα"). Εδώ να πω ότι η (όποια) εμπειρία μου, μου έχει δείξει ότι σχεδόν κανένας εξαρτημένος δεν παραδέχεται την εξάρτηση του. Την απορρίπτουν ή την ωραιοποιούν.
5. Την ψυχιατρική την εξασκώ από παιδί και όταν με αφορά την εξασκώ με επιτυχία. Ξέρεις γιατί; Επειδή ξέρω να συνομιλώ με τη ψυχή μου και δεν χρειάζομαι ‘’καναπέ’’ για να συνεννοηθώ μαζί της. Και πιστεύω ότι δεν είμαι ο μόνος….
Σέβομαι την "αυθεντία" σου στην Ψυχιατρική, αλλά μάλλον αυτό σε παρασύρει και κάποιες φορές χρησιμοποιείς εκφράσεις απαξιωτικές όπως ήδη έγραψα. Δεν το θεωρώ προσβλητικό αλλά υποτιμιτικό προς τον συνομιλιτή. Κάποιοι άνθρωποι ίσως να μπορούν να μπουν στο νόημα έστω και από τον "καναπέ" (χωρίς προσωπικές εμπειρίες και χωρίς η ομάδα τους να παίζει στο Champions League).
6. Αλλά έχω, δυστυχώς, και οικογενειακή εμπειρία, που ισούται με καμιά τριανταριά χρόνια μελέτης, όχι καθισμένος σε κάποια απέναντι πολυθρόνα, αλλά με το σουβλί στη καρδιά και το μυαλό…
Φυσικά τα προσωπικά βιώματα είναι σεβαστά, ανεξάρτητα από τα "γιατί" και τα "πως".
7. Τέλος και θέλω να μη το θεωρήσεις σαν πρόκληση, δεν νομίζω ότι έχετε πολλοί τα κουράγια, την αποκοτιά, την εντιμότητα (?), πες το όπως θέλεις, να γράφετε φόρα παρτίδα στο Φόρουμ, ότι καπνίζετε χασίς εδώ και εξήντα χρόνια, μόνο και μόνο για να αποκτήσει ο λόγος σας αξιοπιστία, όχι απέναντι σ’ αυτούς που σας ξέρουν απ’ έξω και ανακατωτά, αλλά σε όλους όσους θα διαβάσουν τώρα ή κάποτε αυτά τα κείμενα. Και να περιμένεις να σκεφτούν ότι τουλάχιστον δεν γράφουμε παρλαπίπες, όταν μιλάμε για θέματα κοινωνικά…
Εδώ πάλι απαξιώνεις όλους τους υπόλοιπους που δεν έχουν το "κουράγιο, την αποκοτιά, την εντιμότητα (?)". Εγώ θα το έλεγα "θάρρος της γνώμης σου". Τα καταλαβαίνω βέβαια (ευτυχώς έβαλες ερωτηματικό στην εντιμότητα) και έχω την ίδια άποψη που είχα αναφέρει παλιότερα στο Facebook (για το ποδόσφαιρο), δηλαδή τα περί αντίληψης μαγκιάς, λεβεντιάς κτλ. Μόλις βρω τη διάθεση θέλω να γράψω ένα θέμα πάνω στην Ελληνική μαγκιά, λεβεντιά, αποκοτιά κτλ. Απλά να πω ότι δε νομίζω να έγραφες τα ίδια πράγματα σε ένα Blog/Forum πριν 30-40-50 χρόνια.
[/font]
G3M
G3M

Εγγραφή : 30/09/2009
Δημοσιεύσεις : 213

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εξαρτησεις (Ποτο - Ναρκωτικα κ.α.) Empty Απ: Εξαρτησεις (Ποτο - Ναρκωτικα κ.α.)

Δημοσίευση  radical30 Τετ 06 Ιαν 2010, 01:19

Απάντηση στον G3M :
1. Σου καταλόγισα πράγματι άγνοια στα περί ναρκωτικών. Αν εσύ θέλεις να το εκλάβεις σαν προσβολή τι να πω, δεν ξέρω..
2. Ούτε κσι εξαρτημένο στο αλκοόλ μπορείς να πεις ότι άφησα να φανεί ότι σε θεωρώ, γιατι είπα για τους περισσότερους έλληνες των ηλικιών μας πως το τσούζουν.
3. Εμένα με θεωρείς όμως εξαρτημένο στο χασίς ?
4. Εξαρτημένοι είμαστε κι εγώ κι εσύ και ΟΛΟΙ όσοι καπνίζουμε τσιγάρο. Όταν μιλάμε για εξαρτήσεις, ας μη μιλάμε αφ’ υψηλού. Η νικοτίνη είναι η εξάρτησή μας και το ξέρουμε..
5. Την ψυχιατρική την εξασκώ από παιδί και όταν με αφορά την εξασκώ με επιτυχία. Ξέρεις γιατί; Επειδή ξέρω να συνομιλώ με τη ψυχή μου και δεν χρειάζομαι ‘’καναπέ’’ για να συνεννοηθώ μαζί της. Και πιστεύω ότι δεν είμαι ο μόνος….
6. Αλλά έχω, δυστυχώς, και οικογενειακή εμπειρία, που ισούται με καμιά τριανταριά χρόνια μελέτης, όχι καθισμένος σε κάποια απέναντι πολυθρόνα, αλλά με το σουβλί στη καρδιά και το μυαλό…
7. Τέλος και θέλω να μη το θεωρήσεις σαν πρόκληση, δεν νομίζω ότι έχετε πολλοί τα κουράγια, την αποκοτιά, την εντιμότητα (?), πες το όπως θέλεις, να γράφετε φόρα παρτίδα στο Φόρουμ, ότι καπνίζετε χασίς εδώ και εξήντα χρόνια, μόνο και μόνο για να αποκτήσει ο λόγος σας αξιοπιστία, όχι απέναντι σ’ αυτούς που σας ξέρουν απ’ έξω και ανακατωτά, αλλά σε όλους όσους θα διαβάσουν τώρα ή κάποτε αυτά τα κείμενα. Και να περιμένεις να σκεφτούν ότι τουλάχιστον δεν γράφουμε παρλαπίπες, όταν μιλάμε για θέματα κοινωνικά…
radical30
radical30
Admin

Εγγραφή : 28/09/2009
Δημοσιεύσεις : 3499
Τόπος : Πόρτο Ράφτη
Ηλικία : 93

http://radicalrvolution-radical30.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εξαρτησεις (Ποτο - Ναρκωτικα κ.α.) Empty Απ: Εξαρτησεις (Ποτο - Ναρκωτικα κ.α.)

Δημοσίευση  G3M Τετ 06 Ιαν 2010, 01:15

Και μια και προτιμάτε τους ψυχιάτρους από τους ψυχολόγους :

> Δεν είναι άμοιροι ευθυνών οι ψυχίατροι

> Ψυχιατρική: Βιομηχανία θανάτου ?
G3M
G3M

Εγγραφή : 30/09/2009
Δημοσιεύσεις : 213

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εξαρτησεις (Ποτο - Ναρκωτικα κ.α.) Empty Απ: Εξαρτησεις (Ποτο - Ναρκωτικα κ.α.)

Δημοσίευση  G3M Τετ 06 Ιαν 2010, 01:14

Μερικά στοιχεία για συμπτώματα που πήρα από αλλού (πάντα υπάρχουν και κάποιες εξαιρέσεις για να επιβεβαιώνουν τον κανόνα). Κι' αυτά από ψυχολόγους είναι (εκτός αν είναι ακόμη πιο βαριά η κατάσταση και θέλει ψυχίατρο που έγραψε ο radical30) , εκτός κι' αν θα πρέπει να καταργήσουμε ιατρούς και ψυχολόγους και να βρίσκουμε λύσεις μόνοι μας :
Η εξάρτηση ή η χρήση κάθε ουσίας έχει τα δικά της χαρακτηριστικά:
– Τζόγος: πλήρης συγκέντρωση στο παιχνίδι, ψευδαίσθηση ότι θα κερδίσει γρήγορα χρήματα, δανεισμός χρημάτων, συχνά παίζει μόνος του, προβλήματα ύπνου, μειωμένη συγκέντρωση.
– Αλκοόλ: η αναπνοή μυρίζει αλκοόλ, διασταλμένες κόρες οφθαλμού, ευθυμία, φασαρία, περισσότερο θάρρος, εξάλειψη της μελαγχολίας.
– Χασίς/φούντα: κόκκινα μάτια, διασταλμένες κόρες, ευθυμία, νύστα, επιβράδυνση, νευρικά γέλια, πείνα, αίσθημα βάρους στα πόδια και τα χέρια.
– XTC: διεσταλμένες κόρες οφθαλμού, ευθυμία, ενεργητικότητα και ομιλητικότητα. Τις επόμενες ημέρες: νιώθει εξασθενημένος, πεσμένος και αίσθημα κενού.
– Αμφεταμίνες: διασταλμένες κόρες, ενεργητικός, ομιλητικός, χλωμός, και νευρικός. Τις επόμενες ημέρες: νιώθει εξασθενημένος, πεσμένος, οξύθυμος και αίσθημα κενού.
– Κοκαΐνη: ευθυμία, διασταλμένες κόρες (όχι πάντα), συχνές επισκέψεις στην τουαλέτα, είναι ενεργητικός, ομιλητικός, χλωμός, οξύθυμος, παράτολμος, ευέξαπτος. Τις επόμενες ημέρες: πεσμένος, εξασθενημένος, αίσθημα κενού.
– LSD: διασταλμένες κόρες, αλλόκοτες ιδέες, παραισθήσεις.
– Ηρωίνη: οι κόρες των ματιών είναι πολύ μικρές, σχεδόν κλειστά βλέφαρα, απλανές βλέμμα, επιβράδυνση, παθητικότητα, αργή αναπνοή.
G3M
G3M

Εγγραφή : 30/09/2009
Δημοσιεύσεις : 213

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εξαρτησεις (Ποτο - Ναρκωτικα κ.α.) Empty Απ: Εξαρτησεις (Ποτο - Ναρκωτικα κ.α.)

Δημοσίευση  G3M Τετ 06 Ιαν 2010, 01:13

Καταρχήν να πω ότι το πήρα από το Portal (πρώτη σελίδα του Radical World) όπου αναφέρεται "Ψυχολογική βοήθεια με ένα κλικ" (ειδικότερα για νέους) και ασχολείτεαι με διάφορα θέματα, όπως φαίνεται στο 2ο link.
help.net - Ψυχολογική βοήθεια ο Θέματα στο help.net

Τώρα γι' αυτα που γράφεις μπορώ να πω ότι :
1) Δεν "υιοθετώ με ευκολία κάποια δημοσιεύματα" αλλά τα θέματα τους για να κεντρίσω τα μέλη για κουβέντα.
2) Η συνέχεια της πρότασης σου αυτής "για τα οποία έχεις απόλυτη άγνοια" έρχεται σε αντίθεση με τη δεύτερη παράγραφο σου "Δεν σημαίνει αυτό πως για τα ναρκωτικά θα πρέπει να μιλάνε μόνο οι "ναρκωμανείς" γιατί τότε και για τη γρίπη θα πρέπει να μιλάνε μόνο οι "γριπιασμένοι" . Επομένως βιάστηκες να με "απαξιώσεις" βάζοντας την άγνοια περίπου ίδια με τη βλακεία.
3) Άλλο το να έχω "κατεβάσει κάποια βαρέλια ποτού" και άλλο το να είμαι ¨εξαρτημένος" (αλκοολικός). Δε μου λείπει το ποτό καθόλου (ίσως να ήμουν τυχερός). Δεν βλέπω να συμβαίνει το ίδιο με άλλους είτε για το ποτό είτε για άλλες ουσίες.
4) Το άρθρο μπορεί να μοιάζει με έκθεση ιδεών, γιατί απευθύνεται σε νέα παιδιά κυρίως. Εξάλλου δίνουν και τηλέφωνα για τη συνέχεια (ανταλλαγή απόψεων κτλ).

Τέλος να πω ότι από την "Έκθεση ιδεών" υοθετώ (παρά την "άγνοια" μου) αυτό το κομμάτι:
"Με άλλα λόγια, η ψυχολογική-διανοητική εμπειρία του τακτικού χρήστη κάνναβης είναι, αφ’ ενός να βρίσκεται σε μια κατάσταση σχετικά “σβησμένη”, απαθή, όταν δεν είναι υπό την επίδραση της ουσίας και αφ’ ετέρου να “ξυπνά”, να “ανάβει” όταν παίρνει την επόμενη δόση, και να νιώθει έξυπνος, διαισθητικός, ακόμη και μεγαλοφυής (χωρίς κατ’ ανάγκη να είναι). O εγκέφαλος υποπίπτει σε πολλά σφάλματα όταν είναι υπό την επίδραση της κάνναβης). Αυτός ο κύκλος “σβήσε - άναψε”, δημιουργεί ένα ρυθμό ζωής και ένα τρόπο σκέψης που είναι πολύ διαφορετικός από τον τρόπο των ανθρώπων που δεν είναι χρήστες."
G3M
G3M

Εγγραφή : 30/09/2009
Δημοσιεύσεις : 213

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εξαρτησεις (Ποτο - Ναρκωτικα κ.α.) Empty Απ: Εξαρτησεις (Ποτο - Ναρκωτικα κ.α.)

Δημοσίευση  radical30 Τετ 06 Ιαν 2010, 01:11

Με ξενίζει η ευκολία που υιοθετείς κάποια δημοσιεύματα για θέματα που είναι πράγματι καίρια και άξια συζήτησης, αλλά για τα οποία έχεις απόλυτη άγνοια. Δεν σημαίνει αυτό πως για τα ναρκωτικά θα πρέπει να μιλάνε μόνο οι "ναρκωμανείς" γιατί τότε και για τη γρίπη θα πρέπει να μιλάνε μόνο οι "γριπιασμένοι". Ούτε βέβαια θα παραστήσω εδώ τον απολογητή της κάναβης επειδή κάνω χρήση από 19 ετών και τώρα είμαι 80. Όπως κι΄εσύ φαντάζομαι δεν θα πάρεις τη θέση του απολογητή του αλκοόλ επειδή έχει κατεβάσει, όπως οι περισσότεροι στην ηλικία σου, κάποια βαρέλια.
Το άρθρο που κατέβασες, γραμμένο από δύο Ψυχολόγους -προσοχή ούτε καν Ψυχίατρους- είναι μια έκθεση ιδεών μαθητή Λυκείου. Τους το έγραψα, μαζί με κάποια ερωτήματα που τους έθεσα, και αν μου απαντήσουν θα το δημοσιεύσω εδώ στον ίδιο χώρο για παραπέρα συζήτηση...
radical30
radical30
Admin

Εγγραφή : 28/09/2009
Δημοσιεύσεις : 3499
Τόπος : Πόρτο Ράφτη
Ηλικία : 93

http://radicalrvolution-radical30.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εξαρτησεις (Ποτο - Ναρκωτικα κ.α.) Empty Απ: Εξαρτησεις (Ποτο - Ναρκωτικα κ.α.)

Δημοσίευση  G3M Τετ 06 Ιαν 2010, 01:07

G3M
G3M

Εγγραφή : 30/09/2009
Δημοσιεύσεις : 213

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εξαρτησεις (Ποτο - Ναρκωτικα κ.α.) Empty Εξαρτήσεις

Δημοσίευση  radical30 Παρ 01 Ιαν 2010, 07:09

H τελευταία μυτιά...

> Γράμμα από τη φυλακή...
radical30
radical30
Admin

Εγγραφή : 28/09/2009
Δημοσιεύσεις : 3499
Τόπος : Πόρτο Ράφτη
Ηλικία : 93

http://radicalrvolution-radical30.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εξαρτησεις (Ποτο - Ναρκωτικα κ.α.) Empty Εξαρτήσεις

Δημοσίευση  radical30 Παρ 01 Ιαν 2010, 07:04

Χαίρομαι για τη συνέχεια που δόθηκε σ' αυτή τη συζήτηση. Βέβαια θα πρέπει να "λυθούν" και υπόλοιποι για να λειτουργήσουμε σαν ομάδα και για να μη προκύψει ένας άδικος αλλά και ανεπιθύμητος διαχωρισμός σε "ομιλητές" και "άκροατές".
Ο Τεό, μπήκε στο θέμα εκφράζοντας μια πολιτικοποιημένη άποψη, που δεν απέχει από τη πραγματικότητα αφού αγγίζει και το θέμα των ευθυνών.
Προσωπικά, το βλέπω σαν κοινωνικό, κυρίως, φαινόμενο. Πιστεύω ότι το μεγάλο πρόβλημα δεν είναι αυτή καθ' εαυτή η Εξάρτηση, σαν επιστημονικός όρος που εκφράζει το μέγεθος τού κακού σε ατομικό επίπεδο, αλλά η τεράστια έκταση που έχει πάρει, πλέον. Εδώ πιστεύω και προτρέπω να συγκενρώσουμε τη προσοχή μας, στη σνέχεια αυτής της συζήτησης. Βάζω κάποια ερωτήματα:
1. Γιατί και πώς φτάσαμε στο απροχώρητο της χρήσης του αλκοόλ και των ναρκωτικών.
2. Ποιές οι πιθανές λύσεις για τη μείωση του προβλήματος.
radical30
radical30
Admin

Εγγραφή : 28/09/2009
Δημοσιεύσεις : 3499
Τόπος : Πόρτο Ράφτη
Ηλικία : 93

http://radicalrvolution-radical30.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εξαρτησεις (Ποτο - Ναρκωτικα κ.α.) Empty Εξαρτήσεις

Δημοσίευση  Teo Παρ 01 Ιαν 2010, 06:51

Ειχα ακουσει μια ιστορια για το λογο που η χουντα ειχε απαγορευσει της bouat, γιατι οταν καποιος καθεται καπου με παρεα και δεν εχει κατι απλο, χαζο να απασχολησει το μυαλο του τοτε σκεφτεται!!!!!!
Στη Βιρμανια οταν η κυβερνηση καταφερε και επιασε τον μεγαλυτερο εμπορο ηρωινης τον αφησε να φυγει ελευθερος με ανταλαγμα να τους παραδωσει το δικτυο του ανεπαφο για να μπορεσουν οι ιδοι να πλουτισουν!!
Αυτο που θελω να πω ειναι οτι στης μερες μας οι εξαρτυσεις εχουν πολλους λογους υπαρξης και ισχυρους συμμαχους. Δεν μας θελουν κοιμισμενους για να εκπληρωσουν τους σκοπους τους?
Δεν μιλαω για καμια μυστικη συνομοσια και τετοια, αλλα για τους μαλακες που εχουμε πανω απο τα κεφαλια μας.
Για να γινει οτιδηποτε στον κοσμο μας χρειαζονται λεφτα, και ο πιο γρηγορος τροπος για να τα βγουν ειναι οι εξαρτυσεις. Κυβερνησεις κανουν κουμαντο με ναρκολεφτα (Αφγανισταν, Βιρμανια, Αλβανια........) η με την οικονομικη ενισχυση των καπνοβιομηχανιων.
Και απο την αλλη σου παρεχουν μια παιδεια με παρωπιδες, να μη βγεις απο την πεπατημενη γιατι θα σε φαει ο μπαμπουλας!! Και μονο αν εισαι τυχερος και γινει κατι στη ζωη σου και σου ανοιξουν τα ματια για αρχισεις να σκεφτεσαι διαφορετικα και να καταφερεις να πεις " ουστ απο εδω.''
Teo
Teo

Εγγραφή : 02/10/2009
Δημοσιεύσεις : 28

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εξαρτησεις (Ποτο - Ναρκωτικα κ.α.) Empty Εξαρτησεις (Ποτο - Ναρκωτικα κ.α.)

Δημοσίευση  radical30 Παρ 01 Ιαν 2010, 06:45

Ιδού ένα θέμα συζήτησης που σπάει κόκκαλα! Ανέκαθεν οι άνθρωποι έπεφταν θύματα κάποιου είδους εξάρτησης. Αν και δεν είναι απαραίτητα έτσι, η εξάρτηση, με το πέρασμα των χρόνων έχει χάσει τη πολυμορφική της έννοια και έχει καταστεί σχεδόν συνώνυμη, με κάτι που μοιάζει με βαρειά ασθένεια, με το απόλυτο κακό. Δεν γράφω αδυναμία, γιατί αυτή ήταν και είναι η πιο κοντινή σαν νόημα της λέξης.
Στα νιάτα μου, π.χ., όταν λέγαμε ότι κάποιος είναι εξαρτημένος, μπορεί να ίσχυε ακόμη και για τη παθολογική αγάπη πρός κάποιο πρόσωπο (μητέρα, ερωμένο/η, σύζυγο, τέτοια) και βέβαια την εξάρτηση από το "τζόγο" (χαρτιά, ζάρια, ιππόδρομος κλπ). Στη βαρύτερη μορφή της αφορούσε το αλκοόλ. Η πρέζα, τότε, στα χρόνια τα δικά μου, αφορούσε πολύ λίγα άτομα και δεν έγραφε στο μυαλό μας σαν εξάρτηση, αλλά σαν στίγμα και βρυσιά. Σήμερα και ορθώς, το πρεζάκι και ο αλκοολικός θεωρούνται ασθενείς- εξαρτημένοι, γιατί είναι, δεν τους κάνουμε καμιά χάρη.
Αυτά στα νιάτα μου. Τώρα, στα γεράματά μου, η πρέζα και το αλκοόλ σηματοδοτούν και πάλι τη βαρύτερη εξάρτηση, αλλά αφορούν, πλέον, πολλά εκατομύρια ψυχών. Έτσι, στα δικά μου μάτια, έχουν χάσει την έννοια της εξάρτησης, γιατί τώρα αποτελόυν τη σύγχρονη Μάστιγα των Κοινωνιών! Σ' αυτό το σημείο θα παραθέσω μια ατάκα του Ουίλιαμ Σαίξπηρ: "Τα παλαιά αμαρτήματα, αποτελούν το σύγχρονο τρόπο ζωής".
Ποτέ η αξία και το νόημα αυτής της φράσης - που λέχθηκε πριν δύο-τρεις (?) αιώνες - γιατί και τότε ίσχυε προφανώς - δεν είχε μαγαλύτερη εφαρμογή απ' όση έχει σήμερα, δυστυχώς. Ποιός ασχολείται στις μέρες μας, με τη "παρθενιά" και τη "θρησκεία" ή με τη μοιχεία, το ψέμα, την ατιμία, τη κλοπή, την υποκρισία, τις Δέκα Εντολές, τέλος πάντων, του αντίχριστου εβραίου Μωησή, του προπάτωρα της Ελληνικής Αγίας Αποστολικής Εκκλησίας (τρομάρα της). Κανείς, και είναι απόλυτα λογικό! Αφού, όλα αυτά, έχουν χάσει παντελώς το νόημά τους. Πάνε αυτά! Αυτά είναι πλέον πολύτιμα εργαλεία, στη ζωή των ανθρώπων. Ούτε στη ενδοσυνεννόηση των μελών μιας σύγχρονης ελληνικής οικογένειας δεν μπαίνουν στο τραπέζι μιας συζήτησης. Αλλά ας μη το παρακάνω σε αυστηρότητα, γιατί ασφαλώς δεν ηθικολογώ. Γνωρίζω ότι υπήρξα ο ίδιος μεγάλος Αμαρτωλός. Πρέπει να φτάσετε κι εσείς στα 80, για να βγάλουμε το "πρωταθλητή".
Ελπίζω ότι θα υπάρξει το ενδιαφέρον που αναλογεί σε ένα θέμα σαν κι αυτό. Θεωρήστε αυτό το σημείωμα σαν εισαγωγικό. Η συζήτηση τώρα αρχίζει, από σας κυρίως. Ότι είχε να πει η αφεντιά μου το είπε.
radical30
radical30
Admin

Εγγραφή : 28/09/2009
Δημοσιεύσεις : 3499
Τόπος : Πόρτο Ράφτη
Ηλικία : 93

http://radicalrvolution-radical30.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης