Radical30 World
Κάνετε κλικ σε μια φωτογραφία του Τίτλου ή στη λέξη Φόρουμ για να δείτε τα θέματα μας.

Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Radical30 World
Κάνετε κλικ σε μια φωτογραφία του Τίτλου ή στη λέξη Φόρουμ για να δείτε τα θέματα μας.
Radical30 World
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Σύνδεση

Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου

Πρόσφατα Θέματα
» 5 Μαρτίου 1943: Η μεγαλύτερη νίκη της Αντίστασης.
Ο "ταρίφας" (2) EmptyΚυρ 06 Μαρ 2016, 12:59 από radical30

» Forsaken-2015 ******
Ο "ταρίφας" (2) EmptyΔευ 22 Φεβ 2016, 10:13 από radical30

» The First Grader *******
Ο "ταρίφας" (2) EmptyΔευ 08 Φεβ 2016, 13:05 από radical30

» Περί των "Κοινών Αγαθών"
Ο "ταρίφας" (2) EmptyΠαρ 05 Φεβ 2016, 02:20 από radical30

» Ο δικός μου "χιονάνθρωπος"
Ο "ταρίφας" (2) EmptyΤετ 03 Φεβ 2016, 06:11 από radical30

» Δημήτρης Βαρδαβάς
Ο "ταρίφας" (2) EmptyΤετ 03 Φεβ 2016, 04:52 από radical30

» Η "Νονά"
Ο "ταρίφας" (2) EmptyΣαβ 23 Ιαν 2016, 06:11 από radical30

Απρίλιος 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Ημερολόγιο Ημερολόγιο

Ψηφοφορία
Τροφοδοσία RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Παρόντες χρήστες
39 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 39 επισκέπτες :: 1 μηχανή αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 151, στις Τρι 19 Νοε 2019, 12:57

Ο "ταρίφας" (2)

Πήγαινε κάτω

Ο "ταρίφας" (2) Empty Ο "ταρίφας" (2)

Δημοσίευση  radical30 Πεμ 07 Απρ 2011, 05:42

Εκείνη την εποχή, τουλάχιστον καμιά τριανταριά χρόνια πίσω, ζούσα με την οικογένειά μου στη
Νέα Σμύρνη και εργαζόμουν στην Αθήνα (Σύνταγμα). Γεννημένος στο Πειραιά και με όλους τους φίλους μου εν ζωή τότε, διατηρούσα τις επαφές μου που ήταν σε επίπεδο χαρτοπαιξίας και ποδοσφαίρου (γήπεδο). Επειδή δεν οδήγησα ποτέ αυτοκίνητο (άλλη ιστορία αυτή), όλες μου οι μετακινήσεις γίνονταν με ταξί. Είναι ζήτημα σν στη διάρκεια της, μετά τα 30, ζωής μου έχω μπει
σε ΜΜΜ πάνω από 2Ο, άντε 30 φορές. Και αυτές μόνο με το παλαιό μετρό, ποτέ λεωφορείο.

Οι σχέσεις μου με τους "ταρίφες" είχε περάσει πολλά στάδια ως ότου εξεληχθεί σε "άψογη".
Εκ των πραγμάτων έπρεπε να συμβιβαστώ με τον τρόπο που λειτουργούσαν. Κατέβαινα κάθε
πρωί (γύρω στις 9) στη Συγγρού και σήκωνα το χέρι στα διερχόμενα ταξί, ενώ συγχρόνως "σχιμάτιζα" με το στόμα τη λέξη σ ύ ν τ α γ μ α!! Δεν με άκουγαν, απλά διάβαζαν τα χείλη μου.
Μετά από τρεις τέσσερις προσπάθειες κάποιος ταρίφας σταμάταγε και μου έλεγε "βολέψου".
Τις περισσότερες φορές ήμουν ο τριτοτέταρτος επιβάτης. Κάπου εκεί στους Στήλους του Ολυμπίου Διός, άρχιζε η αποβίβαση της πελατείας. Εγώ κατέβαινα στο ύψος της Βουλής και κατηφόριζα την Μητροπόλεως.

Η επιστροφή ήταν συνήθως πιο εύκολη, γιατί υπήρχε η στάση των ταξί απέναντι από τα γραφεία
της Ολυμπιακής και ο ταξιτζής που ήταν η σειρά του, μόλις έπερνε τον πρώτο επιβάτη και έκουγε
τον προορισμό φώναζε προς το μέρος της ουράς, π.χ.: "Συγγρού"!!!! 'Oσοι πήγαιναν προς τα εκεί,
ανεξάρτητα του αν ήταν δεύτεροι, πέμπτοι ή και τελευταίοι στη ουρά, επιβιβάζονταν. 'Ηδη στα πρώτα εκατό μέτρα της διαδρομής, ο "ταρίφας" αφού είχε ακούσει την ακριβή διεύθυνση του πρώτου επιβάτη την ανακοίνωνε στους υπόλοιπους και εκείνοι αποφάσιζαν αν θα κατέβαιναν επί
της Συγγρού ή θα συνέχιζαν μέχρι να ξαναβγεί το ταξί στη λεωφόρο και ακολουθούσε μια νοερή
πορεία πάντα στη ίδια λογική. Με λίγα λόγια το ταξί έκανε δουλιά λεωφορείου, μετά τον πρώτο
επιβάτη. Ήμουν, επομένως, ένας έμπειρος "ταξιταξιδευτής"......

Το συγκεκριμένο βράδυ (Τετάρτη ήταν) , είμουν στο Πειραιά και έπαιζα χαρτιά σε ένα φιλικό σπίτι. Στις 9:45 υπήρχε στη τηλεόραση το εκτός έδρας ευρωπαϊκό ματς του Ολυμπιακού με την Κάλιαρι, αν δεν κάνω λάθος, το οποίο δεν θα έχανα με τίποτα. Επειδή κέρδιζα αρκετά, καθυστέρησα την αποχώρησή μου από το παιχνίδι. Έτσι, όταν βγήκα στο δρόμο ήταν ήδη γύρω
στις 9:30. Δεν πρόλαβα ούτε να το σκεφτώ και με το που βγαίνω στη παραλιακή, τσουπ να ένα
ταξί ελεύθερο με τη σημαία ανεβασμένη. Σηκώνω το χέρι, σταματάει μπροστά μου, ανοίγω τη πόρτα του συνοδηγού και θρονιάζομαι.... Εκείνος δεν ξεκινάει, αλλά με ρωτάει που πάω.

> Νέα Σμύρνη, του απαντώ, και μάλιστα βιάζομαι να προλάβω το ματς του Θρύλου στη tv....
> A, λυπάμαι δεν θα μπορέσω να σας εξυπηρετήσω. Και εγώ σπίτι για το ματς πηγαίνω και μένω στη Κοκκινιά...
> Εντάξει δεν τρέχει και κάτι, άντε να χάσεις κανένα τεταρτάκι το πολύ πολύ, του απαντώ
> Λυπάμαι δεν μπορώ να σας πάω, μου ξαναλέει...

Ανοίγω το πακέτο βγάζω ένα τσιγάρο, το ανάβω - αν και υπάρχει η ένδειξη NO SMOKING -
και μισογυρίζοντας το κορμί μου προς το μέρος του του λέω:
> Κοίτα, νομίζω πως έμπλεξες άσχημα. Ξεκίνα, μη καθυστερείς. Θα με πας θέλεις δεν θέλεις.
Η μόνη λύση που έχεις είναι να με πας στο πλησιέστερο τμήμα, να σε καταγγείλω για άρνηση
ναύλου, να σου κάνω και μια μήνυση και να αφήσουμε τους μπάτσους να αποφασίσουν τα πάρα πέρα. Δεν μπήκα με το ζόρι στο αμάξι σου. Εσύ σταμάτησες για να πάρεις κούρσα και το "ελεύθερος" είναι ακόμη ανεβασμένο. Έλα μη καθυστερείς....

> Δηλαδή θέλεις να πουλήσεις μαγκιά; μου λέει, και ανοίγοντας τη πόρτα, βγαίνει από το αμάξι, έρχεται από τη δική μου μεριά, ανοίγει τη πόρτα και ακουμπόντας το αριστερό χέρι στο κολονάκι δείχνει έτοιμος για τσαμπουκά. Βρήκε τον άνθρωπο....

Χωρίς δεύτερη σκέψη, τραβάω τη μισάνοιχτη πόρτα, ευτυχώς όχι πολύ δυνατά, και του μαγκώνει τα δάχτυλα....Λυγίζει στα γόνατα και με το πονεμένο χέρι στη μασχάλη αρχίζει να φωνάζει βοήθεια!!!!! Ανοίγω τη πόρτα, βγαίνω, του ρίχνω μια χαίδευτική καρπαζιά και όπως φεύγω του λέω, "άντε μαλάκα, θα χάσεις το ματς...."



radical30
radical30
Admin

Εγγραφή : 28/09/2009
Δημοσιεύσεις : 3499
Τόπος : Πόρτο Ράφτη
Ηλικία : 93

http://radicalrvolution-radical30.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης