Radical30 World
Κάνετε κλικ σε μια φωτογραφία του Τίτλου ή στη λέξη Φόρουμ για να δείτε τα θέματα μας.

Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Radical30 World
Κάνετε κλικ σε μια φωτογραφία του Τίτλου ή στη λέξη Φόρουμ για να δείτε τα θέματα μας.
Radical30 World
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Σύνδεση

Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου

Πρόσφατα Θέματα
» 5 Μαρτίου 1943: Η μεγαλύτερη νίκη της Αντίστασης.
Eρνέστο Βαλβέρδε EmptyΚυρ 06 Μαρ 2016, 12:59 από radical30

» Forsaken-2015 ******
Eρνέστο Βαλβέρδε EmptyΔευ 22 Φεβ 2016, 10:13 από radical30

» The First Grader *******
Eρνέστο Βαλβέρδε EmptyΔευ 08 Φεβ 2016, 13:05 από radical30

» Περί των "Κοινών Αγαθών"
Eρνέστο Βαλβέρδε EmptyΠαρ 05 Φεβ 2016, 02:20 από radical30

» Ο δικός μου "χιονάνθρωπος"
Eρνέστο Βαλβέρδε EmptyΤετ 03 Φεβ 2016, 06:11 από radical30

» Δημήτρης Βαρδαβάς
Eρνέστο Βαλβέρδε EmptyΤετ 03 Φεβ 2016, 04:52 από radical30

» Η "Νονά"
Eρνέστο Βαλβέρδε EmptyΣαβ 23 Ιαν 2016, 06:11 από radical30

Μάης 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Ημερολόγιο Ημερολόγιο

Ψηφοφορία
Τροφοδοσία RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Παρόντες χρήστες
42 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 42 επισκέπτες :: 1 μηχανή αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 151, στις Τρι 19 Νοε 2019, 12:57

Eρνέστο Βαλβέρδε

Πήγαινε κάτω

Eρνέστο Βαλβέρδε Empty Eρνέστο Βαλβέρδε

Δημοσίευση  radical30 Σαβ 26 Μαρ 2011, 02:17

«Με σέβονται στην Ελλάδα»

Συνέντευξη σε ιστοσελίδα του Μπιλμπάο παραχώρησε ο Ερνέστο Βαλβέρδε και μίλησε για την ζωή του στην Ελλάδα και τον Ολυμπιακό. Συγκεκριμένα ο τεχνικός του Θρύλου μίλησε στην βάσκικη ιστοσελίδα "deia.com" για την κατάκτηση του πρωταθλήματος με τον Ολυμπιακό, τις διαφορές μεταξύ του ελληνικού και του ισπανικού πρωταθλήματος, για τις φήμες επαναπατρισμού αλλά και για αρκετά θέματα της Αθλέτικ Μπιλμπάο.
Αναλυτικά τα σημαντικότερα αποσπασμα τήν συνέντευξη:

Γύρισες για να κατακτήσεις το πρωτάθλημα με τον Ολυμπιακό. Υπάρχει ερωτική σχέση με την Ελλάδα;
"Στην Ελλάδα υπάρχει σεβασμός, ειδικά μετά την κατάκτηση του πρωταθλήματος και του νταμπλ πριν από δύο χρόνια. Αυτή τη σεζόν ήταν σημαντικό να κατακτήσουμε το πρωτάθλημα επειδή μας δίνει την απευθείας είσοδο στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ και επειδή ο Ολυμπιακός τερμάτισε πέμπτος την προηγούμενη σεζόν".

Ποιο στοιχείο ήταν αυτό που έκανε τη διαφορά;
"Πριν από δύο χρόνια κατακτήσαμε τον τίτλο επίσης τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος. Δεν είχαμε απώλειες με ομάδες από τη μέση του βαθμολογικού πίνακα και κάτω, σε αντίθεση με τους αντιπάλους μας".

Ποιες οι διαφορές ελληνικού και ισπανικού πρωταθλήματος;
"Το ελληνικό πρωτάθλημα δεν είναι στο ίδιο επίπεδο με το ισπανικό, αλλά το να κατακτήσεις ένα πρωτάθλημα είναι πάντα δύσκολο. Ο Παναθηναϊκός και εμείς είμαστε πάντα φαβορί, αλλά και οι ΑΕΚ, ΠΑΟΚ και Άρης είναι δύσκολοι αντίπαλοι".

Ποιο είναι το στυλ παιχνιδιού του Ολυμπιακού;
"Παίζαμε σε πιο γρήγορο ρυθμό από τις υπόλοιπες ομάδες. Στην επίθεση πάντα προσπαθούσαμε να κυριαρχήσουμε του αντιπάλου μας, επειδή είμαστε ομάδα που μπορεί να διαχειριστεί τον έλεγχο της μπάλας. Ακόμα και όταν δεν έχουμε την κατοχή ωστόσο, η πίεση που ασκούσαμε ήταν υψηλή. Αφήναμε πολύ χώρο πίσω από την άμυνά μας και σχεδόν πάντα χρησιμοποιούσαμε το σύστημα των αντεπιθέσεων".

Είχες ανάγκη τον τίτλο, μετά την αποτυχημένη χρονιά με τη Βιγιαρεάλ;
"Ο Ολυμπιακός είχε μεγαλύτερη ανάγκη το πρωτάθλημα από εμένα, μετά από μια τόσο δύσκολη χρονιά όπως η περσινή".

Βοήθησε τον Ερνέστο Βαλβέρδε η απόλυση του από την Βιγιαρεάλ. Σε βοήθησε να μάθεις την "άλλη" πλευρά του ποδοσφαίρου;
"Ήταν πολύ απογοητευτικό. Στην Βιγιαρεάλ κάτι δεν δούλεψε καλά και όταν συμβαίνει αυτό είναι επειδή γίνονται λάθη. Δεν διστάζω να παραδεχτώ την αποτυχία επειδή μαθαίνω από αυτήν πολλά πράγματα. Όταν χάνεις μαθαίνεις πολύ περισσότερα από ότι όταν κερδίζεις. Στη Βιγιαρεάλ είχα καλούς παίκτες στη διάθεση μου και την στήριξη του προέδρου στις δύσκολες στιγμές. Και εγώ δεν τα πήγα πολύ καλά".

Ποιες είναι οι διαφορές των ελληνικών ομάδων με τις ισπανικές;
"Το κύριο χαρακτηριστικό του ελληνικού ποδοσφαίρου είναι το πάθος. Ο κόσμος θέλει να δώσεις και την ψυχή σου σε αυτό, ενώ και τα ντέρμπι είναι πολύ σημαντικά. Οι ποδοσφαιριστές παίζουν πάντα κάτω από τεράστιο άγχος".

Ήταν εύκολη η προσαρμογή στην φιλοσοφία του Ολυμπιακού και της Ελλάδας;
"Δεν γίνεται να αλλάξεις και πολύ. Προσαρμόζεσαι σε αυτό που χρειάζεται, αλλά ο Ολυμπιακός έχει στο ρόστερ του αρκετούς ποδοσφαιριστές που ξέρω από την Ισπανία, όπως ο Φουστέρ, ο Ριέρα, ο Ιμπαγάσα και ο Μοϊσές, κάτι που με βοήθησε".

Κατάφερες να παίξεις θεαματικό ποδόσφαιρο με τον Ολυμπιακό;
"Μου αρέσει πολύ να παίζουν οι ομάδες μου θεαματικό ποδόσφαιρο, αρκεί αυτό να συνδυάζεται με νίκες. Αν αυτό δεν συμβαίνει, τότε πρέπει να βρεις μια άλλη συνταγή που θα ταιριάζει με την ομάδα".

Ποιους παίκτες θα πρότεινες στις ισπανικές ομάδες;
"Ο Αβραάμ Παπαδόπουλος είναι ένας εξαιρετικός κεντρικός αμυντικός, ο Μέλμπεργκ, ο Μοδέστο, ο Τοροσίδης, ο Μιραλάς, ο Φουστέρ, ο Ιμπαγάσα, χωρίς αμφιβολία, όλος ο Ολυμπιακός ενώ και πολλές ακόμα ομάδες έχουν καλούς παίκτες, όπως η ΑΕΚ τον Σκόκο και ο ΠΑΟΚ τον Βιεϊρίνια".

Τι έχει αλλάξει στην ζωή σου στην Αθήνα;
"Έχει έρθει μια μεγάλη αλλαγή για εμένα. Ελπίζω να είναι για καλό".

Πιστεύεις ότι πέρασε απαρατήρητη από άλλες ισπανικές ομάδες η επιτυχία σου στην Ελλάδα;
"Όλο και περισσότεροι προπονητές επιτυγχάνουν καθημερινά. Το να κερδίσεις ένα πρωτάθλημα είναι καλό για σένα, αλλά όχι και για όσα μπορεί να έρθουν στο μέλλον. Το να είσαι ικανός να αντεπεξέλθεις σε μία πρόκληση φυσικά και μετράει".

Είναι έτος εκλογών και το όνομα σου υπάρχει για μια υποθετική επιστροφή στην Μπιλμπάο
"Δεν θέλω να τοποθετηθώ πάνω σε αυτό το συγκεκριμένο θέμα. Είναι ένα θέμα που θέλω να το αφήσω στο περιθώριο".

Οι "ερυθρόλευκοι"(σ.σ Αθλέτικ Μπιλμπάο) σε θυμούνται ακόμα.
"Ο χρόνος που πέρασα στην Μπιλμπάο ήταν πολύ ωραίο για' μένα. Είχαμε καλή ομάδα και χαίρομαι που οι άνθρωποι στο Μιλμπάο έχουν καλές αναμνήσεις από' μένα. Τέλος πάντων αυτό έχει τελειώσει. Η Αθλέτικ έχει τώρα τον Χοακίν Καπαρός ο οποιος κάνει εξαιρετική δουλειά και η ομάδα πιθανότατα θα επιστρέψει στην Ευρώπη. Αυτό είναι το πιο σημαντικό. Καλύτερα να μιλάμε για το παρόν και όχι για το παρελθόν".

πηγή: gavros.gr
radical30
radical30
Admin

Εγγραφή : 28/09/2009
Δημοσιεύσεις : 3499
Τόπος : Πόρτο Ράφτη
Ηλικία : 93

http://radicalrvolution-radical30.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης