Radical30 World
Κάνετε κλικ σε μια φωτογραφία του Τίτλου ή στη λέξη Φόρουμ για να δείτε τα θέματα μας.

Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Radical30 World
Κάνετε κλικ σε μια φωτογραφία του Τίτλου ή στη λέξη Φόρουμ για να δείτε τα θέματα μας.
Radical30 World
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Σύνδεση

Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου

Πρόσφατα Θέματα
» 5 Μαρτίου 1943: Η μεγαλύτερη νίκη της Αντίστασης.
Ο Radical τρελάθηκε!!! EmptyΚυρ 06 Μαρ 2016, 12:59 από radical30

» Forsaken-2015 ******
Ο Radical τρελάθηκε!!! EmptyΔευ 22 Φεβ 2016, 10:13 από radical30

» The First Grader *******
Ο Radical τρελάθηκε!!! EmptyΔευ 08 Φεβ 2016, 13:05 από radical30

» Περί των "Κοινών Αγαθών"
Ο Radical τρελάθηκε!!! EmptyΠαρ 05 Φεβ 2016, 02:20 από radical30

» Ο δικός μου "χιονάνθρωπος"
Ο Radical τρελάθηκε!!! EmptyΤετ 03 Φεβ 2016, 06:11 από radical30

» Δημήτρης Βαρδαβάς
Ο Radical τρελάθηκε!!! EmptyΤετ 03 Φεβ 2016, 04:52 από radical30

» Η "Νονά"
Ο Radical τρελάθηκε!!! EmptyΣαβ 23 Ιαν 2016, 06:11 από radical30

Μάρτιος 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Ημερολόγιο Ημερολόγιο

Ψηφοφορία
Τροφοδοσία RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Παρόντες χρήστες
50 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 50 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 151, στις Τρι 19 Νοε 2019, 12:57

Ο Radical τρελάθηκε!!!

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Ο Radical τρελάθηκε!!! Empty ΔΕΝ ΦΤΑΙΩ ΕΓΩ ΠΟΥ ΜΕΓΑΛΩΝΩ

Δημοσίευση  Admin Παρ 26 Σεπ 2014, 00:52

Admin
Admin
Admin

Εγγραφή : 27/09/2009
Δημοσιεύσεις : 65

https://radicalworld.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ο Radical τρελάθηκε!!! Empty Ο Radical τρελάθηκε!!!

Δημοσίευση  radical30 Τρι 16 Σεπ 2014, 07:35

Διαβάστε και το σχόλιο που γίνεται στο τέλος ενός θαυμάσιου κείμενου- άρθρου, που αφορά την μεγάλη καλλιτέχνιδα Αλέκα Κανελίδου και είμαι βέβαιος ότι θα συμφωνήσετε. Ναι. Ο Radical30 μουρλάθηκε!!

===============================================

Αλέκα Κανελλίδου: Μια αναλλοίωτη, που ξέρει ότι δεν είναι…

… Η συναυλία ήταν!  Όπου θέλει ας ήταν. Θα πήγαινα. Λάτρευα τη φωνή της. Η Αλέκα Κανελίδου είχε χαθεί χρόνια από το μουσικό στερέωμα, αλλά ποτέ δεν τη λογάριασα χαμένη. Πάντα μου έδινε την αίσθηση ότι είχε δικούς της χωροχρόνους. Δεν καιγότανε για να είναι «μέσα στα πράγματα», όπως τα ορίζουν οι πολλοί. Κάπου θα ήταν, κάποτε ίσως θα εμφανιζότανε. Αν έκανε κέφι. Αν είχε διάθεση. Να όπως ετούτο το καλοκαίρι. Ή ίσως τον χειμώνα, στο Half Note, όπως πέρυσι. Η Αλέκα Κανελίδου είναι ένας πολιτισμένος άνθρωπος. Πολιτισμό είχε η δουλειά της ανέκαθεν. Στα νιάτα της, δημοφιλής και αγαπητή αλλά πάντα cool. Στα νιάτα της...
Μεγαλώνουν οι πολιτισμένοι; Βέβαια μεγαλώνουν, χωρίς όμως να γερνάνε. Αυτό τους ξεχωρίζει.

Θα ήθελα να ήσασταν στη συναυλία της, να μιλάμε σήμερα σαν φιλαράκια μετά από μια ωραία βραδιά. Να λέμε μία και μόνο λέξη ή έναν τίτλο τραγουδιού και να 'χουμε αυτόματα στη σκέψη μας όλο αυτό που είδαμε. Να πούμε λίγα ενώ έχουμε αισθανθεί πολλά. Θα ήθελα.

Ήταν μια συναυλία σε έναν ανοιχτό χώρο, που τον χειρίστηκε σαν να ήταν ένα τόσο δα δωμάτιο ζεστό και φιλόξενο, όταν έξω έχει χειμώνα. Κι όλα αυτά ενώ είναι ακόμα καλοκαίρι. Με μια ορχήστρα εξαιρετική. Με ήχο άψογο. Με φωτισμό άριστο. Και με μια επιλογή τραγουδιών σοφή. Χωρίς πρεμούρα να προωθήσει καινούργιες δουλειές και τέτοια. Θέλοντας μόνο να μας υπενθυμίσει μουσικούς παραδείσους. Τραγούδια που απέδωσε η ίδια, αλλά και τραγούδια και μουσικές που ζήλεψε. Παραδείσους συνθετών, στιχουργών, τραγουδιών διαχρονικών. Είχαμε και έχουμε.

Μακάρι να μπορούσα να προτρέψω νέους ανθρώπους, που δεν τη γνωρίζουν, να τη μάθουν. Φωνή. Τόσο «δική» της φωνή! Και μας περπάτησε σε Χατζιδάκι («Ο χορός των σκύλων» από τη συγκεκριμένη ορχήστρα ήταν έως συγκινητικός), σε Άκη Πάνου, Νινή Ζαχά, Λάκη Παπαδόπουλο, Λαυρέντη Μαχαιρίτσα. Μας ταξίδεψε στον πλούτο μας. Έχουμε. Και βέβαια έχουμε. Μια φωνή και μόνο φωνή, στο μέσο μιας σκηνής και μια κόκκινη καρέκλα σκηνοθέτη.
Τι να μας πουν οι κοιλιακοί με τα τατουάζ; Γέμισε ο τόπος ανθρωπάκια του Γαΐτη, που νομίζουν ότι τραγουδάνε επειδή ανοίγουν το στόμα τους και κοιτάνε φιλήδονα το τίποτά τους.

«Είσαι αναλλοίωτη!» της φώναξε ένας άνδρας από τις κερκίδες.      Και κείνη,  χαμήλωσε τα γυαλιά πρεσβυωπίας της και απάντησε              «Θα το ήθελα. Αλλά δεν γίνεται. Συμβαίνει σε όλους».                      Τόσο απλά και σοφά. Είναι κι αυτό ίδιον των πολιτισμένων.        

άρθρο του protagon.gr
…………………………………..


«Δεν φταίμε εμείς οι γέροι που γερνάμε.  Η ζωή φταίει,  που είναι τόσο σύντομη».
Το μόνο που μένει στον καθένα μας, είναι να φροντίσει να μη την ζήσει φτηνά:  χωρίς αξιοπρέπεια (πάνω απ’ όλα) και χωρίς  ήθος (όπως το αντιλαμβάνεται):  ασυνέπεια  λόγων και πράξεων, σκόπιμα ‘’λάθη’’ και ψέματα, υποκρισία, απληστία,  αλαζονεία…  

Η φτήνια της ζωής δεν έχει να κάνει με το χρήμα.  Η ευτυχία δεν αγοράζεται, είναι ανεκτίμητη. Όπως και η αξιοπρέπεια   ο σεβασμός, ή η αναγνώριση,  των ανθρώπων με τους οποίους έζησες και δούλεψες μαζί Αυτά τα υπέρτατα αγαθά δεν τα κερδίζεις. Είναι ανεκτίμητα. Απλά σου προσφέρονται ή όχι.

***********

Για την Κανελίδου θέλησα να κάνω ένα σχόλιο και ξέφυγα, ως συνήθως.  Και να πεις ότι είναι αλτσχάιμερ;  Δεν είναι...  Την Παρασκευή βγήκα από το Αγία Όλγα, μετά από ένα ολοκληρωμένο τσεκ απ. Με το πόρισμα  των ιατρών να με βεβαιώνει: πως  ακολουθώντας  σωστά τη φαρμακολογία που μου παρέχεται, θα μπορούσα να βαδίσω στα χνάρια του ‘’ακατανόμαστου’’ . Εννενήντα και πάει λέγοντας…

Και συνέχισαν:  «Δεν θα πάει έτσι όμως το πράγμα, γιατί αρνείστε κύριε, να κόψετε το τσιγάρο, όπως σας επαναλαμβάνουμε μονότονα από το 2003 έως και σήμερα. Θα έχετε ένα θάνατο βασανιστικό, από απαίσιο αναπνευστικό  επεισόδιο. Θα σκάσετε! Θα εκραγείτε. Τα μάτια σας θα γίνουν σαν πιατάκια του καφέ. Δύο, τρεις ώρες;  Όσο πιο πολύ αντέχετε, τόσο μεγαλύτερη η αγωνία σας…»

Τα ίδια και τα ίδια. Λες και δεν ξέρουν τη απάντηση:
«ΟΚ καλοί μου φίλοι. Τα ξέρω. Σας πιστεύω.  Αλλά αν με είχατε τρομοκρατήσει από την πρώτη φορά, ξέρετε τι θα είχε συμβεί; Σήμερα θα ήμουν εδώ μπροστά σας για άλλη μια φορά, με μια πολύ μεγάλη διαφορά: Θα μου είχατε στερήσει τη γεύση  τουλάχιστον 100.375  τσιγάρων.
Πως;  2014 - 2ΟΟ3 = 11 χρ.  Ήτοι 11  Χ 365  = 4.015 ημ.  Χ  25 τσ/ημ =  100.375 τσιγάρα!!!!               Μπας  μουρλαθήκατε;»


Συμφωνήσανε όλοι αλλά  και ο γιος μου, ο Μανώλης, που έχει αναλάβει με απόλυτη επιτυχία όλες τις ιατρικές μου φροντίδες, όλα αυτά τα χρόνια, ότι το επόμενο τσεκ απ θα πρέπει να γίνει σε ένα πολύ καλό Ψυχιατρείο… Τρελό με είπαν!!  Θα δούμε…

@Radical30
radical30
radical30
Admin

Εγγραφή : 28/09/2009
Δημοσιεύσεις : 3499
Τόπος : Πόρτο Ράφτη
Ηλικία : 93

http://radicalrvolution-radical30.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης