Radical30 World
Κάνετε κλικ σε μια φωτογραφία του Τίτλου ή στη λέξη Φόρουμ για να δείτε τα θέματα μας.

Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Radical30 World
Κάνετε κλικ σε μια φωτογραφία του Τίτλου ή στη λέξη Φόρουμ για να δείτε τα θέματα μας.
Radical30 World
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Σύνδεση

Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου

Πρόσφατα Θέματα
» 5 Μαρτίου 1943: Η μεγαλύτερη νίκη της Αντίστασης.
ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΗΣ ΒΡΟΧΗΣ EmptyΚυρ 06 Μαρ 2016, 12:59 από radical30

» Forsaken-2015 ******
ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΗΣ ΒΡΟΧΗΣ EmptyΔευ 22 Φεβ 2016, 10:13 από radical30

» The First Grader *******
ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΗΣ ΒΡΟΧΗΣ EmptyΔευ 08 Φεβ 2016, 13:05 από radical30

» Περί των "Κοινών Αγαθών"
ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΗΣ ΒΡΟΧΗΣ EmptyΠαρ 05 Φεβ 2016, 02:20 από radical30

» Ο δικός μου "χιονάνθρωπος"
ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΗΣ ΒΡΟΧΗΣ EmptyΤετ 03 Φεβ 2016, 06:11 από radical30

» Δημήτρης Βαρδαβάς
ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΗΣ ΒΡΟΧΗΣ EmptyΤετ 03 Φεβ 2016, 04:52 από radical30

» Η "Νονά"
ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΗΣ ΒΡΟΧΗΣ EmptyΣαβ 23 Ιαν 2016, 06:11 από radical30

Μάρτιος 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Ημερολόγιο Ημερολόγιο

Ψηφοφορία
Τροφοδοσία RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Παρόντες χρήστες
41 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 41 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 151, στις Τρι 19 Νοε 2019, 12:57

ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΗΣ ΒΡΟΧΗΣ

Πήγαινε κάτω

ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΗΣ ΒΡΟΧΗΣ Empty ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΗΣ ΒΡΟΧΗΣ

Δημοσίευση  radical30 Τρι 04 Σεπ 2012, 09:48









































ΠΟΙΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ ΚΙΝΗΜΑΤΑ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΙΔΕΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ ΑΡΧΕΙΟ





























Διάβασε την έκκληση και υπόγραψε και εσύ με ένα κλικ εδώ























«Τα κορίτσια της βροχής», ή αφήγηση και πραγματικότητα















Προσωπικά είμαι επιρρεπής στις συγκινήσεις. Σύμφωνα με κάποιους νεαρούς μου φίλους, που δεν μασάνε τις κουβέντες τους, γίνομαι μελό. Φταίει η κατασκευή ή η μακρά θητεία στις ματαιώσεις; Πάντως δύσκολα μπορώ να ξεφύγω προς μια αντικειμενικότητα, ένα πιο ψυχρό, ή έστω πιο ψύχραιμο ύφος. Κάθε φορά με παγιδεύουν τα θέματα. Και οι συσσωρεύσεις μέσα μου. «Είναι κι αυτός ένας ειρμός της σκέψης» που έλεγε κι ο ποιητής, καθώς ψάχνω να βρω έναν τρόπο να μιλήσω για τα «Κορίτσια της βροχής». Δεν είναι πλέον νέες, αλλά ωστόσο είναι ακόμα ΤΑ κορίτσια. Με τα σημάδια του χρόνου και τη γοητεία της αντοχής τους. Θα μπορούσαν να είναι σαν όλους γύρω μας. Και είναι. Αλλά και όχι. Είναι εκείνη η αιώνια επιμονή και αναζήτηση που κάνει τη διαφορά. Δεν την βλέπεις αν δεν μπορείς να δεις. Αλλά είναι τόσο πραγματική όσο και η αφήγησή της. Ή μάλλον γίνεται πραγματική μέσα από την αφήγησή της.

Όπως έγραφε ένας συγγραφέας, «Η αφήγηση κάνει τα πράγματα να υπάρχουν. Μαθαίνεις, καταλαβαίνεις, αντιλαμβάνεσαι κάτι. Σε πονάει ή σε βασανίζει ή αδιαφορείς για κάτι. Είναι ένα αγκάθι μικρό ή μεγάλο που θέλεις να αγνοήσεις. Στρέφεις αλλού την προσοχή, φεύγεις σε διαφορετική κατεύθυνση. Κι έρχεται κάποιος, φίλος ή εχθρός, ή ουδέτερος και αφηγείται το γεγονός ή περιγράφει τις διαπιστώσεις του. Και τότε το συμβάν (η σκέψη, το συμπέρασμα, η εκτίμηση) γίνεται πραγματικότητα. Και δεν μπορείς να ξεφύγεις». (Χαβιέ Μαρίας «Το πρόσωπό σου αύριο»).

Θέλω να εννοήσω πως για χρόνια τώρα οι (πολλαπλές) εξουσίες υπονομεύουν την πραγματικότητα καταστρέφοντας τις αφηγήσεις. Σβήνουν τα γεγονότα, εξαλείφουν ιστορικές εποχές, ακυρώνουν την πράξη, μέσω της αποσιώπησης. Χωρίς το μύθο μας πως θα κυκλοφορήσουμε στο παρόν; Όπως σε εκείνη την παλιά ταινία, «Φαρενάϊτ 451» ( η θερμοκρασία που καίγονται τα βιβλία), οι πρωταγωνιστές της καινούργιας εποποιίας πριν απομνημονεύσουν βιβλία πρέπει να απομνημονεύσουν και να αφηγηθούν γεγονότα. Να τους δώσουν έτσι υπόσταση και να τα μεταβιβάσουν στο μέλλον.

Αυτό κάνει η Αλίντα Δημητρίου και στην πιο πρόσφατη ταινία της, που είδαμε την Τετάρτη, με τον τίτλο «Τα κορίτσια της βροχής». Μετά τις γυναίκες της Αντίστασης και του Δημοκρατικού Στρατού, που πρωταγωνίστησαν στις δυο προηγούμενες ταινίες, έρχονται οι γυναίκες της αντιδικτατορικής πάλης στο προσκήνιο. Τα κορίτσια που κοιτάζουν από ένα μικρό άνοιγμα του κελιού τον ουρανό και λαχταρούν όσο τίποτα στον κόσμο να βρεθούν στη βροχή. Όχι μακρινές, ηρωίδες σε απόσταση. Οικείες, καθημερινές, δικές μας. Όπως πρέπει να είναι η ιστορία. Χωρίς θόρυβο, αν είναι δυνατόν.


Δημοσιεύτηκε στην εφημερίδα Πριν / 15. 1. 2012

πηγή: aristera.gr


radical30
radical30
Admin

Εγγραφή : 28/09/2009
Δημοσιεύσεις : 3499
Τόπος : Πόρτο Ράφτη
Ηλικία : 93

http://radicalrvolution-radical30.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης